Daha Uzun ve Sürdürülebilir Bir Çalışma Hayatı İçin…

Hayatta karşılaştığımız sorunlara göz attığımızda gençlikten yaşlılığa hepimiz için bazı ortak sorularla karşılaşırız. Örneğin gençler hangi üniversiteye gitmeleri gerektiğini ve bunun geleceklerini nasıl etkileyeceğini düşünür. Kadınlar ve giderek artan bir sayı ile erkekler de evde kalıp çocuk yetiştirme, çalışma ya da her ikisini birden gerçekleştirme konusunda ikilemdedir. Belli bir çalışma hayatının üzerindeki insanlar ise iş, adres değişiklikleri ile aktif iş hayatını doğrudan etkileyecek en önemli soru üzerinde tartışır: Ne zaman emekli olmalıyım?

Bir rapor, Türkiye’de emekli olup çalışmaya devam edenlerin sayısının son beş yılda 55 binli sayılardan neredeyse ikiye katlanarak 92 bin seviyesine çıktığını söylemektedir.1 Bu farkı meydana getiren nedenlerin de ekonomik olduğu kadar teknoloji ve tıp kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Çünkü ortalama insan ömrünün uzaması, emekli olsa bile çalışabilir nüfusun artmasına, teknolojideki gelişmeler ise iş tanımlarının değişmesine ve daha çok kişinin, örneğin online mecralar gibi alışageldiğimiz işler haricinde faaliyet göstermesine imkan vermektedir.

Emeklilik tarihine karar verip ardından da kendi istediğiniz alanda çalışmaya devam edebilecek durumdaysanız, toplumdaki şanslı azınlıktansınız demektir. Çünkü pek çok çalışanın, sağlık nedenleriyle ya da işverenleri tarafından iş akitleri sona erdirildiği için planlanandan daha erken bir tarihte emekli olduğu bilinen bir gerçektir. Eğer sağlığınız çalışmaya devam edebilecek bir durumdaysa emekli olup kendi işleriniz için daha fazla zaman ayırabilir, kendinizi adeta işveren pozisyonunda bulabilirsiniz. Emeklilik sonrası çalışmalarınızda sadece ilginizi çeken işlerle uğraşacağınızdan muhtemelen yüksek bir başarı oranı yakalayacak ve sosyal olarak da kendinizi önemli hissettiğiniz ortamlarda bulunacaksınız. Bu iki durumun birbirini beslemesi ise başarınızı ve bilinirliğinizi artıracak bir etmen olacaktır.

Arzu ettiğiniz tarihte veya olması gerekenden daha erken bir zamanda ve beklenmedik bir şekilde emekli olsanız bile eğer sonrasında çalışmayı planlıyorsanız öncelikle mevcut işinizi sürdürmek zorunda olmadığınızı göz önünde bulundurmalısınız. İşinizden memnunsanız ve bir değer yarattığınızı düşünüyorsanız zaten doğru alandasınız demektir. Ancak durum böyle değilse şirketinizde, mümkünse başka bir role adım atabilir veya başka bir şirkette hatta başka bir sektörde tamamen farklı bir işe girebilirsiniz.

Emeklilik çağında yeni bir iş alanına yönelerek çalışmak, çalışma hayatınızın başındayken kendinizi ispat ettiğiniz günlerde sarf ettiğiniz kadar efor gerektirmeyecektir. Öncelikle yılların iş ve yaşam tecrübesine sahip olarak bu atılımı yapacak ve gerçekten ne istediğinizi bilerek çalışma alanı seçeceksiniz. Ayrıca çalışma hayatınız boyunca birikim yapma fırsatı bulduysanız yeni çalışma alanınızdaki maddi beklentiniz, aktif çalışma hayatındaki potansiyel adaylara kıyasla düşük olabilecektir. Bu da hem size iş seçiminde hareket kazandıracak, hem de işvereninizin sizi tercih etmesinde önemli bir etmen olacaktır.

Emeklilik çağı belki de hiç emekli olmayı istemeyeceğiniz bir iş temposunun başlamasını sağlayabilir. Eğer yaşamınızda iş haricinde farklı bir alanla amatör olarak ilgilendiyseniz, bu alanda iş kurarak faaliyet göstermek için neler gerektiğini öğrenin. Böylece ilgi alanınızın, ki bu sadece bir hobi bile olabilir, peşinden giderek onu bir kariyere dönüştürmenin mümkün olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Şimdi, herkesin kolayca deneyebileceği fakat başarılı olmanın her zaman mümkün olmadığı bir örnekle emeklilik sonrası dönemi ilişkilendirelim. Hepimizin ilgi alanları doğal olarak farklıdır. Fakat şehir hayatının ortak yaşam biçiminden hareketle yine ortak bir ilgi alanı olarak belki emlak ve emlakçılık verilebilir. Çünkü emlak hepimizin yaşamı boyunca deneyimlediği ve önemli gelir potansiyeline sahip bir iş alanıdır. Ayrıca emlakçılığın iş tanımı, işler büyüdüğünde bir patron olarak görevleri kolayca delege edebilmenizi sağlayacaktır. Bu noktada önemli bir avantajınız emlak alanına bir emekli olarak girmiş olmanızdır. Çünkü genç meslektaşlarınıza kıyasla sahip olduğunuz iş ve sosyal yaşam tecrübesi ile bu sayede edindiğiniz bilgi ve görgü, danışman olarak tercih edilmenizi sağlayacaktır. Potansiyel müşterilerinizin size ciddiyetle yaklaşacağını ve tecrübelerinizden faydalanmak isteyeceklerini öngörmek mümkündür. Ayrıca emekliler, yetişkin bir birey olarak yaşadıkları toplumu bilirler, geniş bir iletişim ağına sahiptirler ve kendi evlerini satın alma ve satma deneyimleri vardır. Bu nedenlerle yeni alıcıların endişelerini ve sorunlarını anlarlar. Emlak ve emlakçılık, emeklilik çağı için büyüme potansiyeli sunan ve istediğiniz kadar uzun sürelerle çalışabileceğiniz bir alandır.

Önceki yaşam deneyimlerinizi kullanabileceğiniz ve yine hepimiz için ortak bir alan olarak düşünebileceğimiz bir başka esnek iş ise serbest yazarlıktır. İster yerel gazeteler, ister sektörel ticaret dergileri veya internette bir blog için yazıyor olun, yazmak, edebiyatla olan ilişkiniz sayesinde kendinizi zamanla geliştirebileceğiniz bir alandır. Ayrıca anlaştığınız mecrada eğer farklı konularda yazılar yayınlanacaksa, ilgili konuda önce bilgi toplayıp ardından yorumda bulunmak gerektiğinden yazmak, sizi farklı dünyalarla tanıştıracaktır.

Seçilecek iş alanı ne olursa olsun bir emekli olarak daha uzun süre çalışmaktan zevk alabilir ve yaşam tecrübenizin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bilgi ve deneyiminiz kariyerinize başladığınız zamankinden çok daha fazladır ve sizden daha genç ve tecrübesiz bireylerin sizden öğrenecekleri birçok şey bulunmaktadır.

Referanslar:

1. https://www.diken.com.tr/calisan-emekli-sayisi-bes-yilda-ikiye-katlandi/