Çevrimiçi (Online) Dil Öğrenimi

Çevrimiçi dil öğrenmenin en iyi yolu nedir? En iyi dil uygulamaları nelerdir? Nasıl hızlı kelime öğrenirim? Gerçekten dilbilgisi öğrenmem gerekiyor mu?  Yeni bir dil öğrenmek istediğimizde kendimize bu soruları sorarız. “Bir dili öğrenmenin en iyi yolu nedir?” diye sorunca cevap; ne sadece okul ne de sadece internet uygulamalarıdır. Çünkü beynimiz yeni bir lisanı, akademik bilgileri öğrendiğimiz gibi içselleştirmez. Dilbilimciler ve bilişsel alanda çalışan bilim insanlarının akademik araştırmalarına dayanarak, artık en etkili lisan öğrenme tarzının o lisanı yaşamak; yani okumak, dinlemek, konuşmak ve yazmak olduğu, dili yalnızca kelime ve dilbilgisiyle "özümsemekten" çok daha etkili olabileceği belirtilmektedir.

Bu, dil öğrenimini kendi kendine başarmak isteyen bireyler için güzel bir haber. Çünkü bu şekilde sürecin kontrolü kişinin kendi elinde olacak ve okul veya dil kursu gibi harici bir etmenin sıkıcı gelebilecek uygulamalarından uzak bir şekilde dil öğrenimine devam edebilecektir. Dolayısıyla yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu, gerçek dünyaya maruz kalmak, teorik ve pratik çalışma arasında sağlıklı bir denge kurmak ve yaşamınıza, yabancı bir arkadaş ya da tüm elektronik cihazları hedef dilde kullanmak gibi, kasıtlı olarak dâhil edilmiş,  öğrenme araçlarını kullanmaktır.

Kendi kendinize dil öğrenmek için adımlar

1. Vizyon geliştirin: İlk adım olarak, kendiniz için bir vizyon geliştirin. Örneğin; “Altı ayda konuşma dili becerilerine sahip olmak istiyorum” gibi... İkinci adım ise dil öğrenimini bir alışkanlık haline getirmek olmalıdır. Çalışmanızı günlük rutininize eklemek, öğreniminizi zaman içinde yapacaklarınızın ayrılmaz bir parçası haline getirecek ve çalışmadığınız zaman kendinizi rahatsız hissetmenizi sağlayacaktır. Dil öğreniminizi her gün yaptığınız bir başka aktiviteye de, örneğin, yemek yapmak, koşuya çıkmak gibi, ekleyebilir ve böylece çalışmanızı bir “iş” gibi değil de eğlence gibi hissedebilirsiniz.

2. Düzenli olarak çalışın: Her gün çalışın, ancak her seferinde kısa sürelerle… Günde 15-20 dakikalık çalışmalar dilde yeterliliğe giden ideal bir yol olarak düşünülüyor. Kolayca cep telefonunuza indirebileceğiniz dil öğrenme uygulamaları, her biri 10-15 kelimeden oluşan setleri benzer sürelerde kullanıcıya sunuyor ve çalışmayı kısa molalarla günlük programınıza sığdırmanızı sağlıyor. Ayrıca bu uygulamalar, neye çalışmanız gerektiğini bulmak için aralıklı tekrarlar kullanıyor. Böylece daha sonra ne çalışacağınıza manuel olarak karar vermek zorunda kalmıyorsunuz.

3. İlerlemenizi takip edin: Bir dil öğrenmek için motive olmanın en iyi yollarından biri, nasıl bir ilerleme gösterdiğinizi anlamaktır. Yine yukarıda değindiğimiz mobil uygulamaların yaptıkları rutin sınavlar gibi seviyenizin yükseldiğini görmek için düzenli olarak kendinizi teste tabi tutun. Gelişiminizi hissetmek bu zor yolda devam etmenize yardımcı olacaktır.

4. Okuma aktiviteleri yapın: Bir metni okurken henüz her kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyor olsanız bile, zamanla kelimelerin doğru telaffuzunun ve genel cümle yapısının tarafınızca anlaşılma olasılığı daha yüksek olacaktır.  Okumak özellikle bir yabancı dil öğrenirken bu dile maruz kalmanın en etkin yollarından biridir.  Okuma aktiviteleri için bugün kitapların yanında çok sayıda seçenek olması yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin işini kolaylaştırmaktadır. Bu seçeneklerin en etkinlerinden biri de hiç şüphesiz sosyal medyadır. Sosyal medya, hedeflenen dilde okumayı günlük rutininize dâhil etmenin en kolay yollarından biridir. Kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarını hedeflediğiniz lisana çevirerek bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu kasıtlı değişiklik, terimleri ve güncel deyişleri ister istemez öğrenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca telefonunuzun dilini de yine hedef dilinize çevirmek günlük kelime dağarcığınızın onlarca farklı kelimeyle donanmasını sağlayacaktır.

5. Dinleme aktivitelerinde bulunun: Dinlemek, okumaya göre daha zordur. Çünkü artık karşınızda takip edilecek basılı bir metin yoktur. Sadece dinleyerek anlama çabası da bir dili yeni öğrenirken çok kolay değildir. Dinleme; yeni kelimelere ve cümlelere karşı uyanık kalmayı, sesleri ve telaffuzları deşifre etmeyi ve anladığınızı aktif olarak uygulayabilmeyi gerektirir. Dinleme etkinliği olarak günümüzde çok yaygınlaşan podcast ve çevrimiçi radyolar iyi birer seçenektir. Özellikle podcast’ler geniş konu yelpazesiyle ilgi çekicidir. Bu uygulamanın bir özelliği de kelimelerin daha kolay anlaşılabilmesi için konuşmaların, hızlı olmaları halinde yavaşlatılabiliyor olmasıdır. TuneIn ve Spotify’da dünyanın her yerinden çeşitli dillerde podcast'ler ve radyo programları bulabilirsiniz.

6. Şarkı dinleyin: Şarkılar, eğlenceli oldukları ama daha önemlisi tekrarlar barındırdıkları için yabancı bir dilde kulaklarınızı eğitmenin en iyi yollarından biridir. Yaşı 40’ın üzerinde olan okuyucularımız hatırlar; televizyon ve radyoların bugünkü gibi yaygın olmadığı 80’lerde yabancı dillerdeki popüler şarkı sözlerini ancak ayda bir yayınlanan müzik dergilerinde bulabilirdik. Fakat şimdi tüm şarkı sözlerine internetten ulaşabiliyor hatta ekranda sözler akarken şarkıyı dinleyebiliyoruz. Herkesin bildiği YouTube ve Spotify hem sözleri hem de şarkıyı kullanıcıya beraber sunarken aslında dil öğrenme çabalarına da en büyük desteği veriyor.

Yeni bir dil öğrenmek için izlenecek yollar tabii ki sadece yukarıda değindiğimiz başlıklarla sınırlı değildir. Diğer yandan herkesin bilgiyi içselleştirme ve kullanma yollarının da farklı olduğunu biliyoruz. Fakat yukarıda saydığımız yolların, hedeflediğiniz dili öğrenirken sizler için bir başlangıç noktası olması açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Zaten, hepimizin bildiği üzere, bireyler zamanla tecrübelendikçe her konuda olduğu gibi dil konusunda da kendileri için en verimli metodu veya metot kombinasyonlarını oluşturacaklardır.

Dr. Genco Fas