Genel Müdür'den Mesaj

gm

Değerli Paydaşlarımız,

Yeni yıla, Bankamız faaliyetleri açısından hareketli bir başlangıç yaparken; uzun süredir hayatlarımıza etki eden salgına dair endişelerin azaldığı, sosyal yaşamın normalleşmeye yöneldiği bir dönemle girdik. Ekonomik hareketlilik ivmesini artırsa da bu süreçte; salgın, yüksek enflasyon ve artan enerji - emtia maliyetleri hala küresel düzeyde aşılması gereken bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. ABD’de son 41 yılın, Avrupa’da ise; AB’nin en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa’da son 40 yılın en yüksek enflasyonu kaydedilmiştir.

Pandemi döneminde devreye sokulan genişlemeci para politikaları, kırılan lojistik zincirlerin ortaya çıkardığı enerji ve emtia arz sorunları küresel enflasyonda yükselişe neden olmuşken, Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı söz konusu sorunları derinleştirmiştir. Petrol, doğalgaz ve tahıl ürünleri gibi stratejik pek çok tarımsal mahsulün tedarikçisi konumundaki bu iki ülkenin çatışması, global ekonomik gidişata damgasını vururken, gelişmeler Türkiye’nin dengeleyici ve jeopolitik önemini de dünyaya tekrar hatırlatmıştır.

Sıcak çatışmaya yol açan gerilimlerin tırmandığı süreçte Türkiye, 2021 yılını yüzde 11’lik büyüme ile tamamlayarak; G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme sağlayan ülkelerin başında yer almıştır. Küresel pandeminin süren etkilerini azaltmak üzere ekonomi yönetimimizin aldığı iktisadi önlemler meyvesini verirken, yıl boyunca devam eden ekonomik hareketlilikle sadece büyüme değil ihracat rakamlarında da rekorlar kırılmıştır. Bu başarılı ivme yılın ilk çeyreğine de yansımış ve 22,7 milyar dolar değerle tüm zamanların en yüksek Mart ayı ihracatına imza atılmıştır.

Ülkemizin cari dengesine pozitif katkı sağlayan bu gelişmeler sürerken, döviz kurunun enflasyon üzerindeki baskısını hafifletmek ve toplumdaki dövize yönelik eğilimleri tersine çevirmek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası öncülüğünde yeni bankacılık ürünleri devreye alınmıştır. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat, Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik YUVAM gibi mevduat hesaplarıyla vatandaşlarımızın yatırım seçenekleri genişletilmiştir. Bununla beraber ‘yastık altı’ olarak tabir edilen altın tasarrufların finansal sisteme kazandırılması için yeni enstrümanlar geliştirilmiş,  birikim sahiplerine hem güvenlik hem de piyasa koşullarına uygun kazanç sağlayan Çeyrek Altın Mevduat Hesabı ve Fiziki Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı ürünleri hizmete sokulmuştur.

Kıymetli Paydaşlarımız,

Halkbank olarak biz de yılın ilk çeyreğinde yeni bankacılık ürünlerinin benimsenmesine geniş katkı sağlarken, başta esnaf-sanatkârlar olmak üzere meslek gruplarına, sektörlere ve KOBİ’lere sunduğumuz finansal hizmetlerle piyasadaki hareketliliğe destek vermeye odaklandık. Özellikle kadın girişimcilerimize yönelik çalışmalarımızı daha da geliştirdik.

Ocak ayında bir basın toplantısıyla Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’nın duyurusunu yaptık. Çok kısa sürede 2 bin 500’e yakın başvuruyla karşılaştık. Üreten, yatırım yapan, istihdamı geliştiren ve ihracata yönelen başarılı kadın girişimcilerimizi ödüllendirdik. Hedefimiz olan 100 bin kadın sayısını aşarak, bir yılda tam 105 bin kadın girişimciye ve 10,7 milyar TL’lik kredi hacmine ulaştık. Bu süreçte çeşitli avantajlar sağlayan Paraf Üreten Kadın Kartımızı da kadın girişimcilerin dikkatine sunduk. ‘Üreten Kadının Bankası’ olarak bu kulvardaki yerimizi sağlamlaştıran yarışmamıza ve kadın odaklı projelerimize önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.

