Gelişim İçin Geri Bildirim Şart Mı?

Hiç düşündünüz mü? İhtiyaçlarımız doğrultusunda yapıcı geri bildirimler alabilmiş olsaydık, bunun gelişimimiz üzerinde nasıl bir etkisi olurdu? Hayatımızın her anı birbirinden eşsizdir ve bizler de hayatın bu akışında sürekli bir değişim ve gelişim süreci içindeyizdir. Bu değişim ve gelişimi destekleyen en etkili araçlardan birisi ise hiç şüphesiz birbirimize verdiğimiz ve birbirimizden aldığımız geri bildirimlerdir. Bu yazımızda gerek aile çevremizle, gerekse iş hayatında girdiğimiz etkileşimlerde yaşanan geri bildirim süreçlerine ve bu süreçlerin gelişimimize etkilerine değineceğiz.

Aile içinde geri bildirim

Ailenizin ve sevdiğiniz insanların size değer verdiğini, yaptıkları geri bildirimler aracılığıyla anlayabilirsiniz. Belki kendimizi objektif olarak değerlendiremeyebiliriz, fakat ailemizin bizim hakkımızdaki görüşlerini duymak, başarılı olup olmadığımızı bilmek, yaptığımız işleri daha çok sahiplenmemize neden olacaktır. Özellikle çocuklara verilen geri bildirimler onların gelişimleri bakımından çok önemlidir. Çocuklarımız bir gün bağımsız yetişkin bireyler olacaklardır. Ebeveynlerinin verdiği olumlu-olumsuz geri bildirimler onları hayata hazırlayacak ve nasıl bir insan olacaklarına karar verme noktasında belirleyici olacaktır. Bu yüzden onlara olan sevgimizi açıkça ifade etmeli, çabalarını ve başarılı oldukları işleri kendilerine söylemeliyiz. Böylece çocuklarımızın kendilerine olan güvenleri artacak ve çevreleriyle sağlıklı ilişkiler kurabileceklerdir.

İş yerinde geri bildirim

İş hayatı da aile ile benzerdir. Düşünün ki üstün bir çaba göstererek yaptığınız işler için kimse size bir yorumda bulunmuyor. Hepimiz doğal olarak yaptıklarımızın fark edilmediğini veya önemsenmediğini düşünürüz. Belki yapılan iş gerçekten de çok önemli olmayabilir, fakat fark edilmek, dikkate alınmak herkese kendini daha değerli hissettirecektir. Ayrıca kişi takdir edilince, yaptığı işin daha iyisini yapmak ve kendisine duyulan inancı boşa çıkarmamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edecektir. Bu haliyle iş yerindeki olumlu geri bildirimlerin sadece çalışanlar açısından değil, şirketin genel işleyişi ve hedefler bakımından da faydası olacaktır.

Geri bildirim nasıl verilir?

Şimdi bir de konuya geri bildirimi verecek kişi ya da makam açısından yaklaşalım ve nasıl iyi ve etkisi yüksek bir geri bildirim verilebilir, tartışalım.

Olumlu veya olumsuz, bir geri bildirimin en temel özelliği öğretici olmasıdır. Dolayısıyla geri bildirim verirken tarafsız olmalı, kişisel görüş ve duygulara yer vermekten kaçınılmalıdır. Gerçeklere dayanan gerekçelerle neden bu bildirimin verildiği açıklanmalı ve özellikle olumsuz bir bildirim veriliyorsa, kişiye yalnızca nerede hatalı olduğunu söylemekten çok ona kendini nasıl geliştirebileceğini de anlatmak gerekir. Yine, olumsuz bildirimlerde cümleye kişinin olumlu taraflarını belirterek başlamak başarılı bir giriş olacaktır. Böylece onun karakterine saldırdığınızı düşünmeyecek ve bu durumu kişisel bir saldırı şeklinde algılamayacaktır.

Bazı iş yerlerinde geri bildirimler kurumsal olarak sene sonunda verilir. Fakat yönetici olarak mutlaka bu tarihi beklemek yerine doğrudan çalışanınıza görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Hatta sık sık yapıcı olumlu/olumsuz geri bildirim sağlamanızda hiç bir engel yoktur ve dahası, bu davranışınızla çalışanlarınız, ilgili bir patron olduğunuzu anlayacaklardır.

Geri bildirimlerde yüz yüze görüşülmelidir. Kişiyi aramak ve yüz yüze görüşme yapmak için çağırmak, ona kendini fark edilmiş ve değerli hissettirecektir. Eğer, yalnızca hatalarına odaklanılmıyorsa, kişiler umursandıklarını bilirler ve geri bildirim sürecini bir gelişim fırsatı olarak görürler.