halkbank güvenli ödeme sistemi

Güvenli Ödeme Sistemi

Güvenli Ödeme Sistemi ile ikinci el taşıt alım satım işlemlerinizi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. halkbank.com.tr’de müşterilerimizin hesabına açılan bu sistem Türkiye Noterler Birliği altyapısı ile entegre çalışacaktır. Bu sistem sayesinde ikinci el taşıtın mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı ve güvenli şekilde el değiştirmesi mümkün olacaktır.

Güvenli Ödeme Sistemi’ni kullanabilmek için satıcının Halkbank müşterisi olması zorunludur. Alıcı için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

  • Satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru kaydını oluşturur. 
  • Satıcı ve Alıcı’ya işleme ilişkin referans numarası SMS ile iletilir.
  • Alıcı kendi adına oluşturulan Referans Numarası ile sisteme giriş yaparak SMS ile iletilen Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’na araç satış bedelini gönderir. Böylece hesabındaki ilgili miktar para araç bedeli olarak Halkbank güvencesine alınır.
  • Satıcı ve Alıcı Noter’de aracın tescil işlemlerini tamamlar.
  • Alıcı’nın Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’na göndermiş olduğu araç satış bedeli, Satıcı’nın Halkbank’taki hesabına aktarılır.

Güvenli Ödeme Sistemine buraya tıklayarak erişebilir, işlemlerinizi yapabilirsiniz.

1- Satıcı’nın Kaydının Yapılması: Satıcı, www.halkbank.com.tr/Bireysel/Ödemeler/Güvenli Ödeme Sistemi sayfasından Müşteri Numarası, TCKN/VKN, Cep Telefonu Bilgisi ile sisteme giriş yapar. Satıcı kendisine ait bilgileri (IBAN, TCKN /VKN, Araç Plaka No, Araç Satış Bedeli, E-posta) ve Alıcı’nın TCKN ve Cep Telefon Bilgisi’ni sisteme kayıt eder ve Bilgilendirme Formları’nı onaylar. Alıcı’nın satış bedelini göndereceği Halkbank Güvenli Ödeme hesabının IBAN bilgisi ve Referans No’su SMS ile Satıcı ve Alıcı’ya bildirilir.2- Alıcı’nın Kaydının Yapılması: Alıcı; Referans Numarası, TCKN/VKN ve Cep Telefon Numarası ile sisteme giriş yapar ve Bilgilendirme Formları’nı onaylar. Sistemden Satıcı’nın girdiği bilgileri kontrol ettikten sonra işlem tutarını göndereceği kendisine ait IBAN bilgisini girer. Alıcı kendi  hesabından Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’na araç satış bedelini Havale/EFT  aracılığıyla gönderir. Araç satış bedeli, aracın tescil işlemi yapılıncaya kadar Alıcı adına Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nda blokeye alınır.3- Noter’de Aracın Tescil Edilmesi: Satıcı ve Alıcı Noter’de tescil işlemlerini tamamladıktan sonra Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nda bekleyen tutarın blokesi çözülür ve Satıcı’nın hesabına aktarılır.

Satışın İptal Edilmesi 
Satıcı ve Alıcı, Noter’den tescil işleminden önce iptal işlemini sistemden yapabilecektir. Tescil işlemi başvurunun yapıldığı günü takip eden iş günü mesai saati sonuna kadar Noter’de gerçekleştirilmelidir. Tescil işlemi gerçekleşmez ise işlem otomatik iptal edilerek Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nda bekleyen tutar Alıcı hesabına iade edilecektir.

Araç Satış İşleminin İptali Durumunda Alıcı’ya İade
İptal durumunda satış tutarı eğer Havale ile gönderilmiş ise anında, EFT ile gönderilmiş ise TCMB sisteminin açık olduğu saatlerde yapılır. İptalin yapıldığı an itibariyle EFT son saati geçmiş ise, takip eden ilk iş günü içerisinde iade işlemi gerçekleştirilir ve Alıcı/Satıcı’ya SMS ile gerekli bilgilendirmeler yapılır. 

İptal işleminin mesai bitiminden sonra yapılması halinde; satış tutarı en geç takip eden ilk iş günü saat 10:00’a kadar Alıcı’nın sisteme girdiği ve alış bedelini gönderdiği hesaba iade edilir. İade işlemlerinde tam günlerde saat 17:00’a kadar, yarım günlerde ise saat 12:00’ye kadar mesainin sona erdiği saat olarak belirlenmiştir.

