İnternet Şubesi Bireysel Kurumsal
EN

Genel Müdür'den Mesaj

gm

Haziran ayında başlayan normalleşme süreci, yılın ilk yarısında salgın nedeniyle yavaşlayan ekonomiye hız ve moral vermiştir. İş yerlerinin yeniden faaliyete geçmesi, sınırlı da olsa turizm bölgesindeki işletmelerin müşteri kabul etmeye başlaması ve imalatçılarımıza yurt dışından gelen siparişlerin artması ekonomideki iyimserliği artıran faktörler olmuştur. Sanayi üretim endeksinde dört ay üst üste yaşanan bu artış işgücü piyasasına da olumlu yansımış, bu yıl Eylül ayında firmaların istihdamı Şubat 2018’den beri en yüksek oranda artış sağlamıştır. İkinci çeyrek sırasında karantina önlemlerinin yaz ayları boyunca kontrollü olarak gevşemesi sonucunda ülkemiz ekonomisine ilişkin yılsonu tahminleri de hızla iyileşme göstermiştir.

Bankamız yılın geride kalan bölümünde finansal kaynaklarını en etkin şekilde kullanarak, mümkün olan en fazla sayıda müşterimize kredi desteği sağlamıştır. Esnaf ve sanatkârların nakit ihtiyaçlarına yönelik desteğimiz işletmeleri ayakta tutmayı başarmıştır. Kuruluş misyonumuzun gereği olarak; esnaf ve sanatkârlara verdiğimiz bu destek Bankamıza Ahilik Hizmet Ödülü kazandırmış, Ticaret Bakanlığımız tarafından takdim edilen bu ödül hepimizi gururlandırmıştır.

Bankamız her ölçekten ve sektörden müşterilerimize, ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış çözümler sunmaya devam etmektedir. Pandemi dönemine özel uygulamalarımızın yanı sıra, yenilikçi ürünlerimizle reel kesime yönelik desteğimiz bu çeyrekte de sürmüştür. Son olarak Mikro İşletme Destek Paketi ile KOBİ’lere, temel maliyetlerini karşılayabilmeleri amacıyla 100 bin TL’ye kadar nakit desteği sağladık. Kredi desteklerimizin yanı sıra geliştirdiğimiz yeni ürün ve hizmetler de müşteri memnuniyetimizi yukarı taşıyan diğer unsurlar olmuştur.

Bankamız bu yıl 8. yaşını dolduran Paraf kredi kartında hızlı bir büyüme hedeflemektedir. Bu amaçla, Paraf markası altındaki tüm kartlara uygulanan yeni özellik sayesinde kredi ve banka kartı uygulamalarını tek kartta birleştirmiştir. Paraf kredi kartı sayısı 5,2 milyonu aşan Halkbank'ın toplam banka kartı sayısının 20 milyona ulaştığı düşünülürse, ürünümüzün gerçek potansiyeli daha net şekilde görülecektir. Bankamızın, Paraf Esnaf ve Paraf KOBİ kart adedi 1 milyonu aşmıştır. Piyasadaki 100 ticari karttan 16’sı Halkbank ticari kartıdır. Ticari kart pazarında yapacağımız yeni çalışmalarla pazar payımız daha üst sıralara yükselecektir.

Gençleşen müşteri profilimize uygun olarak kadromuzu biraz daha gençleştirdik. Halkbank’ın 82 yıllık deneyiminin bir parçası olacak bu genç arkadaşlarımız kısa sürede Bankamıza adapte olacaklarından, yöneticilerimizin desteğiyle halkımıza iyi hizmet sunmanın gururunu yaşayacaklarından eminim.

Değerli paydaşlarımız,

Yılın geride kalan bölümünde yürüttüğümüz tüm bu çalışmalar sonunda Bankamız 2019 yılsonuna göre; toplam aktifini yüzde 45,2 artışla 663,7 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise; yüzde 48 artışla 440,6 milyar TL’ye taşımıştır. Bu dönemde nakdi kredilerimiz yüzde 46,8 artışla 453,9 milyar TL’ye yükselirken; toplam kredilerimiz yüzde 40,6 artışla 561,2 milyar TL olmuştur. KOBİ kredilerini de içeren ticari kredi hacmimizin Eylül sonu itibarıyla yüzde 43,8 artarak 370,4 milyar TL’ye ulaştığı bu dönemde, KOBİ bankacılığı alanındaki pazar payımız yüzde 21,7 olmuştur. Faaliyetlerimiz sonucunda net dönem kârımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 126,3 artışla 2,1 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Bilanço kalitemizi koruyarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine yönelik faaliyetlerimizi yılın son çeyreğine de taşıyacağız. Kültür sanattan spora kadar her alanda gençlerin gelişimine yönelik projelerin destekçisi olmayı sürdüreceğiz. Yatırımcılarımızla, müşterilerimiz ve çalışanlarımızla birlikte Halkbank’ın marka gücünü yukarı taşıyarak, Türkiye’nin en güçlü kurumları arasındaki yerimizi koruyacağız. Bu süreçte bizimle işbirliği içinde olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş