İş Yerinde Etkili Koçluk

İş yaşamında hiçbir şey şirketinizin veya ekibinizin gelişmesini ve sağlıklı bir şekilde büyümesini izlemekten daha ödüllendirici değildir. İşletmenizin başarısı ise bir yönetici veya şirket sahibi olarak, sizin de başarılı olduğunuz anlamına gelir. Bu başarının anahtarının, insana yatırım yapmak olduğundan hareketle, yöneticilerin çalışanlarına destek olması ve yüksek performanslı ekipler oluşturması bir gerekliliktir. İşte, iş yerinde bu dayanışma ve bilgi aktarımının sağlanabilmesi için yöneticilerin gerekli bilgi ve tecrübeyle donanması ise kurumsal koçluk programlarıyla mümkün olmaktadır. Bu yazımızda, kurumsal koçluk programlarının faydalarından, koçluğun yöneticiler ve çalışanlar için nasıl rehberlik sağladığından ve çalışanlara koçluk yapmak için ipuçlarından bahsedeceğiz.

Çalışan koçluğu nedir?  Mentorluk ile aynı şey midir?

Çalışan koçluğunu, tüm çalışanlarınızı tek bir nihai hedefe yöneltmek için gerekli olan bir araç olarak düşünebilirsiniz. Şirket içinden veya dışından seçilecek bir koç, içeriği, şirketinizin ihtiyaçlarına göre uyarlanacak bir kurumsal koçluk programıyla, çalışanlarınızın becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Çalışanlarınızın bireysel performanslarına ve profesyonel kariyerlerine yatırım yapmak ise iş hedeflerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Sıklıkla karıştırılsa da çalışan koçluğu ile mentorluk eğitimi aynı şeyler değildir. Mentorluk, mentinin, yani danışmanlık alan tarafın, ki bu kişi çoğunlukla iş hayatının başında olan genç bir profesyoneldir, kariyerini geliştirmeye yardımcı olabilecek bir çalışmadır. Bu haliyle mentorluk, iki kişi arasında kurulan uzun vadeli bir etkileşimdir. Halbuki koçluk, belirli ve kısa vadeli bir hedefe ulaşmaya odaklanan daha yapılandırılmış, resmi bir yaklaşımdır.

Şimdi de çalışanlara koçluk yapmanın şirkete sağlayacağı yararlara ve koçluğa nasıl başlanacağına dair ipuçlarına bakalım.

Çalışan koçluğunun yararları

Çalışanlar için hedefler koyduğunuzda ve çalışanlarınız bu hedeflere ulaşamadığında bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Peki, farklı veya daha iyi becerilere sahip daha fazla kişiyi işe almanın ekiplerinizin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağını mı düşünüyorsunuz?

Öyleyse, çalışanlar için koçluk teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü ne hedeflerine ulaşamayan çalışanlarınız yetersiz, ne de işe yeni almayı düşündüğünüz yeni çalışanlarınız üstün potansiyellidir.

Herkes işini iyi yapmak ve başarılı olmak ister. Ancak insanlar her zaman başarılı olacak araçlara sahip değildir. Bu yüzden bir yönetici olarak çalışanlarınızı iş yerinde etkili koçluk ile geliştirmelisiniz.

Koçluk yüksek potansiyelli çalışanları geliştirir

Gelecekte şirketin lideri olabilecek potansiyele sahip çalışanlarınız var mı? Çalışanlara koçluk yapmanın faydalarından biri, yüksek performans gösterenleri en üst düzeye çıkarabilmenizdir. Gelecekte şirketinize liderlik edecek kişileri ve sunacakları katkıyı koçluk yoluyla, bu kişileri yakından tanıyarak ortaya çıkartabilirsiniz.

Bir ‘lider’ ekibi oluşturmak

Özellikle bir KOBİ girişimiyseniz , yani henüz kurumsallaşmanın başında ama büyüme potansiyeli olan bir işletme yönetiyorsanız, şirketin tüm detaylarını kontrol etmeye çalışmak kolay, hatta mümkün olmayabilir. Bu nedenle, çalışanlarınız arasında liderlik niteliğine sahip olan kişileri bulup, bu kişilere sorumluluk delege etmeniz, şirketinizin hayal ettiğiniz seviyenin ötesinde bir gelişim göstermesini sağlayacaktır. Bununla birlikte şu da bilinmektedir ki; çalışanların çok büyük bir bölümü işlerini sevmedikleri için değil, kötü yönetim ve kendilerine sorumluluk verilmemesi nedenleriyle işten ayrılmaktadır. Dolayısıyla şirketinizde bir liderlik ekibi kurmanız, çalışan performansında ve kurum bağlılığında büyük bir fark yaratacaktır. İş yerinde koçluk ve koçluk kültürü geliştirmek ise liderlik ekibinizdeki yöneticilerin davranışsal ve örgütsel değişimi yönlendiren kişiler olmalarını sağlayacaktır. Bu haliyle şirketinizde bir iç kültür oluşturacak ve çalışanların iş süreçlerine katılımını sağlarken bireysel ilişkilerde dürüst ve açık tutumların şirket geneline yayılmasını sağlayabileceksiniz.

Çalışanlara koçluk yapmak için ipuçları

Nedenini bulun

Şirketinizin neden çalışan koçluğuna ihtiyacı var? Çalışanlarınıza merkezi bir amaç doğrultusunda koçluk yapmazsanız, amacı konusunda kafaları karışabilir. Kurumsal koçluk programlarının ardındaki "neden"in ana hatlarını çizmek, her bir çalışanın görmekte zorlanabileceği büyük resme netlik kazandırır.

Merkezi amaçlar örneğin, çalışanlarınızı motive etmek, üretkenliği artırmak, yeterlilikleri geliştirmek veya bir terfi için yüksek performans gösterenleri belirlemek olabilir. Koçluğu bu amaçlara ulaşmak için kullanabilirsiniz, fakat “koçluk ile kötü performansa engel oluyoruz” söylemini kullanmayın. Yani koçluk sayesinde çalışanlarınıza kötüden iyiye değil, iyiden daha iyiye ulaşacaklarını hissettirmelisiniz. Bu nedenle şirketinizde koçluk için "neden" ne olursa olsun, çalışanlarınız bu hedefe koşarken kendilerini bilerek ve isteyerek zorlamalıdırlar.

İletişim kurun

İş yerinde nasıl iyi bir koç olunacağını öğrenmek demek kendinizle çalışanlarınız arasında işbirliğine dayalı bir iletişim kurmak demektir. Çalışanlara koçluk yapmak öncelikle ast-üst arası iletişimi güçlendirecektir. Çoğu zaman, iletişim hataları şirketler için para ve zaman kaybına neden olur. İletişim, iş için etkili koçluk ve rehberliğin anahtarıdır.

Çalışanlara koçluk yaptığınızda, işleriyle ilgili soruları olup olmadığını, neyle mücadele ettiklerini ve onları en iyi nasıl destekleyebileceğinizi sorun. Çalışanlarla bireysel olarak bağlantı kurmak hedeflenen gelişimi yakalamak açısından yararlı olacaktır. Çünkü bazı insanlar gruplar halindeyken konuşmaktan çekinebilirler. Yapıcı geri bildirimler ve faydalı ipuçları verdiğinizden, çalışanlarınız için daha büyük hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak küçük hedefler belirlediğinizden emin olun.