İnternet Şubesi Bireysel Kurumsal
EN

Genel Müdür'den Mesaj

gm

2020 yılında pandemi, pek çok sektöre olduğu gibi bankacılık sektörüne de küresel düzeyde damgasını vurdu. Finans sektörünün temel motivasyonu, pandeminin olumsuz ekonomik etkilerini hafifletme etrafında şekillendi. Birçok gelişmiş ülke, yıl içinde çift haneli daralmalar yaşarken, merkez bankaları bu olumsuz süreci aşmak adına yüksek miktarlı varlık alım programları açıkladı ve hızlı faiz indirimlerine gitti. Ayrıca devletler karşılıksız nakit dağıtımını içeren büyük mali teşvik paketleri açıklayarak para-maliye politikası koordinasyonu sağlamaya odaklandı.

Yılın son çeyreğinde aşı çalışmalarına ilişkin başarılı sonuçların ortaya çıkması, uluslararası finans kuruluşlarının gelecek projeksiyonlarında umut verici öngörüler paylaşmalarını beraberinde getirdi. Biz de aşılama sürecindeki aksaklıkların giderilmesinin ve küresel tedarik zincirinde pandemi kaynaklı sorunların geride kalmasının ardından önümüzdeki dönemde küresel ekonominin hızla toparlanmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz.

Ülkemizde ise, bankacılık kesiminin küresel çapta meydana gelen bu hareketlilikten fazla yara almadan çıktığını söyleyebiliriz. Bunun belki de en önemli sebeplerinin güçlü politika koordinasyonu ve sektörün dijital dönüşüme hızlı adaptasyonu olduğunu ifade etsek, yanlış olmaz.

Türkiye’nin, kriz yönetim tecrübesi pandeminin olumsuz etkisini sınırladı. Ülkemiz diğer ülkelere göre hem ekonomiyi hem de finans kesimini daha güçlü şekilde ayakta tuttu. Hükümetimizin ve Merkez Bankası’nın oldukça dikkatli, seçici destekleri ile hem sektör hem de firma bazında oldukça önemli rehabilitasyon çalışmaları yapıldı. Salgının Türkiye’ye gecikmeli gelmesi sebebiyle ilk çeyreğin büyüme ile tamamlanması, ikinci çeyrekte GSYH’daki daralmanın dünyanın genelindeki tablonun aksine tek haneli seviyede kalması ve yılın ikinci yarısında hızlanan iktisadi faaliyetler, Türkiye ekonomisini sayılı büyüyen ülke adayı haline getirdi. IMF’nin Ocak’ta yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye’ye ilişkin 2021 büyüme beklentisini yüzde 6 olarak belirlemesi, Türkiye ekonomisinin dinamizmini kabul eden ve uygulanan politika bileşiminin gücünü gösteren bir gelişme oldu.

Para politikasında fiyat istikrarına yapılan vurgu, güçlü iletişim ve şeffaflık yönünde atılan adımların Merkez Bankası’nın kredibilitesini güçlendirmesi, yabancı yatırımcıların TL varlıklara yönelmesini sağlayarak yurt içi piyasalarda olumlu fiyatlamaların başlamasını sağladı. Bu bağlamda iyileşen enflasyon beklentileri ve azalan risk primi, portföy yatırımlarının hızlanmasını beraberinde getirdi. Ayrıca risk primindeki azalışla uyumlu olarak doğrudan yatırımlar tarafında bazı büyük akıllı telefon üreticilerinin ilk çeyrekte ülkemizde üretime başlayacak olması, dış kaynakların 2021 yılında Türkiye ekonomisini destekleyeceği beklentisi oluşturdu.

Bu dönemde Türk bankacılık sektörü, uluslararası değerlendirmeleri şaşırtacak şekilde güçlü bir duruş sergiledi. Bankacılık sektörümüzün diğer ülkelere göre daha güçlü şekilde duruş sergilemesinin arkasında; yüksek teknoloji, kaliteli personel ve geçmiş tecrübelerden kaynaklanan kaliteli bir risk yönetimi olduğunu söylemek mümkün.

