KURUMSAL PROFİL

Değerli paydaşlarımız,

Kuruluşundan bu yana ülkemize ve milletimize üstün hizmet sunmanın gururunu yaşayan Bankamızın 80. yılında, tüm Halkbank ailesi büyük bir özveri ve gayretle çalışmış; yatırımcılarına ve müşterilerine layık olabilmek için güçlü bir performans göstermiştir. Hem dünyada hem de Türkiye’de ekonomiyi doğrudan ilgilendiren pek çok gelişme yaşanırken, artan çalışma disiplinimiz ve genel motivasyonumuz finansal anlamda etkili sonuçlar almamızı sağlamıştır.

Bankacılık sektörü, çalışmalarını etkin ve hızlı karar alabilen, kurumsal düzeyde güçlü bir koordinasyon yürüten ekonomi yönetimimizin çizdiği yönde ve kamu disiplinine bağlı kalarak sürdürmektedir. Türk Parasını Koruma Kanunundaki düzenleme, Enflasyonla Topyekûn Mücadele gibi alınan her türlü tedbire verdiğimiz destekte, finansal istikrarın sağlam bir parçası olmak sektörümüzün önceliği olmuştur. Hayata geçirdiğimiz işbirlikleri ve reel sektörü rahatlatmaya yönelik attığımız adımlar ülkemize güç vermiş, üç yılın ardından cari fazla vermeye başlayan ekonomimiz ihracat verilerinde önemli bir yol kat etmiştir.

Sektörümüzün geçtiğimiz yıl işbirliği içerisinde yaptığı çalışmaların en güzel örnekleri KGF kefaletli krediler, TOBB işbirliğiyle hayata geçirilen Nefes Kredisi ve TİM ile imzaladığımız işbirliği protokolü olmuştur. Ayrıca, kamu bankaları öncülüğünde hayata geçirilen konut kampanyası, imar barışı ve bedelli askerlik kredisi gibi birçok ürünümüz iç piyasanın canlanmasına katkı sağlamıştır. Kredi kart borçlarının yeniden yapılandırılması amacıyla sunduğumuz Halk Destek Kredisi de piyasa istikrarına güç vermiştir. 40 bin işletmenin faydalanması planlanan KOBİ Değer Kredisi kullandırımında da Bankamız, Nefes Kredisi ve KGF teminatlı kredilerde olduğu gibi yine üst sıralarda yer alacaktır. Ayrıca, 2019 yılında kullanıma sunacağımız 22 milyar TL krediden 350 bin esnaf ve sanatkâr yararlanacaktır.

Bizim önceliğimiz her zaman müşterilerimize temas etmek, onları dinlemek, ihtiyaçlarını doğru tespit edip yerinde çözüm önerileri getirmektir. 80. yaşımıza yakışan bir performans gösterdiğimiz 2018 yılında da Bankamız, Türkiye’de esnaf ve KOBİ’lerin en güçlü destekçilerinden biri olmuştur. Güçlü mali yapımızı koruyarak yürüttüğümüz özverili faaliyetlerle Bankamız, ismini taşımaktan gurur duyduğumuz halkımıza kaliteli hizmet vermenin onurunu yaşamıştır. Toplam kredilerimizde ve toplam mevduatımızdaki yüksek artış, ekonomideki nakit akışının garantörlerinden biri olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.

Tüm bu çalışmalarımız neticesinde, 2018 yılında toplam kredilerimiz bir önceki yılsonuna göre yüzde 28 oranında artarak 333,6 milyar TL’ye ulaşmıştır. KOBİ Bankacılığı alanındaki öncü çalışmalarımız sonucu KOBİ kredilerini de içeren toplam ticari kredilerimiz aynı dönemde yüzde 31,6 artış göstererek 288,9 milyar TL’ye yükselirken, KOBİ kredileri alanındaki pazar payımız ise yüzde 15,9 olmuştur. Bu dönemde 218 bin esnaf, yaklaşık 19 milyar TL değerindeki kredimizden yararlanmıştır. 2017 yılsonuna kıyasla yüzde 28,8 oranında artırdığımız toplam mevduatımız ise 248,9 milyar TL’ye yükselirken, bilanço büyüklüğümüz yüzde 23,9 oranında artarak 378,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Değerli paydaşlarımız,

80 yıldır olduğu gibi, 2018 yılında da müşterilerimiz ihtiyaçlarına uygun kaliteli hizmet ve ürünleri yine Halkbank’ta buldu. Bir yılı daha sektörde ilklere imza atarak başarılı sonuçlarla geride bıraktığımız için umutluyuz. Ülkemizin gelecek hedeflerine olan bağlılığımızla, sanayimizin gelişmesi ve ihracatımızın artması amacıyla reel sektöre destek vermek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnanıyorum ki 2019 yılında da verimli kaynak kullanımı ve finansman çeşitliliğine dayalı bankacılık anlayışımızdan ödün vermeden yeni başarılarla ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş.