Güvenlik

Güvenlik

Halkbank Mobil Şube Kişisel Güvenlik Ayarlarınız ile daha da güvenli!

Son yıllarda mobil uygulamaların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte Mobil Bankacılık kanalı ile yapılan işlemlerin de kullanımında büyük bir artış görülmektedir. Bu sebeple Mobil cihazlar üzerinden sunulan bankacılık hizmetlerinin güvenliği çok daha önemli hale gelmiştir. Türkiye'de bu konuda teknolojiye yatırım yapan Halkbank, size güvenli teknolojiye dayanan Mobil Şube’yi sunmaktadır. Halkbank Mobil Şubesi, işlemlerinizi kolayca ve güvenli bir biçimde yapmanıza imkan tanımaktadır.

Bilgi güvenliğiniz açısından Bankamız adı ve logosu kullanılarak Bankamız tarafından gönderilmiş gibi gösterilen, dolandırıcılık amaçlı SMS, e-postalarda ve Bankamız adına açılan sahte sosyal medya hesaplarında yer alan linkleri tıklamayınız.

Bankamıza ait sosyal medya hesapları için tıklayınız.

Halkbank; Mobil Şubesi'ne giriş için, hiçbir zaman cep telefonuna ait marka ve model gibi bilgiler talep etmemektedir. Tüm bilgiler güvenli giriş ekranlarından yapılmaktadır. Pop up olarak açılabilecek herhangi bir ekrana bilgi girişi yapmayınız.

Güvenliğiniz İçin

Halkbank müşterilerinin güvenliğini her zaman ön planda tutmakta olup, bu kapsamda çalışmalarını sürdürmektedir.

Bankamız kanalları aracılığıyla gerçekleştirilen tüm bankacılık işlemlerinin kaydı sistemlerimizde tutulmakta olup, bu kayıtlar müşteri bilgilerinin gizliliği kapsamında güvenli ortamlarda saklanmaktadır.

Zaman Kontrolü Uygulaması

Halkbank Mobil Şubesi’ne girdikten sonra 10 dakika içinde işlem yapmaz iseniz, güvenliğiniz için işlem yapmak istediğinizde otomatik olarak Dijital Parola giriş ekranına çıkartılırsınız. Yeniden işlem yapmak için tekrar Dijital Parola’nızı veya ŞifreÇiz şifrenizi girmeniz gerekir. Böylece bir başkasının işlem yapmasını engellemiş olursunuz.

Güvenli Çıkış

Mobil Şube’de işlemlerinizi tamamladıktan sonra çıkmak istediğinizde sol menüde yer alan “Çıkış Yap” butonu ile uygulamadan çıkış yapmanızı öneriyoruz.

Mobil Şube Güvenli Kullanım Kılavuzu

➔ İşlemlerinizi sona erdirdikten sonra mutlaka “Çıkış” butonunu kullanınız.

➔ Mobil cihazınızda lisanssız ya da kaynağı belli olmayan programlar kullanmamaya özen gösteriniz.

➔ Kullandığınız şifre ve Dijital Parola’nın basit ve tahmin edilebilir olmamasına özen gösteriniz. (Örneğin 123456, fb1907, ahmet01. Bu şifre ve parolaları kesinlikle kullanmayınız.)

➔ Halkbank e-mail aracılığıyla kişisel bilgilerinizi ya da şifrelerinizi kesinlikle talep etmemektedir. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda, derhal Halkbank Dialog’u arayarak bilgi veriniz.

➔ Mobil cihazınıza, lisanslı ve güncel bilinen firmalara ait Anti Virüs programı yükleyiniz.

➔ Bankamız personeli dahil hiç kimseye şifrelerinizi hiçbir zaman söylemeyiniz ve kişisel bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmayınız.

➔ Halkbank İnternet Şubesi, Halkbank Mobil Şube, Paraf Mobil ve Halkbank Dialog şifrenizi ve Dijital Parola’nızı herhangi bir yere yazmayınız ya da kaydetmeyiniz.

➔ Cep telefonunuzuz SIM kartı, bilginiz dışında bloke olursa derhal operatörünüz ve Halkbank Dialog ile iletişime geçiniz.

➔ Mobil cihazınızda yüklü bulunan uygulamanın son güncel sürümünü kullandığınızı kontrol ediniz.

