Hava Kirliliğini Önlemek için Neler Yapabiliriz?

Teknolojik gelişmeler, nüfus artışı ve sanayi faaliyetleri başta olmak üzere hayatımızın merkezinde bulunan uygulamaların birçoğu doğrudan ya da dolaylı olarak hava kirliliğine sebep oluyor. 

Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğini iç ortam hava  kirliliği ve dış ortam hava kirliliği olarak kategorize ediyor. Örnek verecek olursak; bir vasıtanın ulaşım anında sebep olduğu karbondioksit salınımı veya büyük kitlelerin Çernobil’de yaşanan felaket sonrası on yıllarca etkisini gösteren hava kirliliğine maruz kalması dış ortam hava kirliliğinin konusuyken, kapalı bir tesiste üretim yapılması ve hatta bir bireyin kendi evinde tütün mamulleri tüketmesi iç ortam hava kirliliğinin konusudur. İç ortam hava kirliliği alanında belirli kıstasları karşılamayan, kapalı alanlarda insan sağlığının kötü etkilenmesi ve o alandan ayrılınca sorunların ortadan kalkması ise hasta bina sendromu olarak adlandırılıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 verilerine göre, dünyada 10 kişiden 9’u DSÖ kıstaslarını karşılamayan havayı soluyor. Dış, iç ya da kapalı ortam hava kirleticileri bu sorunu tetikliyor. Teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği imkânlardan yararlanırken, olumsuz yönlerini göz ardı edebiliyoruz. Elbette ki bireyler olarak hava kirliliğinin baş sorumluları değiliz, fakat günlük yaşamımızda farkında olmadan sürdürdüğümüz birçok uygulama doğrudan ya da dolaylı olarak hava kirliliğine sebep olabiliyor.  Bu anlamda hava kirliliğini minimize edebileğiniz yöntemleri sizler için derledik.

Hava kirliliğini gündeminize alın.

Yerel yönetimler ve hükümetler bu konuyla ilgili çalışmalar yaparak kamuoyuna duyuruyor. Öte yandan, günlük hayatımızdaki uygulamaların da farkında olmalıyız. Yaşadığımız yerde veya çalıştığımız işyerinde gözden kaçan yapısal ve teknik sorunlar, uzun vadede sağlık sorunlarını doğurabilir.Bulunduğunuz ortamların periyodik bakımlarının takipçisi olun. Buna ek olarak, bir tedirginliğiniz olduğu zaman ilgili kişilerle paylaşmaktan, çözüm önerileri sunmaktan çekinmeyin. 

Tüketimi azaltın ve kontrol edin.

Daha az yakıt tüketmenin veya enerji kaynaklarını verimli kullanmanın yollarını arayın. Kapalı mekânlar için ısı yalıtım uygulamaları yaptırın. Çevre sağlığı dostu ürünler yaygınlaştığı için makul fiyatlarla temin edilebiliyor. Çevre dostu klimalar veya HEPA filtreli elektrik süpürgeleri tercih edebilirsiniz.

Motorlu taşıt kullanımı hava kirleticilere maruz kalmamızın başlıca sebepleri arasında. Mümkün oldukça toplu taşımayı veya bisiklet, elektrikli scooter gibi motorsuz araçları tercih ederek egzoz gazı salınımının azalmasına kişisel bir katkıda bulunabilirsiniz. Araç kullanıyorsanız da yeni teknoloji elektrikli araçları tercih edin ya da motorlu aracınızın düzenli olarak periyodik bakımlarını yaptırarak çevreye karşı sorumluluğunuzu yerine getirmeyi unutmayın. 

Temiz yakıt, temiz hammadde kullanın.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere birçok ülke, hava kirliliğine tepki vermek için hammadde ve yakıt tercihlerini değiştiriyor. Ülkemiz de dâhil olmak üzere birçok ülkede fosil yakıtlar yerine güneş, rüzgâr enerjisi ve jeotermal enerjinin kullanımı için çeşitli uygulamalar başlatıldı.Bu uygulamaların takipçisi olabilir, hayatınıza entegre etmenin yollarını arayabilirsiniz. 

Daha temiz bir dünyanın mümkün olduğunu unutmayın ve yapabileceklerinizi asla küçümsemeyin.