Real Scan With Heavy Dust and ScratchesSEE MY OTHER SIMILAR PHOTOS:

Sinemanın Gelişimi – Bölüm 1

Hayal dünyamıza açılan bir kapı, rüyalarımızın gerçeğe dönüştüğü yer, 7. Sanat, bazen umutlara kapılıp gittiğimiz, bazen üzülüp sevindiğimiz, beyazperdedeki kahramanda kendimizi gördüğümüz harika buluş.

İki yazıdan oluşan bu dizide sinema salonlarından evimizdeki televizyona veya günümüz kullanımlarıyla tablet ya da cep telefonlarımıza kadar giren ve bizi bambaşka dünyalara götüren sinemanın tarihteki izlerini takip edeceğiz. Sinemanın bugün geldiği durumu geçtiği kilometre taşlarına bakarak değerlendireceğiz.

Sinema, görüntülerin veya çizilmiş desenlerin ışıkla bir perdeye düşürülerek hareketli görüntüler elde edilmesi temeline dayanan bir sanat dalı olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda tiyatronun sahneden perdeye aksetmiş hali olarak da tanımlanabilir.

7. Sanat olarak da adlandırılan sinemanın ortaya çıkışı 1830’lu yıllarda ilk hareketli görüntülerin elde edilmesi ve sonrasında İngiliz fotoğrafçı Muybridge tarafından ilk ardışık hareketli fotoğrafların 1870’li yıllarda oluşturulmasıyla gerçekleşmiştir. Muybridge bir bahis üzerine dörtnala koşan at resimlerini çekip birleştirerek ilk kez hareket hissi yaratmıştır. Geliştirdiği “Zoepraksinoskop” adlı aygıt sinema kameralarının ilk hali olarak da bilinir.

Daha sonrasında yapılan çalışmalar ilk film görüntüleme makinesinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunun sonucu olarak ise ilk sinema filmi olarak bilinen ve sadece 2 saniye kadar süren 1888 yapımı “Roundhay Garden Scene” Fransız mucit Le Prince tarafından çekilmiştir. 

1890’larda Edison ve Dickson, “Kinetoskop” denen bir makine geliştirmişlerdir. Bu cihazın üzerindeki delikten bakan kişi ardışık görüntülerin film şeridi üzerinde hareket edişini görebilir. Edison bu icadın verdiği ilhamla, devamında dünyanın ilk film stüdyosu olan Black Maria’yı kurmuştur.

Bugün anladığımız şekilde sinemanın serüveni ise Lumiere Kardeşlerin “Sinematograf”ı bulmasıyla başlar. Sinematograf, Kinetoskoptan farklı olarak, birden fazla kişinin aynı anda film izlemesine imkan sağlayan bir aygıttır. “Bir Trenin La Ciotat Garına Gelişi” adlı film, tarihin ilk sinema filmi olarak 1895 tarihinde Paris’te halkla buluşmuş ve bu buluşma bugünün sinema severleri için bir milat olarak kabul edilmiştir. Film ile ilgili en önemli anektod ise filmi izleyen seyircilerin filmin olağanüstü etkisiyle dehşete kapılmasıdır. Perdede görünen tren imgesi zoom yapıldığı anda, yani tren imgesinin yakınlaştırılması üzerine izleyiciler trenin kendilerine çarpacağı korkusuyla salonu terk etmişlerdir.

Kültürel alanda büyük merak sahibi olan Lumiere Kardeşler, siyah beyaz fotoğrafları canlandırma işi nedeniyle pek çok farklı ülkeye seyahat ederek filmler çekmişlerdir. İstanbul’da da filmler çeken Kardeşler, Rusya’da o zamanki Rus Çarı’nın halkı selamlaması sırasında tribünün çökmesini kaydetmiş, bu kayıtlara polisin el koyması ise tarihin ilk sansürünü ortaya çıkarmıştır. 

1900’lü yıllara geldiğimizde ilk komedi filmi çekilmiş, bunu Jules Verne’in aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılan “Ay’a Yolculuk” adlı sinema tarihinin ilk senaryolu ve ilk bilim kurgu filmi izlemiştir.

İlk Renkli Filmler

Daha önce denemeleri yapılsa da gerçek anlamda ilk renkli film çalışmaları yine bu döneme rastlar. Dünyanın ilk renkli sinema filmi İngiliz mucit Turner tarafından çekilmiş ve sahneleri renklendirmek için boyama yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde önce siyah-beyaz çekilen filmlerde, örneğin gece sahneleri mavi ya da koyu mor renklere boyanarak gece görseli yaratılmış ve bunun gibi her bir sahne tek tek renklendirilmiştir. Bu işlem o zamana göre çok zahmetli ve pahalı bir işlemdir, ancak emeklerin karşılığı olarak zamanın sinema seyircisi için unutulmaz bir deneyim yaratmıştır.

Tüm bu gelişmelerle sinema sektörünün yapı taşları oluşturulmuş ve 20. yüzyılın başından itibaren artık sinema, sanat ve ticaret ile beraber anılmaya başlanmıştır.

Sinema’nın Gelişimi – 2: Bir Sektör Olarak Sinema ve 1940’lardan Günümüze Sinema

Referanslar:
https://dusge.com/sinema-tarihindeki-ilk-renkli-film-hangisidir-ve-ne-zaman-cekilmistir/
https://onedio.com/haber/dunya-sinemasinin-ilkleri-508815
https://filmloverss.com/sinemanin-icadina-atlar-on-ayak-olmus/
https://www.turkedebiyati.org/sinema-tarihi.html
https://medium.com/@can_akman/sinemanın-kısa-tarihi-e6d838f25fb0
https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/dunden-bugune-sinemanin-yolculugu/1603789
https://filmloverss.com/sinema-tarihinden-20-ilk/
https://www.neoldu.com/charlie-chaplin-filmlerinde-neden-sessizdi-195h.htm
https://alonot.com/sinema-tarihi-ozet-notlar/
https://indigodergisi.com/2014/02/sinema-tarihi/