➔ Size farklı kaynaklardan gönderilen linkler ile Halkbank Mobil Uygulaması görüntüsü altında sahte uygulamaları yüklemeyiniz. Halkbank mobil uygulamalarını sadece yetkili uygulama marketlerinden yükleyebilirsiniz.

Kişisel Güvenlik Ayarları

Kişisel Güvenlik Ayarlarınız ile işlemleriniz daha da güvenli!

İşlem kısıtlama: Mobil Şube'de kullanmak istemediğiniz İşlem tiplerini, isterseniz Mobil Şube Ayarlarım Bölümünden kısıtlayabileceksiniz.

İşlem Limitleri: İşlem tiplerini veya hesapları kısıtlamak istemiyorsunuz ama günlük belli bir limitin üzerinde risk almak istemiyorsunuz; bu durumda işlem tiplerine göre istediğiniz günlük limiti (banka genel limitlerinin altında) kendiniz Mobil Şube Ayarlarım Bölümünden belirleyebilirsiniz. İşlem saat ve limitleri için tıklayınız.

SMS Talimatları: Halkbank Mobil’den, SMS bankacılığı hizmeti talimatı verdikten sonra, belirlediğiniz işlemler için cep telefonunuza SMS ile bilgi gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece siz bilgisayarınızın başında olmasanız da gerçekleşen işlemler SMS ile cebinizde. SMS Hizmetleri ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayınız.

Hızlı Gir: Halkbank Mobil Şube’nin daha güvenli ve kolay bir şekilde kullanılmasını sağlayan bir güvenlik uygulamasıdır. Uygulamaya ilk kez giriş yapan müşteriler için aktivasyon aşamasında SMS şifre gönderilmektedir. Sistemsel olarak gerekli tüm kontroller yapıldıktan sonra uygulama cihaz ile eşleşmektedir ve sonraki girişler HızlıGir ile gerçekleşmektedir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

➔Güvenliğiniz için mobil uygulamaları sadece güvendiğiniz kaynaklardan indiriniz.

➔Mobil Bankacılık için kullandığınız cep telefonunuzun güvenliği çok önemlidir. Halkbank Mobil Şubesi’ni kullanırken cep telefonunuzu başkalarının kolayca ulaşabileceği alana bırakmamaya özen gösteriniz.

➔Halkbank Mobil Şube’de işlemlerinizi sona erdirdikten sonra mutlaka Çıkış Yap” butonunu kullanınız.

➔Halkbank e-mail aracılığıyla kişisel bilgilerinizi ya da şifrelerinizi kesinlikle talep etmemektedir. Aldığınız e-posta sizi kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi girmeniz için bir siteye yönlendiriyorsa, derhal 0 850 222 0 400 Halkbank Dialog’u arayarak Sesli Yanıt Sistemi’nde 4 nolu İnternet Şubesi, SMS, Mobil ve Şifrebaz Destek Hizmetleri menüsünden 3 nolu İnternet Şubesi Destek Hattı’mıza bilgi veriniz.

➔Tanımadığınız kişilerden gelen mesajlar hiç açılmadan silinmelidir. Tanıdığınız kişilerden dahi gelse e-postaların ekindeki güvenilmeyen dosyalar çalıştırılmamalıdır.

➔Kullandığınız şifreler, basit ve tahmin edilebilir (yaşgünü, doğum tarihi vb.) olmamalıdır.

➔E-posta ile gelen ve içeriğinde para kazanıldığını bildiren, kolay para kazanma yöntemleri öneren, kişisel bilgilerinizi güncellemenizi isteyen mesajlara tıklanmamalıdır.

➔Halkbank Mobil Şube'ye girdiğinizde son hesap hareketlerinizi kontrol ediniz, olağandışı durumlarda Halkbank Dialog'u arayınız.

İlginizi Çekebilir

Mobil Bankacılık

Halkbank Mobil Uygulaması ile bankacılık işlemlerinizi dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zaman gerçekleştirin!

İnternet Bankacılığı

Evinizde veya ofisinizde, bilgisayarınızı, tabletinizi ya da cep telefonunuz ile tüm bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz!

SMS Hizmetleri

SMS Hizmetleri sunduğu geniş olanakları sayesinde dilediğiniz bilgilerin anında cep telefonunuza ulaşmasını sağlıyor!