Türkiye’nin sanayi büyümesini sürdürdüğü ve ihracatıyla her ay rekorlara imza attığı bu dönemde yatırım, işletme ve ihracat kredileriyle ekonomiye fon sağlayan en önemli aktörlerden biri olduk.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük önem kazanan girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla 6 farklı girişimci modeline yönelik kredilerimizi müşterilerimizin hizmetine sunduk. Genç, Cesur, Usta, Tekno, Halk ve Esnaf Girişimci Kredileri ile farklı özelliklere sahip girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Üniversite mezunu genç girişimcilerden, kendi işini kurmak isteyen deneyimli profesyonellere dek; değişik eğitim, tecrübe ve yaş gibi kriterler doğrultusunda geniş bir yelpazede alternatifler sunarken, Girişimci Esnaf Kredisi’ni Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle sıfır faizli olarak kullandırıyoruz. Çok yönlü çalışmalarımız sayesinde mobil şube, internet bankacılığı, SMS, ATM ve Halkbank Dialog gibi alternatif dağıtım kanallarımızın etkisi ve kapsamı her geçen gün büyümektedir.

Her zaman finansal imkânlarımızla reel sektörün hizmetinde olmaya odaklanmaktayız. Sektör temsilcileri ve iş dünyamızın önde gelen kesimleriyle bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın koordinasyonunda çeşitli illerin ticaret ve sanayi odalarını ziyaret ettik. Bursa’yla başladığımız, Antalya, Gaziantep, İzmir, Şanlıurfa ve Tekirdağ ile devam ettiğimiz saha etkinliklerinde iş dünyasının ihtiyaçlarını yerinde ve ilk elden dinleme fırsatı bulduk. Son derece verimli geçen buluşmaları önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.

Türkiye ekonomisine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirmenin motivasyonuyla Halkbank olarak 2022 yılına iş sonuçları açısından verimli bir başlangıç yaptık. Hayli dinamik geçen bu dönem sonunda Bankamız, aktif büyüklüğünü 2021 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 39,3’lük artışla 965,3 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise yüzde 42,8 artışla 673,2 milyar TL’ye taşıdı. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yüzde 29,1 artışla 585,4 milyar TL’ye yükselirken; toplam kredilerimiz yüzde 39,8 artışla 807,8 milyar TL oldu.

Bankamızın temel misyonu ve ülkemizin ekonomi politikaları doğrultusunda esnaf-sanatkâr ve KOBİ’lerin her zaman yanında yer aldık. 2021 yılında esnafımıza 33 milyar TL ve 2022 yılında da 19 milyar TL tutarında destek sağlayarak; esnaf kredisi kullanan esnaf sayımızı 1,2 milyon kişiye ve esnaf kredi bakiyemizi de 82,7 milyar TL tutarına ulaştırdık. Öte yandan bankamızın ticari kredileri içindeki KOBİ kredileri payı yüzde 50 gibi yüksek bir seviyeye ulaşırken; KOBİ’lerin lider bankası pozisyonuyla KOBİ kredileri pazar payımız yüzde 18,4 olarak gerçekleşmiş, bu kategorideki kredi büyüklüğümüz ise; 245,9 milyar TL düzeyine yükselmiştir.

Küresel kaynaklı enflasyon ve yakın coğrafyamızdaki gerilimlerin gölgesinde bilanço kalitemizi koruyarak ekonomik faaliyetlerin yükselen ivmesine ve sürdürülebilirliğine destek sunmaya devam edeceğiz. ‘Önce Halk, Sonra Bankayız’ ilkemiz doğrultusunda ülkemizin faydasına yönelik çalışmalarımızla etkin varlığımızı sürdüreceğiz.

Bu süreçte güveniniz için tüm kıymetli yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. 

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş