KURUMSAL PROFİL

 

Değerli paydaşlarımız,

Güçlü altyapısını, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ihracat odaklı büyüme stratejisiyle birleştiren Türkiye ekonomisi; küresel finans piyasalarındaki belirsizliklerin büyüme hızımızı etkilemesine izin vermeyen yönetim anlayışıyla yatırımcılara güven veriyor. Döviz, kur, faiz gibi sermaye piyasasındaki gelişmelerin; bu güveni zedelemesine izin vermemek üzere sanayi üretimde yüksek teknoloji kullanımını ve istihdam niteliğini artıracak birçok reform hayata geçiriliyor. Yatırımcılarımız kendilerine sunulan destek ve teşviklerle küresel rekabetin değişkenlerine cevap vermeye çalışırken, bankacılık sektörü de verimli kaynak kullanımıyla bu başarının en önemli destekçilerinden biri oluyor.

Jeopolitik risklerin ve gelişmiş ülkelerdeki değişen para politikalarının da etkisiyle mali kaynakların daha değerli hale geldiği bir dönemdeyiz. Bankacılık sistemi olarak; kaynak kullanımında verimlilik esasıyla hareket ederek faaliyetlerimizi; üretim, ihracat ve istihdam odaklı bir anlayışla yürütmeye büyük gayret ediyoruz. Finansal piyasalardaki işbirliklerimizi güçlendirebilmek için de verimlilik artışını esas alan çalışmalar yapıyoruz.

Bu çalışmalarımız, Bankamızın bilanço sonuçlarına da olumlu yansıyor. Yılın ilk çeyreğinde, geçtiğimiz yılın sonuna göre bilanço büyüklüğümüzü yüzde 4,8 artırarak 320,1 milyar TL’ye taşıdık. Aynı dönemde gayri nakdi kredileri de içeren toplam kredilerimizi ise yüzde 7,5 arttırarak 280,2 milyar TL’ye yükselttik. Reel sektöre sunduğumuz çözümlerle ticari kredilerimizi, aynı dönemde yüzde 8,1 artışla 174 milyar TL’ye yükselttik. Bu olumlu tabloda en çarpıcı veri, Esnaf ve KOBİ Bankacılığı alanında sağladığımız yükseliş oldu. Bu alandaki pazar payımızı yüzde 15,5’e çıkardık. Bankamız için stratejik öneme sahip olan bu segmentte yakaladığımıza artışın gerisinde, önemli bir ekip çalışması mevcuttur.

Yılın geride kalan bölümünde müşterilerimizin ihtiyaçlarını kendilerinden dinlemek ve onların çözüm ortağı olmak amacıyla Üreten Türkiye Toplantıları gerçekleştirdik. Bursa, Samsun ve Trabzon bölgelerinde faaliyet gösteren 2 bine yakın Esnaf ve KOBİ temsilcisiyle buluşup reel sektörün ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiğimiz yenilikçi çözümleri paylaştık. Endüstriyel Tarım Kredisi, Ortak Kazanç Kredisi, Otomotiv Yan Sanayi Destek Kredisi, Mobilya Sektörü Destek Kredisi, Yeşil Enerji Kredisi, KOBİ'lere İstihdam Destek Kredisi ve İhracat Seferberliği Destek Kredisi gibi inovatif ürünlerimizle bundan sonra da KOBİ'lere piyasa faiz oranlarının altında destek sunmaya devam edeceğiz.

Geçen yıl KGF kefaleti kapsamında toplam 20,6 milyar TL kefalet kullanımıyla ilk sırada yer alan Bankamız, bu yıl devreye alınan ve toplam 55 milyar TL tutarlı ikinci dilim programında da 4,6 milyar TL kefalet kullanımıyla yine ilk sırada yer aldı. Kısa süre önce toplam 35 milyar TL kefalet tutarlı 3. kefalet protokolünü imzaladık, bu kapsamda kredi kullandırımlarına da hızla başladık. Aynı şekilde, altı banka olarak TOBB ile imzaladığımız protokol kapsamında geliştirilen Nefes Kredisi kullandırımında da ilk sırada yer alıyoruz. Güçlü finansal yapımız ve geliştirdiğimiz projelerimizle KOBİ Bankacılığında bu dönemde pazar payımızı yüzde 15,5’e taşıdık.

Ekonomik alanda oluşturduğumuz bu değeri, sosyal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda hayatın her alanına yaymak için çalışıyoruz. Adını taşımaktan gurur duyduğumuz halkımıza bağlılığımızla, sıkı sıkıya taşıdığımız bu kültürü 23 Nisan’a da taşıdık ve ‘Çocuklar İster Halkbank Yapar’ anlayışıyla bir proje tasarladık. 80 çocuğumuzun hayallerini gerçekleştireceğimiz bu projenin devamında, Ramazan ayı boyunca Çorum, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Rize, Elazığ, Malatya ve Şanlıurfa illerinde yüzlerce ilkokul öğrencisiyle bir araya geldik. Kendilerine oyun ve yol arkadaşı olması amacıyla hediye ettiğimiz bisikletlerle 1000 çocuğun yüzünü güldürmenin mutluluğunu yaşadık.

Değerli paydaşlarımız,

Bankamız 1938 yılında esnaf ve sanatkârları desteklemek üzere başladığı yolculuğu boyunca, güven ve istikrarın bir parçası olarak ülkemizi geleceğe taşıyacak öncü çalışmalar gerçekleştirmiştir. 19 bin çalışanımızla beraber, 80. yaşımızı kutlamanın heyecanını yaşadığımız bu yıl da milletimize hizmet etmek, müşterilerimize ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bizlerle beraber bu yolda yürüyen tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi sunuyoruz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür