Anda Kal: Mindfulness Nedir, Ne Değildir?

Çoktandır var olan fakat son zamanlarda popülarite kazanmış ‘mindfulness’ kavramının birçok yanlış tanımı var. Bilinçli farkındalığını geliştirmek isteyen kişiler de bu pratikleri uygularken yanılgıya düşebiliyor. İşte tam da bu sebeple “Mindfulness nedir? Ne değildir?” sorusuna netlik kazandıralım istiyoruz…

  • Mindfulness, herhangi bir inanç ve ritüel gerektirmez. Sanılanın aksine bu yöntem, herhangi bir kültüre de ait değildir.
  • Mindfulness, hiçbir şey düşünmemeye çalışmak değildir. Gün içinde zihnimizden geçen ortalama 50-60 bin düşünceyi kabullenerek, onları üçüncü bir kişi gözüyle ‘sakince’ izlemek anlamına gelir.
  • Mindfulness, tamamen pozitif olanı görmeye odaklı bir düşünce prensibi değildir.  Olayları duyguları ve düşünceleri negatif veya pozitif olarak ayırt etmeksizin oldukları gibi gözlemlemektir.

Mindfulness, en basit tabiriyle içimizde yaşanan ve dışımızda olan olaylara dikkatimizi yargılamadan verebilme becerisidir. Anda gerçekleşen duygularımızı, zihnimizden geçenleri, bilinçli bir şekilde ve hiçbir tepki vermeksizin gözlemleyebilmektir. Bu gözlem herkes tarafından deneyimlenebilir. 

  • Mindfulness; şimdiki zamanda yaşamaktır. Gelecekle ilgili planlarımızı ya da geçmişe dair zihnimizi yoran olayları bir kenara bırakarak, şimdiki zamana odaklanmamızı sağlar. Böylece zihnimiz şimdiki zaman aktivitelerine yoğunlaşır ve yaşam kalitemiz artar.
  • Mindfulness; nefesimizin, vücudumuzun, hislerimizin, duygularımızın ve düşüncelerimizin farkında olmamızı sağlar. Farkındalık aslında her insanda var olan doğal bir yetenektir fakat zaman içinde zayıf bir hale bürünmüştür. Bu zayıflamış yeteneği geliştirmek aslında oldukça basit…

Son derece kolay olan mindfulness egzersizleriyle  farkındalığımızı tekrar harekete geçirebilmemiz mümkün… Günlük yaşama kattığı faydaları kanıtlanmış olan mindfulness teknikleri, stresle baş etmek isteyen birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Mindfulness egzersizi

Stres aslında yeni ortaya çıkan bir kavram değil. Hatta çok eski dönemlerde yaşamış atalarımız da stresle baş ediyorlardı ve strese karşı bizimle aynı fiziksel tepkileri gösteriyordu diyebiliriz. Binlerce yıl önce avlanma tehlikesiyle karşılaşan bir insan, o anda avlanmaktan kurtulmanın yollarını arıyor ve strese giriyordu. Ancak bizden farklı olarak tehlike geçtikten sonra günlük yaşamına devam edebiliyordu. Günümüzde ise insan modern hayatın getirdiği birçok zorlukla baş etmeye çalışıyor. Sabah işe yetişme telaşıyla hızla yapılan kahvaltılar, trafikte geçen zaman, iş ve aile yaşamında karşılaşılan stresli durumlar, dünya gündemine dair haberler gibi… Bütün bunlar stresi, hayatımızda kronik bir hale getiriyor ve genellikle stresle baş etmek için kendimize vakit ayırmakta zorlanıyoruz. Mindfulness egzersizleri bize bu konuda oldukça yardımcı.

Farkındalık egzersizleri pek çok farklı çeşitte gerçekleştirilebiliyor. Gelin, birkaç örneğe birlikte göz atalım...

1. Nefes üzerine:

Yaşamla en önemli bağımız nefes… Genellikle oturarak ve dikkati nefese vermekle başlarız. Nefes alıp verirken, nefesin değişkenliğinin farkında olarak yaşamın doğasını öğrenmeyi amaçlarız. Nefes denizdeki dalgalar gibi değişkenlik gösterir. Nefese direnmeye veya onu kontrol etmeye çalışırsanız boğulduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu, hayatın akışının farkına varmayı ve onunla savaşmak yerine birlikte akışta olmayı öğütleyen bir egzersiz çeşididir.

2. Duyular üzerine:

Farkındalığı, fiziksel duyular üzerine odaklayarak gerçekleştirilir. Bu vücudunuzu baştan aşağı taramak değildir. Vücudunuzda hangi hislerin baskın olduğunu anlamak ve gözlemlemek üzerinedir. Oturuyor veya yatıyorsanız vücudunuzun temas ettiği zemindeki sıcaklığı gözlemlemek, ellerde veya ayaklardaki karıncalanmanın farkında olmak, vücudun gergin veya gevşemiş bölümlerini hissetmek gibi. Amaç bu duyumları analiz etmek değil geçip gitmelerine izin vermektir.

3. Düşünceler üzerine:

Zihinden geçen duygu ve düşüncelere odaklanarak yapılır. Amaç düşünce süresinin kendisine dikkat çekmektir. Düşünceleri ve duyguları görmenin yanı sıra onların da tıpkı nefesin değişmesi gibi sürekli bir akışta olduklarını fark edeceksiniz. Zihnin yarattığı düşünceleri gözlemlemek, çoğunun gerçek değil senaryolardan ibaret olduğunu fark etmek bir rahatlama sağlayacaktır.

Sizde bu pratiklere hayatınızda yer vererek stresle başa çıkmanın kolaylığını keşfedebilirsiniz. Mindfulness egzersizleri hayatın akışının farkında olarak kendini akışa teslim etmenin en güzel ve en kolay yoludur.