KURUMSAL PROFİL

 

Değerli paydaşlarımız,

Türkiye ekonomisinin 2017 yılı boyunca üretimde, istihdam ve ihracatta sağladığı artışta Bankacılık sektörü önemli bir rol oynadı. Dünya bankacılık sisteminin kredilerde sıkılaştırma eğilimi gösterdiği bu dönemde, etkin kaynak kullanımıyla öne çıkan Türk bankaları, reel sektörün finansmanında başarılı sonuçlara imza attı.

Büyüme rakamlarımızın rekor seviyelere geldiği bu dönemde atacağımız yeni adımlarla, Türkiye’nin güçlü ekonomiler arasındaki yerini sağlamlaştıracağız. Uluslararası fonların oldukça kıymetli olduğu bu süreçte, ülke olarak yabancı yatırımcıların ilgisini canlı tutmak suretiyle, nitelikli istihdama katkıda bulunurken enflasyon ve cari açık oluşturmayan, ağırlıklı olarak yurt içi tasarruflar ve doğrudan yabancı yatırımlarla finanse edilen, yatırım ve ihracata dayalı bir yapı ile yeni başarı hikâyeleri yazacağız. Toplam aktif büyüklüğü 3,3 trilyon liraya ulaşan Türk bankacılık sektörü olarak, 2018 yılında da başarılı bir performans göstereceğiz.

Yeni umutlarla başladığımız 2018 yılı, Halkbank Ailesi için de yeni bir dönemin başlangıcı. Bankamızın 80. yıldönümünü kutladığımız 2018'de köklü bankacılık geleneğimizden aldığımız gücü geleceğe taşıyacak adımlar atacak, her alanda yenilenme yaşayacağız. Önceliğimiz, bilanço ve hizmet kalitemizi aynı anda yükseltmek olacak. Bu yıl organizasyon yapımızı daha da güçlendireceğiz. Müşterilerimize her yerde üstün hizmet sunmak için şube iyileştirme yatırımları ve yeni personel alımları yapacağız. İlk etapta, 1.300 gencimizin daha Halkbank ailesine katılacağı bu yıl, şubelerimizin geleneksel tasarımı ve operasyonel rolleri de değişime uğrayacak. Dijital ve mobil bankacılık yatırımlarımız sayesinde Halkbank, 80. yaşında daha genç ve daha dinamik olacak. Bankacılık işlemlerinde şeffaflık ve uluslararası düzenlemelere uyum politikamızı bundan sonra da kararlı bir şekilde devam ettireceğiz.

Tüm bu yeniliklerin ardındaki temel hedefimiz,  KOBİ ve Esnaf Bankacılığı alanında geliştireceğimiz yeni ürünlerle reel sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun yenilikçi çözümler sunmaktır. Bu yıl da istihdam ve girişimciliği desteklemek adına geliştirdiğimiz KOBİ’lere İstihdam Destek Kredisi ve KOBİ İş Geliştirme Kredisi gibi ürünlerimizle, KOBİ’lerin ve yeni iş kurmak, işini geliştirmek isteyen girişimcilerin yanında olacağız. KOBİ kredilerinin nakdi krediler içindeki payını artıracak, bu payı yılsonunda yüzde 40 düzeyine çıkaracağız.

2017 yılında dengeli ve kontrollü bir şekilde büyüyen Bankamızın performansı, bilanço rakamlarına da olumlu yansıdı. Bankacılık sektörü genelinde, nakdi kredilerin bir önceki yılsonuna göre yüzde 21 artış sergilediği bu dönemde Halkbank, nakdi kredilerindeki yüzde 28,5 artışla nakdi krediler sıralamasında 4. banka oldu. Aynı dönemde KOBİ kredilerimiz yüzde 33,3 artış göstererek 77,6 milyar TL’ye ulaşırken, KOBİ kredileri alanındaki pazar payımız yüzde 14,8’e yükseldi. Sağladığı yüzde 28,6’lık mevduat artışıyla güçlü kaynak yapısını korumaya devam eden Bankamızın toplam mevduatı 193,2 milyar TL’ye ulaştı. 2017 yılsonunda bir önceki yılsonuna göre aktif büyüklüğünü yüzde 31,9 oranında artırarak 305,4 milyar TL'ye taşıyan Halkbank, sektörün 5. büyük bankası oldu.

Değerli paydaşlarımız,

Halkbank olarak güçlü finansal yapımız ve her biri kendi alanında öncü çalışmalar yürüten bağlı ortaklıklarımızla güçlü bir aileyiz. Sigorta, emeklilik, yatırım, gayrimenkul yönetimi, leasing, faktoring, portföy yönetimi, ödeme sistemleri şirketlerimiz ve Avrupa’daki iki bankamız ile hızlı bir büyüme içindeyiz. Yurt içinde sayısı 1000’e yaklaşan şubemiz ve yaklaşık 18 bin çalışanımızla bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da var gücümüzle çalışacak, 80 yıllık geçmişimizden aldığımız mirasla geleceğe kalıcı eserler bırakmayı sürdüreceğiz. 2018 yılını hedeflerimizle uyumlu sonuçlarla tamamlayacağımıza inancıyla, bize güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür