Online book reader app on smartphone screen.

Bir İş Modeli Olarak Çevrimiçi E-Kitap Satışı

İnternet dünyamızda pek çok şeyi değiştirdi. Neredeyse hepimiz, postaneden mektup göndermek yerine e-posta gönderiyor, uzun mesafeli telefon görüşmelerinde faturalarımızı kabartmak yerine Skype ile iletişim kuruyoruz. Alışveriş yaparken park yeri için savaşmak ve yerel AVM’lerdeki kalabalıklarla uğraşmak ise e-ticareti keşfettiğimiz günden beri çok gerilerde kaldı.

İnternetin hepimiz için sağladığı bu kolaylıklar kitap okuma alışkanlıklarımızı da kökten değiştirdi. Hepimizin aşina olduğu e-kitaplar uzunca bir süredir klasik kitapların yanında bir dijital mecra olarak kendine yer buldu. 

Bu yazımızda internet girişimcileri için umut vaad eden bir iş modelinden, yani çevrimiçi kitap yayıncılığı ve özellikle de e-kitapların çevrimiçi olarak yayınlanması ve satılmasından bahsedeceğiz.

Klasik yolu hepimiz biliriz; büyük yayınevlerinin ulaşılmaz editörleri, yazarları, idari personeli ve sonra büyük matbaaları… Ardından yazdığınız kitabı ülke çapındaki kitapçılara götürmek için gerekli dağıtım merkezleri… Bütün bu çaba kitabınızı okuyucularınızla buluşturmak içindir. Aslına bakarsanız bu, eskiden öyleydi demek yanlış olmayacaktır. Çünkü günümüzde bunların tamamını sahip olduğunuz diz üstü bilgisayarınızla yapabilirsiniz.

Bir kitabın sizin tarafınızdan yayınlanması ile geleneksel yayınlama süreci arasındaki en temel fark operasyonel süreçtir. Öncelikle kitap basımıyla uğraşmayacağınız için kitabı fiziken oluşturma, saklama ve teslim etme gibi operasyonel masraf ve zahmetlerin ortadan kalkacağı aşikardır. Kaldı ki bu zahmet ve masrafların sonunda kitabın satacağı da garanti değildir. Yani yaptığınız harcama ve operasyon için ayırdığınız zaman tamamen boşa gidebilir. Dolayısıyla internetin sunduğu fırsatlar ortadayken ve yukarıdaki riskler mevcutken tamamen dijital olan e-kitapların yükselişi de kaçınılmaz olmuştur. Günümüzde Amazon, Kindle gibi cihazlarda, bir tablette, akıllı telefonda veya bir bilgisayarda okunabilen e-kitaplar artık her yıl milyonlarca satmakta ve sadece Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yayıncılık pazarının yaklaşık yüzde 20'sini temsil etmektedir.

O halde bir girişimci için e-kitap iş modelini inceleyelim ve bu büyük pastadan bir parça koparabilmek nasıl mümkün olabilir irdeleyelim.

E-Kitap Nedir?

E-kitaplar sonuçta yine kitaptır. Ancak çevrimiçi olarak teslim edilebilecekleri veya indirilebilecekleri bir formatta yazılmışlardır. Girişimcimiz bu kitapları klasik usulde olduğu gibi kendi yazabilir, yazarları çalıştırabilir, kamuya açık içeriği kullanabilir ve birçok kaynaktan e-kitabını oluşturabilir. Her konuyu ele alabilir, yazdıklarını kendisine göre niş veya el değmemiş pazarlara yönelik hazırlayabilir. Seyahat rehberleri, “Nasıl Yapılır?” kılavuzları, gizem, romantizm, bilim kurgu, kişisel gelişim, bilim, teknoloji, dinler… alıcıların hazır olduğu bir pazara hitap edildiği sürece hemen hemen her konu bir içeriktir.

E-kitap yazan girişimcimiz, yazdığı kitabın yayınlanıp yayınlanamayacağını kendisine söyleyen bir editöre veya yayıncıya ya da kitabını raflarına koymak için bir kitapçıya güvenmek zorunda kalmayacaktır. Tüm sürecin kontrolü yani pazarlama ve satış dahil tamamen kendisinde olacaktır. Dolayısıyla bu da, girişimcimizin tüm kârı alacağı anlamına gelir.

En bilinen örneklerden biri kendi yayınladığı bir dizi bilim kurgu kitabını Amazon Kindle Direct Publishing aracılığıyla satan ve son yıllarda satış başarıları elde eden yazar Hugh Howey'dir. Howey, kariyerindeki en üst noktadayken ayda 20.000 - 30.000 arası kopya satmış ve bu da aylık 150.000 dolarlık bir satış rakamına karşılık gelmiştir. Yine bir yakın zaman örneği olarak fantastik romanlar yazan Amanda Hocking verilebilir. Hocking, Amazon'da bir milyondan fazla kitap satarak 2 milyon dolardan fazla bir gelirin sahibi olmuştur.