Başvurunun Düzeltmesi/İptali ve Cayma Hakkı
Alıcı ve Satıcı Noter’de Taşıt Satış Sözleşmesi’ne ilişkin noterlik makbuzunun kesilmesinden ve aracın Alıcı adına tescil edilmesinden önce işlemlerini iptal edebilecektir. Noter nezdinde araç tescil işlemleri gerçekleştikten sonra cayma hakkı kullanılamaz.

Hizmet Bedeli
Noterde tescil işlemi gerçekleştiğinde Satıcı’nın hesabından hizmet ücreti 29,72-TL otomatik tahsil edilecektir. 2021 yılı için hizmet bedelinin 14,86 TL’si Türkiye Noterler Birliği’ne, 14,86 TL’si Halkbank’a aktarılacaktır.

Kullanılacak Hesapların Niteliği
Alıcı ve Satıcı’nın işlem yapılacak hesaplarının TL vadesiz mevduat hesabı olması, blokeli olmaması ve müşterek hesap olmaması gerekmektedir. Bu nitelikte olmayan hesaplar üzerinden işlem yapılamaz.

Güvenli Araç Satış Sisteminden kimler faydalanabilir?

Gerçek ve/veya tüzel kişi/kişiler tarafından sistem kullanabilir.

Noter Güvenli Ödeme Sistemi için Halkbank’ta hesap olması gerekir mi?

Satıcı Güvenli Satış Sistemi'ni kullanmak için Halkbank müşterisi olmak zorundadır, Alıcı için bu gereklilik bulunmamaktadır.

Araç satış tutarı için hangi hesaplardan işlem yapabilirim?

Hem Satıcı, hem de Alıcı’nın işlem yapacakları hesaplarının TL vadesiz mevduat hesabı olması, blokeli olmaması ve müşterek hesap olmaması gerekmektedir. Bu nitelikte olmayan hesaplar üzerinden işlem yapılamaz.

Güvenli ödeme tutarının aktarımı için kendi hesabımı kullanmak zorunda mıyım?

Hem Satıcı, hem de Alıcı sadece kendilerine ait banka hesaplarından işlem yapabilir.

Referans No bilgimi nasıl öğrenebilirim?

Satıcı tarafından halkbank.com.tr’de başvuru kaydı oluşturulduktan sonra Satıcı ve Alıcı’ya işleme ilişkin referans numarası SMS ile iletilecektir.

Araç satış tutarını ne zaman ve hangi hesaba gönderebilirim?

Araç satış tutarı, aracın Noter’de tescil işlemleri başlamadan önce gönderilmelidir.

Güvenli Ödeme Sistemi’ni kullandığımda herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Noter’de tescil işlemi gerçekleştiğinde Satıcı’nın hesabından hizmet ücreti 20,00-TL otomatik tahsil edilecektir. 2020 yılı için hizmet bedelinin 10,00 TL’si Türkiye Noterler Birliği’ne, 10,00 TL’si Halkbank’a aktarılacaktır.

Başvurumu onayladıktan sonra güncelleme veya iptal işlemi gerçekleştirebilir miyim?

Halkbank Güvenli Ödeme sistemi, Türkiye Noterler Birliği altyapısı ile entegre çalışacaktır. Noter’de tescil işlemini sonuçlanıncaya kadar Satıcı ya da Alıcı sistem üzerinden taleplerini iptal edebilir.

Başvuru sürecimi nasıl takip edebilirim?

Satıcı ve Alıcı için sistemde hazırlanan izleme durumu ile işlemlerin hangi aşamada olduğu takip edilebilir.

Araç satış tutarı Satıcı’nın hesabına ne zaman aktarılmaktadır?

Satıcı ve Alıcı fiziken Noter’de bulunarak, aracın tescil işleminin tamamlanmasının hemen akabinde Alıcı’nın hesabındaki araç satış bedeli Satıcı’nın hesabına aktarılacaktır.

Noter’de tescil işlemi gerçekleşmezse Güvenli Ödeme Tutarı hesabıma ne zaman iade edilir?

İptal durumunda satış tutarı; eğer Havale ile gönderilmiş ise anında, EFT ile gönderilmiş ise TCMB sisteminin açık olduğu saatlerde yapılır. İptalin yapıldığı an itibariyle EFT son saati geçmiş ise, takip eden ilk iş günü içerisinde iade işlemi gerçekleştirilir ve Alıcı/Satıcı’ya SMS ile gerekli bilgilendirmeler yapılır.

İptal işleminin mesai bitiminden sonra yapılması halinde; en geç takip eden ilk iş günü saat 10:00’a kadar Alıcı’nın sisteme girdiği ve alış bedelini gönderdiği hesabına iade edilir. İade işlemlerinde tam günlerde saat 17:00’a kadar, yarım günlerde ise saat 12:00’a kadar mesainin sona erdiği saat olarak belirlenmiştir.