İnternet Şubesi Bireysel Kurumsal
EN

Genel Müdür'den Mesaj

gm

2021 yılı, Bankamız ve ülke ekonomisi için olumlu göstergelerle başladı. Hatırlanacağı üzere Türkiye, 2020 yılını yüzde 1,8 büyüme ile kapatarak, salgın yılında G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra büyüme kaydeden nadir ülkelerden biri olmuştur. Bununla birlikte geçen yılın son çeyreğinde elde edilen yüzde 5,9’luk büyüme, güçlü ivmesini bu yıla taşıyarak ilk çeyrekte iktisadi aktivitenin hareketliliğini desteklemiştir. 

Bu gelişmede, Cumhurbaşkanlığımız kararları doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca uygulanan ekonomiyi canlı tutmaya yönelik politikaların büyük etkisi söz konusudur. Sanayi üretimindeki yükselişin yanı sıra tüketim ve yatırım harcamalarındaki gelişme, Türkiye ekonomisinde yeni bir büyümeye vesile oldu. Üretim eğilimi açısından önemli bir gösterge olan İmalat PMI endeksi de son 11 aydır 50 eşik seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürdü ve Nisan ayında 50,4 düzeyinde gerçekleşerek imalat sektöründeki büyümenin devam ettiğini gösterdi.

ABD başta olmak üzere ülkelerin teşvik planlarının ve aşılama programlarının da hızla ilerlemesi yurt dışı piyasalarca olumlu fiyatlamalara neden oldu. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Mart ayında yayınladığı raporda ise, tedarik sıkıntıları yaşansa da Covid-19 aşılarının küresel düzeyde kademeli olarak uygulanmasının ve çeşitli ülkelerin kendi piyasalarına yönelik sağladığı ek mali desteklerin, küresel ekonomik görünümün önemli ölçüde iyileşmesine yardımcı olacağı kaydedildi. Ayrıca, OECD 2021’de Çin ekonomisinin yüzde 7,8, Türkiye’nin ise 5,9 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. Aynı dönem için IMF de, Türkiye’ye yönelik 2021 büyüme öngörüsünü yüzde 6 olarak paylaştı. 

Kıymetli paydaşlar,

Halkbank olarak biz, 2020 yılsonu itibarıyla elde etiğimiz olumlu sonuçların verdiği moral ile 2021 yılına hareketli ve iş sonuçları açısından verimli bir başlangıç yaptık. Yılın ilk çeyreğinde küresel ve ulusal olarak pandeminin etkilerini yaşamaya devam ediyor olsak da, Türkiye ekonomisine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirmeyi ara vermeden sürdürüyoruz. Büyük bir özveriyle çalıştığımız bu dönem sonunda Bankamız, toplam aktiflerini 2020 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 41,1 artışla 692,9 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise; yüzde 44,1 artışla 471,6 milyar TL’ye taşıdı. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yüzde 30,3 artışla 453,5 milyar TL’ye yükselirken; toplam kredilerimiz yüzde 30,8 artışla 577,7 milyar TL oldu.

Yılın ilk çeyreğine, meslek gruplarına, sektörlere ve kadın girişimcilere özel geliştirdiğimiz finansman hizmetleri ve iş birlikleri damgasını vururken, sağladığımız desteklerle piyasadaki hareketliliğe katkı vermeye odaklandık. Bu çerçevede ilk olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ‘Paraf Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı’ anlaşmasını gerçekleştirdik. İmzaladığımız anlaşmayla tedarik zincirinde satıcının tahsilat riski sıfırlanırken; alıcıya da 18 aya kadar vadeli ödeme imkânı tanınmasını sağladık. Sonraki adımda Ankara Ticaret Odası (ATO) ile protokol imzaladık ve ‘ATO Üyesi Sigorta Acentelerine ve Eksperlerine Destek Paketi’ kapsamında, işletme başına toplamda 75 bin TL’ye varan tutarda destek verdik. Turizm sezonu öncesinde sektör oyuncularının yaşadığı olumsuz etkileri azaltmak için oluşturduğumuz ‘TÜRSAB Üyesi Seyahat Acentalarına Destek Paketi’ çerçevesinde işletmelerin nakit ve gayrinakit ihtiyaçlarına yönelik 100 bin TL’ye kadar finansman desteği sunduk. 

Bankamız açısından ilk çeyrekte ekonomimize ivme kazandıran bir ürünümüz de ‘Kadın Girişimci Kredi Paketi’miz oldu. Bu ürünümüz ile kadın girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla 100 bin liraya kadar destek sağlamaktayız. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Kredisi ile, ilk çeyrek itibarıyla, kadın girişimci esnaf dahil yaklaşık 20 bin kadın girişimciye 1.8 milyar TL’nin üzerinde kredi kullandırmış durumdayız.  Kadın girişimcilerimize yönelik çabalarımızı bu süreçte daha öteye taşıdık ve bankacılık sektöründe bir ilke imza atarak Kadın Girişimci Bölüm Müdürlüğü’nü oluşturduk. Bu yeni yapılanmayla, tüm finansal süreçlerde kadın girişimcilere avantajlı ürün ve hizmetleri sunmaya devam etmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca topluma ilham veren öncü kadınları ve kadın girişimcileri bir araya getirerek,  İstanbul ve Bursa’da Üreten Kadınlar Toplantılarını düzenledik. Bu toplantılarla kadın girişimcilerin sıra dışı atılımlarını ve kariyer hikayelerini tüm Türkiye ile paylaşmayı amaçlamaktayız.

Değerli paydaşlarımız, 

Halkbank olarak bu dönemde önceliğimiz toplumun farklı kesimlerinin acil ihtiyaçlarına yanıt vererek ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak ve salgınla mücadele yönünde alınan önlemlere kalıcı bir katkı vermektir. Hızlı ve yerinde çözümler üreterek ‘Önce Halk, Sonra Banka’ ilkemiz doğrultusunda çizdiğimiz yol haritasında kararlı adımlarla ilerlemekteyiz. Önümüzdeki dönemde de sahadaki etkin varlığımızı sürdürme azmindeyiz. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen siz kıymetli yatırımcılarımıza teşekkür ediyor, güveniniz için Halkbank ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş