KURUMSAL PROFİL

Değerli paydaşlarımız,

Küresel gerilimlerin tüm dünyada ticari işbirliklerinin önüne geçtiği bu dönemde, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin para birimleri üzerindeki baskının yoğunlaştığını, finans piyasalarındaki değişimlerin birçok ülkede ekonomik istikrarı hedef aldığını görüyoruz. Son 16 yıl boyunca birçok alanda atılım gerçekleştirerek ekonomik istikrar yakalayan, yatırımcıların ilgi odağı haline dönüşen ülkemiz de son dönemde bu tip spekülatif hareketlerin hedefine alınan ülkeler arasında bulunuyor. Diğer yandan, bu tür atakları her daim geri püskürtmeye alışık olan Türkiye ekonomisi, yeni yönetim sisteminin hızlı karar alabilen yapısı sayesinde, kararlı bir şekilde yeni ekonomi modeline geçiyor. Yeni ekonomi modelinin, katma değerli stratejik ve teknolojik ürün üretimine, cari dengeyi olumlu etkileyecek sektörlerin önceliklendirilmesine ve ihracata dayalı büyüme stratejisi çerçevesinde, ekonominin tüm bileşenlerinin işbirliği içinde çalışabilmesi olumlu sonuçları da beraberinde getiriyor.

Bankacılık sektörümüz, her zaman olduğu gibi mali reformların tamamlayıcı unsuru olması, reel kesimin finansmanında ortak hareket edebilme kabiliyeti sayesinde yılın ikinci çeyreğinde de ekonomik büyümede kilit rol oynamaya devam etti. 80 yıldır olduğu gibi verimlilik esaslı bankacılık anlayışıyla faaliyetlerini yürüten Halkbank, ekonominin desteklenmesi konusundaki öncü rolünü bu dönemde de sürdürdü.

Halkbank olarak, kuruluşumuzun 80. yılında Bankacılık ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendirmeyi sürdürerek; toplam mevduatımızı 2017 yılının sonuna göre yüzde 14,5 artırarak 221,3 milyar TL’ye taşımayı başardık. Bankacılık sektörü mevduat sıralamasında ikinciliğe yerleştiğimiz bu dönemde, bilanço büyüklüğümüzü 2017 yılsonuna göre yüzde 14,1 artışla 348,3 milyar TL’ye taşıyarak Türkiye’nin 4. büyük bankası konumuna geldik. KOBİ kredilerimiz aynı dönemde yüzde 27,1 artışla 97,7 milyar TL'ye çıkarken, KOBİ kredileri alanındaki pazar payımız yüzde 14,9 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde özkaynaklarımız da yüzde 11,4 oranında arttı.

Kredi büyümesine paralel mevduat artışı sağlayarak, Bankamızın güçlü likidite durumunun sürekliliğini koruyoruz. Son dönemde 1,95 milyar TL’lik 10 yıl vadeli sermaye benzeri tahvil ihracı ile uzun vadeli kaynak temin etmemiz, Halkbank’a yurtiçi ve yurtdışında duyulan güvenin bir göstergesi oldu. Uluslararası muhabir bankalardan ve hazine işlemleri yoluyla sağladığımız fonlar sayesinde hem Bankamızın kaynak çeşitliliğini artırıyor hem de vade yapısını güçlendiriyoruz. Halkbank’ın yılsonundan bu yana vadesiz mevduatının yüzde 36,3 oranında artmış olması, adını aldığımız halkımızın her daim Bankamızın yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir.

KOBİ kredilerinin toplam krediler içerisindeki payını yüzde 41,1’e çıkardığımız bu dönemde, reel sektörü daha fazla desteklemek üzere bankacılık sektörüyle işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla ülkemizi geleceğe taşıyoruz. Bu kapsamdaki E-İhracat Seferberliği Projesi’yle, ihracatın dijital ortamda yaygınlaşmasını ve firmalarımızın ihracatını artırmayı hedefliyor, Seyahat Acentaları Destek Kredisi ile yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 30 büyüyen turizm sektörünün yanında ülkemizin istihdam ve ticaretine de önemli bir katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Ülke ekonomimize değer katan bu işbirliklerini, önümüzdeki dönemde çeşitlendirerek devam ettirmeyi planlıyoruz.

Esnaf ve sanatkâra 80 yıldır verdiğimiz desteklerle; esnafın KOBİ’ye, KOBİ’lerin büyük sanayi erbabına dönüşmesini amaçlıyor, onların ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiriyoruz. Bu yıl esnafımıza özel olarak hizmete sunduğumuz Paraf Esnaf Kart’la sektörde bir ilke imza attık. Bu kartla, esnafımıza finansman ve tasarruf konularında destek olmaya devam edeceğiz. Değerli paydaşlarımız, Halkbank’ın 80. yaşını kutlamanın heyecanını yaşadığımız bu yıl, birçok etkinlik düzenledik, yenilikçi projelerimizle ülkemize değer kattık. Yılın ilk yarısında başarılı performansımızı sürdürerek ilklere imza attık. Bu başarımızı gelecek dönemlerde de sürdürerek halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Ekonomik ve toplumsal başarılarımızın altında imzası olan tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür