Pelin Dökmen/Artuklu İlçesi Topraktan Tabağa Kadın Kooperatifi

2018 yılında kurulan kooperatif pazarda yere bulamayan ve birkaç dönümlük arazisinde yetiştirdiği ürünleri hak ettikleri fiyatlar üzerinden satamayan 170 adet yerel tarım üreticisinin ürünlerini satın alarak paketlemekte, etiketlemekte ve tüketiciye sunmaktadır. Ayrıca “Şemim”markalı Halep sabunu üretimide yapılmaktadır.

Şemim markalı Halep sabunu satışlarından elde edilen sermaye ile ‘El Ele Elden Ele Mağazası’ açılmış, online satış platformu hayata geçirilmiştir. Mağazada gıda ürünleri, kozmetik ürünler ve sabun satışı da yapılmaktadır.

Kooperatif Mardin’deki geçici koruma altındaki mültecilerin ve sosyal güvenceye sahip olmayan, dezavantajlı mahallelerde yaşayan ev sahibi topluluk mensuplarının toplumsal hayata katılımlarının devam etmesi ve sosyal entegrasyonlarının sağlanması hedeflenmektedir. Kooperatif, yerel topluluklar ve Suriyeli mültecilerden oluşan toplamda 48 kişiyi istihdam etmektedir. 

Kooperatif, ‘Yaşayan Toprak Yerel Tohum Projesi’ kapsamında Mardin ve çevresindeki küçük üreticilere ve ata tohumlarına ulaşmıştır. Su, enerji ve gübre istemeyen geleneksel yöntemlerle tohumları coğaltmış, geleneksel tarım yöntemlerinin kullanımı noktasında küçük çiftçiyi bilinçlendirmeye çalışmıştır. ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi’ ile kooperatif sıfır atık ve atık yönetimi konularında çalışmalar içerisindedir.