Vadeli İşlemler

Vadeli İşlemler

İleri bir tarihte teslimi söz konusu olacak herhangi bir malın (döviz, faiz, tarımsal ürün vb.) vadesi, miktarı ve fiyatının taraflarca bugünden belirlenerek sözleşmeye bağlanması işlemlerine vadeli alım satım (forward) denilmektedir.

Bankamız dahilindeki forward işlemler, sadece vadeli döviz alım-satım işlemlerini içermektedir.

Bir ekonomide, ekonomik birimlerin yatırım kararı alırken karşı karşıya kaldıkları en büyük risk, geleceği tahmin etmelerindeki güçlüktür. Döviz kuru riski de benzer böyle bir risk unsurudur. Bu riskin belirlenebilmesi ve firma faaliyet kârlarının döviz piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmemesi için vadeli döviz alım-satım işlemleri (forward) geliştirilmiştir.

  • Önceden belirlenen ileri bir tarihte, alımı veya satımı yapılacak varlığın miktarı, teslim yeri, teslim şekli (efektif, döviz vb.), teslim fiyatı ve tarafları belirtilir.
  • İki tarafın ihtiyaçlarına göre yapılan, standart olmayan, özel sözleşmelerdir ve organize piyasalarda işlem görmezler.
  • Temerrüt riski vardır. Satıcı belirlenen malı veya finansal ürünü teslim etmeyebilir veya alıcı teslimatı kabul etmeyebilir. Kredi riski vardır.
  • Vade tarihinde satıcının alıcıya karşı satım, alıcının satıcıya karşı alım yükümlülüğü vardır.

22.05.2012 tarihi itibariyle geçerli kanun hükümleri doğrultusunda Türev Ürünleri vergilendirme koşullarını gösteren özet tablo için tıklayınız.


Yukarıda yer verilen bilgiler Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Halkbank bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple okuyucuların, bu siteden elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilmekte olup, bu bilgilere dayanarak aldıkları/alacakları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından, ticari amaçla kullanılmasından doğacak zararlardan  Halkbank hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Halkbank'ın tüm çalışanlarının ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir yasal sorumluluğu yoktur.