Dünya Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektörü son 150 yıldır uygarlığımızın ortaya koyduğu teknolojik gelişmelerin sergilendiği ve bu yeniliklerin belki de ilk uygulama alanlarından biri olan bir sektör haline gelmiştir. Bu haliyle otomotiv sektörü, sektör çalışanları dışında da birçok insanın hobi olarak ilgisini çeken bir alandır. Bu nedenle biz de bu yazımızda dünya otomotiv sektörü ile ilgili bazı sorulara cevap vermeye çalışacağız.

En çok otomobil satılan ülkeler hangileridir?

Dünyada her yıl 80 milyon adet civarında otomobil (binek araç & hafif ticari araç) satılmaktadır. 2020 yılında; Covid’19’un da etkisiyle 76.8 milyon adede düşmüş olan satışların, 2021 yılında çip konusunda yaşanan tedarik sıkıntılarına rağmen 84.4 milyon adede ulaşması beklenmektedir. Sektörün satışlarının 2025 yılında ise 94.8 milyon adede yükseleceği tahmin edilmektedir.

2020 yılında, en çok otomobilin satıldığı ülke 19.2 milyon adetle Çin olurken, onu 14.6 milyon adetle ABD, 4.6 milyon adetle Japonya ve 2.9 milyon adetle de Almanya izlemiştir. Türkiye ise 772 bin 789 adetle 2020 yılında dünyada en çok otomobilin satıldığı 18. ülke olmuştur.

Dünyada en çok satılan otomobil markaları hangileridir?

2020 yılında; dünyada en çok otomobil satan marka, bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında düşüş yaşamasına rağmen, 9.53 milyon adetle Toyota’dır. Bu sayı, aynı zamanda dünyadaki tüm otomobil satışlarının yüzde 12’sine tekabül etmektedir. Toyota’yı satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 15 oranında düşen Volkswagen takip etmektedir. 2016 yılından 2020 yılına kadar dünyada en çok satış yapan otomobil şirketi olan Volkswagen’in 2020 yılındaki satış adedi 9.31 milyon adet olarak gerçekleşmiştir.

Dünyada en çok satılan otomobil modelleri hangileridir?

2020 yılında dünyada en çok satan otomobil modeli 1.15 milyon adet satışla Toyota Corolla’dır. Toyota Corolla’dan sonra yine dünyada en çok satan otomobil modelleri ise 1.07 milyon adede ulaşan Toyota Rav4, 885 bin adet satışa ulaşan Honda CR-V ve 705 bin adet satan Nissan Sentra’dır.

Dünyada en çok ülkede pazar payı liderliğine sahip markalar hangileridir?

Otomotiv sektöründe en önemli kriterlerden bir tanesi pazar payıdır. Dünyada en çok ülkede pazar payı liderliğine sahip olan marka Toyota’dır. 2021 yılı ilk 6 aylık verilerine göre, Toyota; ABD, Japonya, Endonezya ve Tayland gibi en çok otomobilin satıldığı bazı ülkeler başta olmak üzere toplam 33 ülkede pazar payı liderliğine sahiptir. Toyota’yı, Çin ve Almanya’nın da dâhil olduğu 10 ülkede pazar liderliğini elinde bulunduran Volkswagen takip etmektedir.

Kişi başına düşen araç sayısında önde gelen ülkeler hangileridir?

1.000 kişiye düşen araç sayısında ilk sırada Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. ABD’de her 1.000 kişiye 837 araç düşmektedir. ABD’nin ardından; 1.000 kişiye 747 araç ile Avustralya, 695 araç ile İtalya ve 670 araçla Kanada gelmektedir.

Elektrikli araç satışlarının toplam otomobil satışları içindeki payı nedir?

Her ne kadar elektrikli araçlar çok popüler bir gündem konusu olsa da, dünyada yolda seyreden araçların yalnızca yüzde 2’si elektrikli araçlardan oluşmaktadır. Elektrikli araçlar için birçok ülkede teşvikler bulunmakta olup kullanım oranı ülkeden ülkeye farklılaşmaktadır. Bu farklı oranlar teşviklerin yanı sıra maliyet farklılıklarıyla  da açıklanabilir.

Elektrikli araç satışında adet olarak piyasasının büyüklüğü sebebiyle Çin ön planda olsa da, Norveç yüzde 75’i bulan oranda elektrikli araç satışıyla oransal bazda ilk sırada gelmektedir. Norveç’i oransal bazda yüzde 45 ile İzlanda ve yüzde 32 ile İsveç takip etmektedir. Üretim adedi olarak ilk sırada geldiğini belirtmiş olduğumuz Çin’de ise elektrikli araç satışı toplam satışların yüzde 6’sına denk gelmektedir.

Dünyada en çok otomobilin satıldığı ikinci ülke olan ve aynı zamanda kişi başına düşen araç sayısında ilk sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 2021 yılının ilk altı ayında elektrikli araç satışları toplam satışlardan yalnızca yüzde 2,5 oranında bir pay alabilmiştir.

Aslında elektrikli araçların bu kadar popüler bir konu olmasının sebebi tüketicilerin çevresel kaygılarından ziyade otomobil üreticilerinin emisyon cezalarından kaçınma çabası olduğu söylenebilir. Bu nedenle üreticilerin müşterilerini elektrikli araç satın almaya yönelttiklerini de düşünebiliriz.

 

Kaynaklar:

1.       Toyota Beats Volkswagen (VW) as World’s Top-Selling Automaker in 2020 - Bloomberg

2.       Vehicles in use in selected countries - 1,000 population | Statista