İlknur Yüksel Dönmez/Çobanlar Kadın Kültür Evi Üretim İşletme Kooperatifi

Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından kurulan kooperatifte Afyonkarahisar’da bulunan 6 Kadın Kültür Market ve albikere.com online alışveriş sitesi ile üretilen ürünlerin satışı yapılmaktadır. Elde edilen gelir ile öğrencilere burs verilmektedir.  Bir tarafta kadın emekçilere destek bir tarafta okumak isteyen maddi olanakları kısıtlı öğrencilerimize katkı sağlayan iki yönlü bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu şekilde ülke genelindeki 33 kadın kooperatifi üretimlerini gelire dönüştürme fırsatı bulmuştur.

Ayrıca kadın kültür evlerinde, aile içi iletişim, kişisel gelişim, kadın sağlığı, KETEM taramaları, psikolog ve diyetisyen desteği gibi konularda bireysel danışmanlık ve grup eğitimleri verilmektedir.

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığının“En İyi Narkotik Polisi Anne” projesi kapsamında ildeki bağımlıkla mücadeleye katkı sağlamışlardır. Verilen eğitimlerle 85.000 kadına ulaşılmıştır.

Afyonkarahisar Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri projesi 24.07.2020 tarihinde başlamıştır. Afyonkarahisar Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri; Afyonkarahisar’ın tüm ilçelerinde 25 Kadın Kültür Evi ve 17 Kadın Kooperatifi kurmuş ve 85.000’nin üzerinde kadına ulaşmıştır.

Kadınların üretimsel örgütlenmesini desteklemektedirler. 17 kadın kooperatifi kurulmuştur. Bağlı kooperatifler, tarımsal üretimden gıdaya, hediyelik eşyaya kadar birçok farklı sektörde çalışmaktadır.