Kısaca Halkbank

1933 yılında çıkarılan Halkbank ve Halk Sandıkları Kanunu Türkiye’de ikili bir yapıda, karma bir mesleki küçük kredi sistemi kurulmasını hedeflemiş, Türkiye Halk Bankası bu çerçevede 1938 yılında faaliyete geçmiştir. Kuruluşundan bu yana reel sektöre kesintisiz finansal destek misyonuyla çalışan Halkbank bugün, 19 bin çalışanı ve yurt genelinde yaklaşık 1.000 şubesiyle bireysel ve kurumsal müşterilerine bankacılık ürün ve hizmetlerini üstün bir kalitede sunmaktadır.

Halkbank, Üreten Türkiye’nin Bankası olma vizyonuyla finansal kaynaklarını esnafın KOBİ’ye, KOBİ’nin büyük sanayi erbabına dönüşümüne destek olma amacıyla kullandırmaktadır. KOBİ Bankacılığı alanında geliştirdiği yenilikçi ürün ve hizmetlerle ülkemizde lider bankalar arasında yer alan Halkbank, işletmelerin finansal ve finansman dışı ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler üretmektedir.

Türk Lirası’nı destekleyen ürünlere ağırlık vererek 2019 yılında bilanço kalitesini koruyan Halkbank, toplam kredilerini 2018 yılsonuna göre yüzde 16,7 artışla 399 milyar TL'ye yükseltti. TL cinsinden nakdi kredilerdeki artış miktarı yüzde 28,6 olarak gerçekleşen Banka'nın aktif büyüklüğü ise; aynı dönemde yüzde 20,8 artışla 457 milyar TL oldu. 2019 yılında, Halkbank'ın KOBİ kredileri alanındaki pazar payı ise yüzde 18,5 olarak gerçekleşti. Müşterilerini Türk Lirası ürünler kullanmaya teşvik eden Bankanın toplam mevduatı ise; 298 milyar TL olarak gerçekleşti.

2019 yılsonu itibarıyla yurt dışında 6 şubesi, 1 ülke müdürlüğü, 3 yurt dışı temsilciliği, 4.051 ATM’si, telefon ve internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulamalarıyla, müşterilerine eşsiz bir bankacılık deneyimi sunan Halkbank, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle, küresel bir vizyonla hizmet vermektedir. Adını uluslararası bir markaya dönüştürme amacıyla 2011 yılında Makedonya’da faaliyet gösteren IK Bank’ın hisselerini satın alan Halkbank, Halkbank A.D. Skopje ile ülkenin ilk üç bankasından biri olmayı hedeflemektedir. 2015 yılında Cacanska Bank’ın çoğunluk hisselerini portföyüne katarak Sırbistan’da da faaliyet göstermeye başlayan Halkbank, Halkbank A.D. Beograd adıyla hizmet vermektedir.