Boğa ve Ayı Piyasası Nedir?

Boğalar saldırıları sırasında boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru, ayılar ise bir saldırı anında pençelerini tepe seviyeden aşağıya doğru savurur. Piyasada da bu hareketler dip seviyeden yukarı yöne doğru ve tepe seviyeden aşağı yöne doğru gerçekleşmektedir. Bu sebeple yükseliş eğilimi gösteren piyasalar boğa piyasası, düşüş eğilimi gösteren piyasalar ise ayı piyasası olarak adlandırılır.

Ayı piyasası nedir?

Hepimizin hayatında inişler ve çıkışlar var. İyi günler ve kötü günler. Borsaların da insanlar gibi iyi ve kötü günleri var. Fiyatlar yükselir veya düşer. İşte bu düşüş uzun süreli olunca bu trendi simgelemek için ‘Ayı Piyasası’ terimi kullanılır.

Ayı piyasası ya da diğer adıyla “bear market”, fiyatların düşüş trendinde olduğu dönemi ve karamsarlığın hakim olduğu piyasayı simgeler. Fiyatların bir süre daha düşüş trendinde olacağının beklentisi tüm piyasaya hakimdir. Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söyleyebilmek için, önce ana trendin aşağı yönlü olması, bununla birlikte bir önceki tepe seviyesinden yüzde 20 aşağı yönlü bir hareket olması gerekir.

Ayı piyasası etkisi altında bulunan bir piyasada ürünlere talep azalır. Bu dönemde yatırım kararlarına dikkat etmek ve riskleri en aza indirmek için güvenli liman olarak bilinen yatırım araçlarına yönelmek gerekir. Ayı piyasası da olsa boğa piyasası da olsa uzun vadeli bakılması gereken sermaye piyasalarındaki fırsatları kaçırmayın.

Boğa piyasası nedir?

Yatırım yaparken kendinizi en mutlu hissettiğiniz zaman kuşkusuz paranızı koyduğunuz ürünün fiyatının hızla arttığı zamanlardır.

Hisselerin belli bir periyod içinde en düşük seviyesinden yüzde 20 yükseldiği, piyasada okların yukarı yönlü olduğu bu trende boğa piyasası diyoruz. Boğanın saldırırken boynuzlarını yukarı doğru kaldırmasından gelen bu terim, sermaye piyasalarında ürünlere yönelik talebin arttığı ve yükseliş trendinin olduğu dönem için kullanılır.

Piyasalarda likiditenin bol olduğu dönemlerde genellikle boğa piyasasına girilir. Yani boğa piyasasını etkileyen en önemli faktörlerden biri o an piyasadaki likiditenin seviyesi, makro ekonomik durumdur. Güçlü bir ekonomiden ve ülkedeki istihdamın yüksek olduğu dönemlerden bahsediyoruz. Yatırımcılar böyle zamanlarda yükselişin uzun vadede sürmesini bekler.

Boğa piyasasında her büyüklükte yatırımcı kazanç sağlayabilir. Piyasadaki trendlere göre boğa piyasasının süreceği zaman değişir. Toplama, alım ve doygunluk olmak üzere üç aşamadan oluşan boğa piyasasında yatırımcı doygunluk aşamasından hemen sonra satışa geçer.

Unutmamanız gereken en önemli konu; boğa piyasasının ardından genellikle ayı piyasasının geldiğidir.

Boğa da olsa ayı piyasası da olsa yatırım kararı alırken uzun vadeli düşünün ve tasarruflarınızı garanti altına alın.