Yazı Dizisi 2: Bitcoin'i Kim ve Neden Yarattı? Bitcoin’in Kısa Tarihi

Bitcoin’in yaklaşık 12 yıllık tarihindeki önemli başlıklara değindiğimiz yazı dizimizin ikinci bölümünde Nakamoto’nun üzerindeki esrarı kaldırmaya çalışıyoruz.

Ortaya çıktığı 2009 yılından iki yıl sonra, "Satoshi Nakamoto" olarak bilinen gizemli figür internetten kayboldu

23 Nisan 2011'de Nakamoto, Bitcoin Core geliştiricisi Mike Hearn'e kısa bir e-posta gönderdi. Gönderdiği e-mail’de Bitcoin projesine atıfta bulunarak "Artık başka şeylerle ilgileniyorum" diye yazdı ve ardından da Bitcoin'in geleceğinin emin ellerde olduğunu ekledi. Böylece Nakamoto, arkasında Bitcoin'in işleyişi hakkında öncül çalışmalar ve şimdiye kadar yaratılmış en etkili kripto para birimini bırakarak kayıplara karıştı.

Bugün Google arama motoruna, "Satoshi Nakamoto" yazıldığında alınan sonuç bizi doğrudan ileri yaşta ve Asya kökenli bir adamın görüntüsüne götürmektedir. "Satoshi Nakamoto" olarak adlandırılan bu kişi aslında Dorian S. Nakamoto’dur. Neredeyse 70 yaşında olan Dorian Nakamoto, Los Angeles'ta yaşamakta ve tahmin edildiği gibi Bitcoin ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.

2014 yılında Newsweek muhabiri Leah Goodman, Bitcoin'in yaratıcısının kimliğini mühendislik alanındaki çalışmaları nedeniyle Dorian Nakamoto'yla özdeşleştiren bir hikâye yayınladı. Hikâyenin yayınlanmasının hemen ardından ise Nakamoto, Associated Press'ten bir gazeteciye, Bitcoin terimini Goodman'ın Newsweek hikâyesi hakkında kendisiyle temasa geçtiğinde ilk kez duyduğunu söyledi. Ardından da Newsweek’e verdiği röportajda Bitcoin’i icat etmediğini veya başka bir şekilde bu alanda çalışmadığını belirtti.

Dorian Nakamoto'nun bu söylemi, bir gün sonra Bitcoin’in gerçek yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından da doğrulandı ve Satoshi'nin kullanıcı adı ortadan kaybolmasından üç yıl sonra gizemli bir şekilde çevrimiçi bir forumda ortaya çıktı: "Ben Dorian Nakamoto değilim…”

Bu olaydan iki yıl sonra 2016’da, Avustralyalı girişimci Craig Wright, Bitcoin'in yaratıcısı olduğunu iddia etti ve kanıt olarak sunduğu kod ile Bitcoin geliştiricilerinin olumlu tepki ve desteklerini aldı.

Ancak Wright'ın iddiası, çevrimiçi kripto para birimi topluluğunun yanı sıra FBI'ın da bu iddiaya ilgi gösterdiği haberiyle şüpheyle karşılandı. Nihayet Wright gönderisini sildi ve bir özür yayınlamak zorunda kaldı.

Dünyanın en önemli kripto parasının mucidi veya mucitleri neden anonim kalmayı tercih ediyor?

Bu yazıda değindiğimiz veya değinemediğimiz farklı isimler ve farklı iddiaların hepsi ya hemen ya da zaman içinde yalanlandı veya çürütüldü. Bugün geldiğimiz noktada Bitcoin'in mucidinin anonim kalmak istediği ve bu anonim kimliğin belli bir amaçla devam ettirildiği tahmin edilmektedir. Bunun anlaşılabilir nedenlerinden biri örneğin, anonim kimliği koruyarak olumsuz yasal sonuçlardan kaçınmak veya para biriminin olası başarısızlığından ya da kötüye kullanımından etkilenmemek olabilir.

Bu düşüncelere uygun bir örnek ise Bitcoin’in kısa tarihindeki dönemeçlerden biridir. Bitcoin yaşanan spekülatif dalgalanmalar ötesinde, bir dönem illegal aktivitelerde de kullanılmıştır. 2011 yılında, yasadışı uyuşturucular için çevrimiçi (online) bir pazar olan “Silk Road” adlı web sitesi hayata geçmiş ve Bitcoin'i temel para birimi olarak ilan etmiştir. Bu örnek aslında Bitcoin gibi sonsuz potansiyele sahip bir ticaret ürününün, kanuni düzenlemeler olmadan başıboş bırakıldığında gelebileceği noktayı da göstermesi bakımından anlamlıdır. Bu olay maalesef, doğası gereği iz bırakmayan Bitcoin’in, gelişen internet karaborsasında yasaklı ürünlerin ticaretini kolaylaştırmak için ideal para birimi olarak algılanmasına neden olmuştur. Dolayısıyla olası bu tip olumsuz etkiler mucitlerin gizli kalmak istemesinin nedeni olabilir.

Ayrıca, Bitcoin'in doğasında yer alan ilkelerden biri, göze çarpan kurumlara veya bireylere bağlı olmayan, yani merkezi olmayan bir para birimi olmasıdır. Bu ilkenin önemini ise Nakamoto, Bitcoin hakkındaki önermesinde, "Gerekli olan şey, soyut bir güven kavramı yerine kriptografik kanıtlara dayalı bir elektronik ödeme sistemi yaratmak ve herhangi iki partinin, banka gibi güvenilir bir üçüncü partiye ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin vermektir." sözleriyle göstermiştir.

Yazı dizimizin sonuna geldiğimizde genel anlamda bilinen nokta; Bitcoin’in geliştirilme aşamasında bir grup ya da iki kişi tarafından projelendirilmiş olduğudur. 2009 yılının Ocak ayında ilk olarak piyasaya sürülmüş olan Bitcoin’in hikâyesinde Satoshi Nakamoto ismi bir ekibin takma ismi olabileceği gibi aynı zamanda ekibin liderinin ismi de olabilir. 2010 ile 2011 yıllarından itibaren ise Bitcoin, global sermaye tarafından geliştirilmeye devam etmiş ve çok fazla sayıda katılımcı ve kullanıcı sayesinde bu kripto para birimi belki mucidinin bile öngöremeyeceği, çok farklı bir noktaya gelmiştir. Tahminler Bitcoin öncülüğünde tüm kripto paraların, bugünlerde yaşadıkları spekülatif dalgalanmaları aştıklarında ve gerekli regülasyonlarla, dünya üzerinde tüm işlemlerde geçerli para birimlerine dönüşeceği yönündedir.

 

Referanslar:

https://finans.mynet.com/haber/detay/kripto-para/coinbase-halka-arz-oldu-piyasa-degeri-uctu/417956/

https://in.finance.yahoo.com/news/who-is-the-secretive-bitcoin-billionaire-who-invented-bitcoin-110226623.html

https://papeleks.com/bitcoinkimicatetti.php