Halkbank Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi

Halkbank, avantajlı koşullarla oluşturulan Kadın Girişimci Kredi Paketi’ni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde duyurmuş; ardından kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla 7 ayda Türkiye’nin 7 bölgesinde “Üreten Kadınlar Toplantıları” düzenlemişti. Bu toplantılarda, kadın girişimcilerin ilham veren hikayelerini binlerce girişimci adayına aktarma imkânı sağlayan Halkbank, çalışmaların sonuçlarını İstanbul’da düzenlendiği Halkbank Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi’nde duyurdu. Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de gerçekleştirilen zirve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve girişimci kadınların katılımıyla gerçekleşti.

Halkbank’ın desteğine yönelik ilgi yurt çapında büyüdü 

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, oluşturdukları finansal imkanlarla 7 ayda Türkiye’nin 7 bölgesinden on binlerce kadının hayatına olumlu katkılarda bulunma şansını elde ettiklerini söyledi. Arslan, “Kadınlarımızı ekonomik hayata dahil edebilmek ya da var olan işlerini geliştirebilmek için kurguladığımız Kadın Girişimci Destek Paketimizle, 57 bin kadına ve 5,5 milyar TL’lik kredi hacmine ulaştık. Başlattığımız uygulama yurt çapında büyüdü. Desteklerin, yatırıma ve üretime aracı olduğuna, istihdam oluşturduğuna ve ihracata vesile olduğuna tanıklık ettik. Çalışmamız, Türkiye’nin kadın girişimci ekosistemine somut fayda sağlayan en büyük projelerden birine dönüştü” diye konuştu. Arslan, projenin birinci yıl sonunda 100 bin girişimciye ve 10 milyar TL kredi desteğine ulaşma hedefiyle çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Emine Erdoğan: Her kadın, henüz başka bir hayali kuran kadının rehberidir

Etkinliğin onur konuğu ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan oldu. Erdoğan, “Kadınların sürdürülebilir ekonominin liderleri olacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Emine Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların yalnızca çalışan olmalarını değil, girişimci olarak karşımıza çıkmalarını arzu ediyoruz. Girişimcilik bir fikri, bir hayali, somutlaştıran büyük bir güçtür. Bugün dünyamızı şekillendiren kişiler, ağırlıklı olarak girişimcilerden oluşuyor. Bilhassa bu sebeple, kadınların girişimcilik dünyasında kendilerine yer açmaları çok önemli. O zaman, dünyamıza kadın eli değmiş olacak. Bilgi çağı diye tanımladığımız günümüzde, en büyük kıymetimiz fikirlerimizdir. Fikirler tecrübelerden doğar. Bugün ülkemizin dört bir yanından gelen kadınlarımız, Anadolu’nun ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu bir kez daha gösterdiler. Bu başarı hikâyelerinin, birbirine zincir gibi eklenmesi için kadın dayanışmasının öneminin altını çizmek istiyorum. Bir hayalini gerçekleştirmiş her kadın, henüz başka bir hayali kuran kadının rehberidir. O yüzden, başarılarıyla iftihar ettiğimiz kadınlarımızdan, mentor olmayı bir misyon haline getirmelerini istiyorum. Birlikten kuvvet doğar ilkesiyle birbirimizin elinden tutalım.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise, bu proje ile kadınların toplumda hak ettiği yerde olmasının önünü açan, buna katkı veren Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’a ve projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.  Yanık, “Kadın girişimciliğini geniş bir yelpazede teşvik eden bu proje, ülkemizin 7 bölgesine yayılmış kapsayıcı bir projedir. Bu haliyle erişilebilirliği ve faydası ileri düzeyde olacaktır. Sonuçlarını da bu anlamda büyük heyecanla beklediğimiz bir proje. Halkbank, tecrübesi ve vizyonuyla, kendi işini kuran veya kurmak isteyen kadınların yarattığı sinerjiyi doğru kanalize etmiş durumda. Böylelikle ülkemizin istihdam ve girişimcilik çıtasının yükselmesine katkı sunmuş oluyorlar” dedi.

İlham veren kadınlar, girişim yolculuklarını anlattı

Zirvede “Halkbank Üreten Kadınlar Belgeseli” gösterildi ve girişimci kadınları bir araya getiren “İlham Veren Kadınlar” paneli yapıldı. Etkinlik alanında ise “Türkiye’nin İlham Veren Kadın Girişimcileri Dijital Sergisi” ve Sanatçı Deniz Sağdıç’ın “Sıfır Atık Sergisi” gerçekleştirildi. Ayrıca kadın kooperatifleri, kurdukları stantlarda ürün ve hizmetlerini sergiledi.