Genel Müdür'den Mesaj

gm

Yılın ilk yarısında aşı tedarikinin düzenli şekilde sağlanması ve aşılamanın tüm dünyaya örnek olarak rekor düzeyde gerçekleşmesiyle atılan adımlar, toplumsal bağışıklığı yükseltmiş ve ekonomik ivmeye yeniden güç kazandırmıştır. Bu süreçte Türkiye, yılın ilk çeyreğinde elde ettiği yüzde 7’lik performansla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en yüksek ekonomik büyüme elde eden ülke olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan Ekonomi Reform Paketi; ekonominin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyümeye yönelik yol haritasını oluşturmuştur. Söz konusu çalışmaların etkisi hemen hissedilmiş, ekonomik güven endeksi Haziran ayında, bir önceki aya göre yüzde 5,6 oranında artarak 97,8 değerine yükselmiştir. Türkiye, salgın döneminde başka bir başarı hikâyesine daha imza atmıştır. İhracatımız yılın ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 105 milyar dolar seviyesine gelmiş ve söz konusu değer, altı aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat tutarı olmuştur. Son 12 aylık ihracat tutarı ise 200 milyar doları bulmuştur. 2021’in ilk çeyreğinde yurt içi talebin güçlenmesi ve dış talebin iyileşmesiyle yüksek bir büyüme sergileyen Türkiye ekonomisi, iktisadi desteklerin meyvelerini vermeye başlamasıyla ikinci çeyrekte de güçlü bir performans ortaya koymuştur. 

Halkbank olarak yılın ikinci çeyreğinde biz de yoğun bir dönem geçirdik. Üreten Türkiye’nin güçlü bankası olarak 83 yıldır ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkımızı etkin şekilde ortaya koymaktayız. Yeni yaşımıza girerken, Esnaf kredilerinin de dahil olduğu KOBİ kredilerinde son bir yılda 83 milyar TL kredi kullandırımı yapılarak 204,2 milyar TL’lik kredi bakiyesine ulaşılmıştır. Yüzde 21,3 seviyesindeki KOBİ Kredileri pazar payımızla sektördeki lider konumumuzu koruduk. Tüm çalışma arkadaşlarımın büyük bir özveriyle görevini yaptığı bu dönem sonunda Bankamız, aktif büyüklüğünü 2020 yılının ikinci çeyreğine göre yüzde 20,3 artışla 716,5 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise yüzde 26,8 artışla 507,3 milyar TL’ye taşımıştır. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yüzde 9,5 artışla 464,9 milyar TL’ye yükselirken, toplam kredilerimiz yüzde 14,7 artışla 598,9 milyar TL olmuştur. 

Bu sonuçların oluşmasında dijital dönüşüme zamanında yaptığımız yatırımların ve bu yolda aldığımız mesafenin de önemli bir payı bulunmaktadır. Pandemi döneminde dijital ve mobil bankacılık kullanımı katlanarak artmıştır. 2021 Haziran sonu itibarıyla mobil şube, internet bankacılığı, SMS, ATM ve Halkbank Dialog dijital kanallarımızdaki üye sayımızı arttırdık. Banka organizasyon yapısında da Dijital Dönüşüm ve Dijital Bankacılık hizmetlerini öne çıkaracak şekilde değişiklik gerçekleştirdik. Bunun yanısıra geleneksel bankacılık hizmet kalitemizi de koruduk ve son 1 yılda 9 yeni şube açarak hizmet ağımızı genişlettik ve şube sayımızı 1.015’e yükselttik.

Yılın ikinci çeyreğinde özellikle kadın girişimcilerimize sağladığımız avantajlı finansal desteklerle, bankacılık sektöründe pozitif yönde ayrıştık. İlk kez 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açıkladığımız Kadın Girişimci Kredi Paketimizi, yurt çapında düzenlediğimiz Üreten Kadınlar Toplantılarımızla duyurmakta, paketimizin esnaf, sanatkâr ve KOBİ’lere katkısını kamuoyu ile paylaşmaktayız. Haziran sonu itibariyle desteğimizden faydalanan kadın girişimci sayısı 37 bine, kredi hacmi ise 3,4 milyar TL’ye yaklaşmıştır. Ama bu rakamların ötesinde esas olan, kadın girişimcilerimizin bu sayede ortaya koydukları başarı hikâyeleridir. Bursa’dan Gaziantep’e, Antalya’dan Samsun’a dek kadınlarımız, sağladığımız bu finansal desteği yatırıma, istihdama ve ihracata dönüştürmektedir. Ortaya çıkan ilham verici örnekler ve girişimcilerimizin finansal çözümlerimize gösterdikleri yoğun ilgi; kadınlarımıza yönelik yeni destekler üretme konusunda bizleri teşvik etmektedir. 

Kadın Girişimci Kredi Paketi’mizden sonra Kadın Kooperatifleri Destek Paketimizi hayata geçirerek, kooperatif çatısı altında faaliyet gösteren kadınlarımızın önündeki finansal engelleri aşmaya odaklandık. Sonraki adım olarak Dijital Krediler Platformumuzu kadın girişimcilerimizin hizmetine açarak, şubeye gelmeden kredi başvurusu yapma imkânı sunduk ve böylece sürece hız kazandırıp girişimcilerimize kolaylık sağladık.

Tüm bu çalışmalar, kadın girişimciler için özel olarak planlanmış olup “Kadın Girişimci Bölüm Müdürlüğümüz” öncülüğünde gerçekleştirilmektedir. “Üreten Kadının Bankası” anlayışıyla projelerini oluşturan müdürlüğümüz, önümüzdeki dönemde de kadın girişimcilerimize desteğini sürdürecektir.

Değerli paydaşlarımız,

Bankamız, bilanço kalitemizi koruyarak ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirliğini sağlamaya odaklanırken, ekonominin ivme kazandığı yeni dönemde de toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edecektir. Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine yönelik faaliyetlerimizi yılın ikinci yarısında da aynı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen siz kıymetli yatırımcılarımıza teşekkür ediyor, güveniniz için Halkbank ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş