Dosyalı Transfer Otomasyonu

Dosyalı Transfer Otomasyonu (DTO)

Halkbankası olarak müşterilerimizin çeşitli konulardaki para transferleri ve ödemeleri konusundaki ihtiyaçlarına yönelik olarak Dosyalı Transfer Otomasyonu (DTO) ile cevap veriyoruz.

Müşterilerimiz; personeline yaptığı maaş, ikramiye, harcırah, iş avansı, ek ödemeleri ve benzeri ödemeleri, personelinden yaptığı kesinti işlemleri ile toplu olarak yaptıkları vergi ödemeleri, havale ve EFT işlemlerini bu sistem üzerinden gerçekleştirebilir.

Diğer taraftan, bir banka hesabı olmayan kişilere Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası kullanarak ödeme yapılmak istenildiğinde de bu sistem cevap verebilmektedir.

İşleyiş – Dosya Gönderimi
Müşterilerimiz ödeme dosyalarını Dosyalı Transfer Otomasyonu ile Bankamıza elektronik posta, web portal ya da güvenli dosya transfer protokolü (SFTP) üzerinden iletebilir.

Bankamıza ulaşan ödeme dosyaları otomatik olarak sistem tarafından yapılacak ön değerlendirmenin ardından çalıştığınız şubeye iletilir. Şubenizin talimatınızı onaylamasının ardından ödeme kayıtlarınız bankacılık sistemine yüklenir. Belirttiğiniz tarihte ödemeler gerçekleştikten sonra ise ödeme durumlarını gösteren bir akıbet dosyası size iletilir.

Esnek Sistem
Dosyalı Transfer Otomasyonu ile gönderim yapılacak dosya tiplerinde de esnek bir yapı söz konusudur. Ödeme dosyalarını Excel ya da text formatında göndermenin yanında Bankamız formatı dışında özel bir desen göndermek isteyen müşterilerimizin de talepleri Dosyalı Transfer Otomasyonu ile karşılanabilmektedir.

Kurum İçi Onay Yapısı
Müşteri olarak kurumunuz içinde bir onay yapısı talep ederseniz Dosyalı Transfer Otomasyonu bu ihtiyacınızı da karşılamaktadır. Bir kişinin hazırlayıp Bankamıza ilettiği dosyalar talebiniz doğrultusunda bir veya daha fazla kişinin onayının ardından Bankamıza ulaşmakta, devamında ise ödemeler gerçekleşmektedir.

Bilgilendirme
Dosya gönderimi yaptıktan sonra talebinize bağlı olarak yine Excel ya da text formatında ve istediğiniz kanaldan (e-posta, SFTP, WEB Portal) ön akıbet ve akıbet bildirimlerini alabilirsiniz.

Dosyanızda hatalı bir durum olduğunda anında ön akıbet dosyası tarafınıza iletilir. Hatalı kayıtları düzelterek tekrar dosya göndermeniz durumunda işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

İşlemleriniz ödeme tarihinde gerçekleştirildikten sonra, akıbet dosyası ile kayıt bazında ödenme durumları iletilmektedir.

Beklenen Kazanımlar
Dosyalı Transfer Otomasyonu, müşterilerimize katacağı kolaylıkların yanında dosya gönderiminde yaşanabilecek operasyonel ve finansal risklerin minimize edilmesi, hesap numarası ya da IBAN kullanımı, kurum için onay yapısı, anlık dosya durum takibi, geçmiş tarihli işlemlerin izlenebilmesi, müşteri bazlı taleplere daha esnek bir şekilde cevap verilebilmesi sağlanmaktadır.

Başvuru
Dosyalı Transfer Otomasyonu uygulamasından faydalanmak için DTO Firma Sözleşmesi ve kullanacağınız ödeme işlemine dair parametre dokümanlarının imzalanarak şubenize iletmeniz gerekmektedir.

Dosyalı Transfer Otomasyonu’na tanımlamanız yapıldığında ise e-posta yolu ile kullanıma dair bilgilendirme ve ürün bilgileriniz sizinle paylaşılacaktır
Detaylı bilgi için şubeniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Dosyalı Transfer Otomasyonu Kullanımı
Dosyalı Transfer Otomasyonu’nun kullanımı için aşağıda yer alan kullanım klavuzlarından faydalanabilirsiniz.

DTO EFT HAVALE Müşteri Uygulama Klavuzunu görüntülemek için tıklayınız.

DTO Ödeme Kesinti Maaş Müşteri Uygulama Klavuzunu görüntülemek için tıklayınız.

DTO Serbest Ödemeler Müşteri Uygulama Klavuzunu görüntülemek için tıklayınız.

DTO Toplu Vergi Ödeme Müşteri Uygulama Klavuzunu görüntülemek için tıklayınız.

Halkbank DTO – Dosyalı Transfer Otomasyonu


Halkbank DTO – Başvuru


Halkbank DTO – Dosya Hazırlama


Halkbank DTO – Dosya Kabulü


Halkbank DTO – Bilgilendirme ve Diğer Konular