Hisse Senedi Nedir?

Evde oturduğunuz yerden Türkiye’nin veya dünyanın en büyük teknoloji, enerji veya sanayi şirketlerine ya da bankalarına ortak olmak ister misiniz? Siz de hisse senedi alarak borsada işlem gören bu şirketlerin hissedarı olabilirsiniz.

Hisse senedi, bir şirket tarafından ihraç edilen ve ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli bir evrak aslında.

Yatırım yaptığınız şirketin kâr payına, diğer adıyla temettüsüne de sahip oluyorsunuz. Yani şirketin değerindeki artışa ek olarak kârdan da pay alıyorsunuz. Hissedeki fiyat hareketlerine de dikkat etmek gerekiyor. Tabi hissedeki düşüşlere bağlı olarak zarar etmek de mümkün.

Hisse işlemleri nasıl yapılır?

Borsada hisse alım satımı yapmak çok kolay. Aracı kurum ve bankalar aracılığıyla açacağınız yatırım hesapları üzerinden, sermaye piyasalarında işlem gören şirketlerin hisse senetlerini kolay bir şekilde alabilir ya da satabilirsiniz. Günümüzde ise aracı kurum ve bankaların mobil uygulamalarından alım satım emirleri vermek artık saniyeler içinde gerçekleşiyor.

Unutmayın, sermaye piyasalarında yapılan uzun vadeli her yatırım hem tasarruf etmenizi sağlıyor hem de geleceğinizi güvence altına alıyor.