Yeni Evlenenlere Yatırım Önerileri

Yeni evli bir çift için geleceği planlamak ve beraber yatırım yapmak, farklı risk iştahına sahip iki insanın belki de ömür boyu sürecek bir ortaklık kurması demektir. Yapılacak yatırımlarda her iki tarafın da uzlaşabileceği bir nokta bulmak, çiftlerin öncelikle ele almaları gereken bir konudur. Özellikle bir tarafın muhafazakâr bir yatırımcı, diğerinin ise daha riskli girişimleri tercih ediyor olması, çiftleri evliliğin henüz başındayken çözülmesi zor bir sorunla karşı karşıya bırakabilir. Eğer eşinizle beraber yatırım yaparken kendinizi benzer bir durumda buluyorsanız aşağıda ortak yatırımlara girebilmeniz için ihtiyacınız olan ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Yüksek faizli borçlarınızı ödemeye öncelik verin

Yeni evlenen çiftler için mümkün olduğunca erken yatırım yapmak şarttır. Fakat eşler evlenmeden önce borca girmişlerse ve o günkü şartlarda bu borçların faizi piyasaya göre yüksek kaldıysa, öncelik bu borçların ödenmesinde olmalıdır. İlk olarak yüksek faizli kredi kartı ya da kredi borçlarını ödemek için bir plan yapılmalı. Böylece bu borçlar için ödenecek faiz tutarları gelecekteki finansal hedeflere ulaşmak için yapılacak yatırımlarda kullanılabilir.

2. Olabildiğince erken yatırım yapın

Yüksek faizli borcunuzu ödedikten sonra “ne üzerine” ve “ne miktarda” yatırım yapabileceğinizi belirlemelisiniz. Hatırlanması gereken en önemli nokta, erken dönemde yatırıma ayırdığınız birikimin, gelecekte daha büyük bir birikime dönüşeceğidir. Birikimlerinize mevcut gelirinizin en az yüzde yirmisiyle ya da mümkün olan en yüksek oranla katkıda bulunabilirseniz, etkin bir yatırım başlangıcı yapmış olursunuz.

3. Yüksek maliyetli bir alım yaparken iki kez düşünün

Bazen var olan bir yaşam tarzını sürdürmeye çalışmak, yatırıma ayıracağınız önemli bir miktarı harcamanıza neden olabilir. Bu nedenle yapacağınız alımların size sağlayacağı katma değeri her zaman analiz edin. Örneğin, sıfır araçlar ya da mücevherler gibi hızlı değer kaybedebilen varlıklar için yapılacak harcamaların, yatırımlarınızı sekteye uğratabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

4. Hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için bir plan yapın

Emeklilik veya uzun vadeli yatırım hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız minimum başlangıç ​​tutarını belirlemeniz gerekecektir. Bunun sonucunda hedeflediğiniz minimum yatırım getirisini belirledikten sonra ise portföyünüzü bu hedefe en kısa sürede ulaşacak şekilde desteklemeniz ve yapılandırmanız gerekecektir.

5. Risk iştahınızı belirleyin

Beraber yatırım yapmanın zorlayıcı noktalardan biri de çiftlerin birbirlerinin risk tolerans seviyesini bilmemeleridir. Özellikle de çiftlerin birbirlerinden farklı risk iştahına sahip bireyler olması, yatırımlarda ortak kararlar almayı zorlaştırır. Bu nedenle yatırımlarınızla ilgili karar vermeden önce risk toleransınızı hesaplamanıza yardımcı olabilecek bir finansal danışmanla görüşmeniz yararlı olacaktır.

6. Ayrı ayrı yatırım yapmayı tercih ediyorsanız birbirinizi bilgilendirin

Farklı risk iştahı olan kişiler olarak birikimlerinizi farklı yatırımlarda değerlendirmeyi seçebilirsiniz. Fakat böyle bir durumda çiftlerin mutlaka birbirlerini bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü ayrı ayrı yatırım yapmak çoğunlukla farklı yatırım danışmanlarıyla çalışmayı gerektirecektir. Fakat bir aile olarak, geleceğe yönelik birleşik hedefleriniz varken farklı danışmanlarla çalışmak birbirleriyle çelişen tavsiyeler almanıza neden olabilir. Bu nedenle yapılan yatırımlar üzerine çiftlerin sürekli olarak birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmaları gerekmektedir.

8. Bütçeniz imkân veriyorsa bir kısmıyla risk alınabilir

Portföyünüzde farklı yatırımlar için fazladan bir birikime sahipseniz, ortalama riskin üzerinde bir risk seviyesine sahip olan yatırım araçlarıyla bir fon oluşturmayı düşünebilirsiniz. Kaybettiğiniz takdirde gelecek planlarınızı etkilemeyecek bu ilave birikiminizi yüksek getiri elde edebileceğiniz, ancak yatırımın beklediğiniz gibi sonuçlanmaması durumunda sorun yaşamayacağınız riskli yatırımlar için kullanabilirsiniz. Bu davranış size, uzun vadeli hedeflerinizi riske atmadan küçük bir yatırımla büyük başarılar elde edebilme imkânını verebilir.

9. Riski farklı emeklilik hesaplarına bölün

Çiftlerden her birinin ayrı bir tasarruf ya da emeklilik fonu varsa ve yapacağınız bazı yatırımlarda biraz daha çok risk alabileceğinizi düşünüyorsanız, bu riski iki hesap arasında bölmeyi düşünebilirsiniz. Bu hesaplardan biri emeklilik hedeflerinizi ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek bir birikime sahip olmanızı garantileyen risksiz bir yatırım hesabı olmalıdır. Bu hesabın yanında, görece yüksek riskli yatırımlar için ikinci bir hesaba sahip olmak ise akıllıcadır. Bu ikinci hesap, eşinizle beraber almak istediğiniz riske karar vermekte zorlandığınız anlarda sizi rahatlatan bir seçenek olacaktır.