Bir İş Modeli Olarak E-Kitap ve Satış Kanalları

Çok bilinen web sayfaları çoğu yazarın çevrimiçi e-kitap satmayı düşündüğü kanallar olmasına rağmen, e-kitabınızı doğrudan bir PDF dosyası olarak kendi web sitenizden satabilirsiniz. Bunun için önce vergi levhası başvurusu yaparak vergi numarası alacak, ardından web sayfanızda bir alışveriş sepeti oluşturabileceksiniz. Artık satışa hazırsınız. Bir okuyucunuz sitenizi ziyaret edip kitabınızı indirdiğinde satış tamamlanacaktır. Neredeyse tamamen otomatik olan bu süreçte web sitenizin sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmanız yeterlidir.

Kendi web sitenizi kullanmanın bir yararı da tüm müşteri bilgilerini almanızdır. Kendi müşterilerinize ilerleyen süreçte ek ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya yeni kitaplarınızı doğrudan tanıtabilirsiniz. Ayrıca yine kendi web sayfanızda çok kullanılan pazar yerlerine göre daha yüksek fiyatlar talep edebilirsiniz. Çünkü ziyaretçileriniz özel olarak sitenize girdiklerinden ve satılan ürünün de ancak bu kanalla temin edilebileceğini bildiklerinden belirlediğiniz rakamı daha az sorgulayacaklardır.

İçeriğinizi Nereden Alabilirsiniz - En Çok Satan Ürününüzü Oluşturmanın İlk Adımı

Söz konusu bir e-kitap olduğunda bu kitabın içeriğinin belki parçalar halinde internette bulunabilmesi yani sizden önce zaten yayınlanmış olma ihtimali kuvvetlidir. Siz yine de yazılarınızı mantıklı bir sırayla düzenleyin ve kullandığınız tüm yazılarınızın aynı veya ilgili konuları kapsaması gerektiğini unutmayın. Seçtiğiniz parçalar birlikte bir bütünü oluşturmalılar. Ardından referansları kontrol edip bir giriş ve sonuç ekleyin. Yazdıklarınız içerik olarak parça parça internette ücretsiz olarak bulunabiliyor olsa da birçok kişi e-kitap gibi tüketilmesi daha kolay bir şeye ödeme yapmak için hazırdır. Diğer yandan orijinal bir kurguyla yeni yazdığınız bir eseri yayınlamak da tabii ki iyi bir seçenektir.

Ayrıca çok bilinen eserlerden veya kılavuzlardan derlemeler ya da bu kitapların farklı başlıklara uyarlanmasını deneyebilirsiniz. Buradaki anahtar, yalnızca bir derleme çalışması yayınlamak değil, aynı zamanda onları değiştirmek ve onlara benzersiz bir dokunuş katmaktır. Örnek olarak çok bilinen bir kitap; Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” kitabı alınabilir. Bu kitabı “İşletme için Savaş Sanatı” veya “Serbest Çalışanlar için Savaş Sanatı” gibi bir şeye dönüştürebilirsiniz. (Muhtemelen de dönüştürülmüştür fakat daha iyisini bulacaksınızdır.)

Akılda tutulması gereken son bir düşünce mutlaka binlerce sayfalık kitaplar yazmanız gerekmediğidir. Böyle bir birikiminiz varsa tabii ki edebiyat dünyasına yapacağınız katkı önemli olacaktır. Fakat günümüzde insanların özellikle sanal mecralarda çok uzun süre tek bir kaynakla vakit geçirmediği bilinmektedir. Bundan hareketle belli bir alana odaklanmış özel konularda ve kısa e-kitaplar yazmak bir tercih olabilir. Bu eserlerden kitap başına büyük bir kâr elde etmeyecek olsanız da, daha yüksek adette kitap satabileceğinizi ve isminizi daha geniş kitlelere duyurabileceğinizi unutmayın.

Referanslar:
https://www.indir.com/haberler/teknolojinin-okuma-aliskanligi-uzerindeki-etkisi
https://www.webtekno.com/teknoloji-okuma-aliskanliklarimizi-nasil-etkiliyor-h52281.html
https://candirgen.com/e-kitap-nedir-e-kitap-okumanin-yararlari-ve-avantajlari-nelerdir/
https://www.karavandakiadam.com/e-kitap-mi-basili-kitap-mi/
https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1489960