Video conference concept. Teleconference. Telemeeting. Webinar. Online seminar. e-Learning.

Online Staj Yaparken Nasıl Çevre Yapılır?

İş yaşamınıza staj yaparak başlamanın en önemli faydalarından biri iş bağlantıları kurma ve çevre yapma şansına sahip olmaktır. Şirketinizde kariyer deneyimine sahip ve bu deneyimi sizinle paylaşmaya istekli insanlarla tanışmak ve tavsiyelerini almak iş hayatına yeni başlarken olağanüstü bir kaynak olabilir. “Networking” yani ağ oluşturma yoluyla, insanların deneyimlerinden fayda sağlayabilir, sorular sorabilir ve potansiyel olarak yeni iş fırsatlarını da yakalayabilirsiniz. 

Günümüz şartlarında her şey gibi stajyerlik de “online” yani uzaktan yapılan stajlarla gerçekleşiyor. Belki fiziksel olarak şirket ortamında değiliz ama uzaktan çalışan bir stajyer olarak, iş bağlantıları kurmak ve ağ oluşturmak bugün hala mümkün. Biz de bu yazımızda bu konunun “Nasıl?”larına değineceğiz. 

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler bugün neredeyse sadece online staj imkanı sunarken bir stajyer açısından en önemli nokta olan ağ oluşturmak için uygulayabileceğiniz stratejiler: 

Kendinizi tanıtın (veya tanıtılmayı talep edin)    

Bu aşikar ve temel davranış basit fakat etkili bir adımdır. İş ilişkisi kurabilmenin ve hatta insanların birbirleriyle ilişki kurabilmesinin ilk adımı her zaman bir giriş kelimesi, yani "Merhaba" demektir. Bir stajyer olarak ilk sohbeti başlatmak çoğunlukla hiyerarşik yapıdaki iş hayatında öncelikle size düşen bir davranıştır. Bu başlangıç aynı zamanda başarılı bir mentor-mentee ilişkisine de yol açabilir.

Bu nedenle ilk tanıtımın nasıl olduğu çok önemlidir.

Mümkünse, ağ kurmak istediğiniz birine ulaşmayı deneyin. 

Bu, şirketinizin henüz konuşmadığınız bir üyesi veya belki de yakın tarihli bir web seminerinde veya şirket Zoom toplantısında tanıştığınız biri olabilir. Bazen işleri biraz daha kolaylaştırmak için başka birinin, tercihen amirinizin girişi yapması da iyi bir fikir olabilir. Şirketinizdeki diğer kişilerle bağlantı kurmak istiyorsanız, ancak hiçbir zaman düzgün bir şekilde tanıtılmadıysanız, amirinizden sizi kısa bir e-mail ile de olsa şirkete tanıtmasını isteyin!

Düzenli olarak check-in yapın

Bu ilk tanıtımdan sonra, iş arkadaşlarınız ve diğer mentorlarla ilişkinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Çünkü insanlar iş hayatında çok kişiyle tanışırlar ama ancak ortak çıkarlar çerçevesinde hareket ettikleri kişilerle yakınlaşırlar. Bu nedenle tanıştığınız kişilerle periyodik olarak görüşmek, iş yaşamındaki yeni bir üye olarak onların fikirlerini almak bu kişilerin sizi uzun vadede hatırlamalarını sağlayacaktır. 

LinkedIn'de ekip arkadaşlarınızı hesabınıza ekleyin

LinkedIn, son yıllarda insanlarla iş ilişkisi kurabilmenin en özel yollarından biri olarak ortaya çıktı. LinkedIn’in en önemli özelliği staj yaptığınız ya da çalıştığınız yerden ayrılsanız ve hatta başka sektörlerde faaliyet göstermeye başlasanız bile insanların sizi, geçmişte kurduğunuz bu bağlantıyla hatırlamasıdır. Çünkü muhtemelen stajınız bitip şirketinizden ayrıldıktan sonra da bu ilişkileri devam ettirmek isteyeceksinizdir. İnsanların iş arkadaşlarını LinkedIn'de eklemesi çok yaygındır, bu da iş arkadaşlarınızın ağları aracılığıyla kendi ağınızı oluşturmanın harika bir yoludur!     

Mesleki gelişim gruplarına katılın

Kuruluşunuz içinde ağ oluşturmak önemli olsa da, çevrimiçi (online) gruplar ve topluluklar aracılığıyla insanlarla tanışmak da size önemli fırsatlar sunar. İlgi alanınızdaki diğer profesyonellerle ve iş verenlerle ağ kurma fırsatları sunan Facebook veya LinkedIn grupları gibi birçok sosyal medya kanalı vardır. Kariyerle ilgili bir gruba katılmak istiyorsanız, "mühendislik", “pazarlama” veya “reklamcılık” gibi anahtar kelimeleri veya "Ankara’daki iş insanları" gibi bölgenizi ilgilendiren bir kavramı arayarak başlayabilirsiniz.

Bilgi alma amaçlı bir görüşme ayarlayabilirsiniz

Bilgilenmek için yapılacak bir röportaj, birinin deneyimlerini dinlemek ve kariyer yolu, başarıları ve mevcut rolü hakkında daha fazla şey duymak için online bir toplantı talebinde bulunabilirsiniz. Bu bilgi alma amaçlı röportajda, görüşmeci olarak siz, görüşülen kişinin cevaplamasını istediğiniz bir dizi soru hazırlayabilrsiniz. Böyle bir görüşmeyi insanlar yıllar geçse de unutmazlar ve sizi hep hatırlarlar.

Nasıl ağ kurmayı seçerseniz seçin, staj yapmanın en büyük avantajlarından biri bu olduğu için ve bunu da gerçekleştirmek adına mutlaka çaba gösterin. Alanınızda bilgi ve tavsiye almak için ulaşabileceğiniz uzmanlarla çevrili olmak bulunmaz bir kaynaktır. Dünyanın bu yeni düzeninin kalıcı olabileceği anlaşılırken siz de iş yaşamındaki yeni bir isim olarak kendinizi bu yeni döneme adapte edin.