Gururla ifade etmek isterim ki; Halkbank olarak biz de Türkiye ekonomisinin gücünü koruyabilmesinde önemli bir sorumluluk üstlendik. Sorumlu bankacılık anlayışımızla; daha fazla üretim, istihdam ve ihracat için, reel sektörün yanında olduk. Ülkemizin ekonomik büyümesine ivme katan teşviklerin koordinasyonunun sağlanmasında sahada güçlü bir uygulayıcı olduk.

2020 yılında; KOBİ’lere, Esnaf ve Sanatkarlara önemli destekler sunduk. Bankamızın ticari kredileri içindeki KOBİ kredilerinin payını yüzde 52,7 gibi çok yüksek bir seviyeye taşıdık. 2021 hedefimiz bu oranı yüzde 60 seviyelerine çıkarmaktır. 2020 yılında 322 Milyar TL’nin üzerinde nakit kredi kullandırımıyla halkımızın yanında olduk.  Ayrıca; toplam 850 bin işletme ve bireysel müşterimizin, 40,1 milyar TL’lik kredisini erteledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli esnaf kredilerinde, 2020 yılındaki 2 ertelemeye ek olarak, Ocak ayından itibaren 6 ay erteleme gerçekleştirerek esnafımızı rahatlattık. Sadece 2020 yılında esnaf ve sanatkarlarımıza kullandırdığımız kredi tutarı 42,7 Milyar TL, 2020 yıl sonu esnaf kredi bakiyemiz 68,6 Milyar TL’yi aşmış durumdadır. 2002 yılından bu yana 3,1 Milyon esnaf ve sanatkara kullandırdığımız kredi tutarı 161,3 Milyar TL’ye ulaştı. Her koşul altında Esnafımıza desteğe devam edeceğiz.

Yine bu dönemde; ticari kart alanında yaptığımız büyük atılımla 1 milyonun üzerinde ticari kart müşterisine ulaşarak, ticari kart sayısında sektörün 2.bankası konumuna yükseldik. Bir başka güçlü büyüme de yeni müşteri sayısında oldu; 2020’de 2,5 milyon yeni müşteri kazandık.

Ülkemize karşı sorumluluğumuzu yerine getirirken, 2020 yılı performansımızla bankacılık sektörü geneline örnek olacak başarılara imza attık ve kritik başarı faktörü saydığımız aktif büyüklükte üçüncü, krediler ve mevduat büyüklüklerinde sektörün ikinci büyük bankası konumuna geldik. Aktif büyüklüğümüzü, yüzde 48,8 artışla 680 milyar TL’ye yükselttik. Toplam kredimiz 564,3 milyar TL ve mevduatımız 457,3 milyar TL oldu. Net dönem karı 2,6 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Bu başarılarda elbette, dijital dönüşüme zamanında yaptığımız yatırımların ve bu yolda aldığımız mesafenin de önemli bir payı bulunuyor. Asıl takdir edilmesi gerekenlerin; azmi, kararlılığı ve çalışkanlığıyla tüm Halkbank çalışanları olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu başarı tablosunun altında; 2020’de aramıza katılan 1.600 yeni çalışma arkadaşımızla birlikte bugün toplam 23 bin 500 kişilik Halkbank Ailesi’nin her birinin imzası yer alıyor.

Değerli Paydaşlarımız,

Halkbank olarak, 2020 yılında yaptıklarımız, 2021 için en büyük referansımızdır. 2021’de de büyük hedeflerimizi tek tek gerçekleştireceğiz. Zira biz önce Halk, sonra bankayız. Başarmak için ihtiyaç duyduğumuz gücü köklü kültürümüzden alırız. Küresel ölçekte böylesine zorlu bir dönemi, başarılı ve sektörümüze örnek sonuçlarla tamamlamak, 2021’de bizlere daha büyük işlerin altına imza atma güç ve cesaretini veriyor. Bu yolculukta, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en güçlü destekçimiz yine siz kıymetli yatırımcılarımız olacaksınız. Halkbank ailesi adına bize olan güveniniz için teşekkür eder, hedeflerimize ulaşmak için emin adımlarla ilerlediğimizi bilmenizi isteriz. 

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş