Teknik Analiz Nedir? En İyi Teknik Göstergeler Nelerdir?

Teknik Analiz Nedir? En İyi Teknik Göstergeler Nelerdir?

Kripto para veya hisse senedi ile ticaret veya yatırım yapmak için, bu kavramların altında yatan temel oyun kurucuları net bir şekilde anlamak gerekir. Kripto paralar ve borsa dünyasında yeni olanlar için iki yazıdan oluşan bu yazı dizimizde teknik analizin ne olduğuna değinerek teknik göstergelerin listesini derlemeyi amaçladık1.

Teknik analiz nedir?

İlk kez bir alışveriş merkezini ziyaret ettiğinizi ve yiyecek bir şeyler almak için yemek katına girdiğinizi hayal edin. Popüler yemek mekânlarından yerel mutfaklara kadar çok sayıda seçenek varken nerede yemek yiyeceğinize nasıl karar verirsiniz?

Görüş-1: Birkaç restoranı ziyaret edebilir ve sunulan servisin hijyenik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Belki biraz da yemeklerden tadabilir ve belirli bir yerde yemeye karar verebilirsiniz. Fakat örneğin 20 farklı satıcının bulunduğu bir yemek alanındaysanız bu satıcıların tamamını ziyaret etmek ve bu uygulamayı tekrarlamak olası değildir. Bu da, yemek alanında mevcut olan en iyi yemeği kaçırabileceğiniz anlamına gelir.

Görüş-2: Meraklı gözlerle bir köşede beklemek de bir seçenek olabilir. Hangi satıcının en çok müşteriye sahip olduğunu gözlemleyebilir ve o mekânı en iyi yemeklerin satıldığı mekân olarak düşünebilirsiniz. Bu noktada yapılan varsayım, kalabalığın tercihlerinin sizin tercihlerinizle eş olduğu varsayımıdır.

Teknik Analiz (TA), Görüş-2'ye çok benzerdir. Piyasa verileri; hisse senedi/kripto para analizlerinizi yönlendirir. Analiz sonuçlarına dayanarak yapacağınız yorumla trend ve kalıplara dayalı olarak al-sat (trade) veya yatırım yapabilirsiniz.

TA yukarıda söylenildiği kadar kolaysa, kârlılığı en üst düzeye çıkarmanın kusursuz bir yolu olabilir mi?

Tam olarak değil. TA, piyasaya ve katılımcılarına bağlı olduğundan, TA tabanlı bir işlem yaparken aşağıdaki varsayımları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu varsayımlar şunlardır:

1.      Fiyatlar her zaman trendlere göre hareket eder

Yeni bir yatırımcı, işlem tablosunu incelediğinde kendisi için hiçbir anlam ifade etmeyen fiyat hareketleri ve yeşil/kırmızı mum çubuklarını görecektir. Ancak TA uzmanları bu grafiklerden fiyat hareketlerini yorumlayabilir ve trend ile mevsimselliğe fiyatların nasıl tepki vereceğini anlayabilir. Trend doğru bir şekilde analiz edildikten sonra fiyatların aslında belli bir kalıbı izlediği ön görülmektedir. Tabii bu analizler, sistematik risk, yani ilgili ülkenin siyasi konjonktürünün de etkisindedir. Burada veri akışını iyi bir şekilde takip etmek gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Ancak konumuz bunun dışında olup başlangıç seviyesi bilgiler verilecektir2.

2.      Tarihin kendini tekrar etme eğilimi

Tarihin kendini tekrar etme eğilimi teknik analizin köklerine derinden kazınmış psikolojik bir varsayımdır. Fiyat belirli bir yönde hareket ettiğinden piyasa katılımcıları genellikle benzer şekilde tepki verir. Düşüş eğilimine sahip bir ayı piyasasında (düşen trend) çok fazla satış olabilir ve benzer şekilde boğa piyasası (yükselen trend) koşullarında da çok fazla alım olabilir. Bu da katılımcılarda FOMO’ya (fırsatı kaçırma korkusu) neden olur. Bu korku, kişinin bahsi edilen iki trendin neresinden gireceğini bilememesinden ileri gelmektedir. Fırsatı kaçırma duygusu sonucunda ortaya çıkan panikle duygu, mantığa üstün gelecek ve yanlış bir noktada alım veya satım yapılacaktır. Yani bir kısım yatırımcı teknik analiz yapmadan, duyum alarak veya çoğunluğun yaptığını yaparak ve panik ile hisse senedi/kripto para satın almak veya satmak isteyecektir3,4.

Teknik analiz tabanlı profesyonel bir yatırımcı için ise en belirgin araç, trade göstergeleridir. İleri düzey profesyonel oyun kurucular/traderlar piyasa tecrübesine sahiptirler ve zamanla duygularına söz geçirebilir duruma geldiklerinden ancak göstergelerle hareket etmektedirler. Ayrıca bu oyuncuların kendilerine has, optimize ettikleri belli başlı kalıpları da olabilmektedir. Tabii bu noktada hemen belirtmemiz gerekir ki kazanmak için mutlaka teknik analiz göstergelerini kullanmak gerekir demek de doğru olmayacaktır.

Teknik göstergeler nelerdir?

Herhangi bir kripto paranın/hisse senedinin fiyat çizelgelerini gösteren ve bu çizelge/grafik çalışmalarının yapılabileceği birçok ücretsiz internet sitesi mevcuttur. Teknik analiz yaparken destek ve direnç seviyeleri gibi birçok gösterge üzerinde çalışma yapmak gerekmektedir. Destek ve direnç bölge çizgileri önemlidir ve bu çizgileri çekmek asla varsayıma dayalı olmamalıdır. Bu belirsizliğin ortadan kaldırılması için tecrübe dışında bazı teknik göstergeler kullanılabilir. Aslında bu teknik analiz bir kripto para/hisse senedinin trendini ve önemli fiyat noktalarını belirlemek için fiyat çizelgesinde çizgiler çizmek için kullanılan matematiksel hesaplamalardır.

Trade göstergelerini, belirsizlik labirentinde size rehberlik eden bir harita olarak düşünebilirsiniz. Bunları biraz piyasa psikolojisi ve risk anlayışı çerçevesi içinde kullanmak, daha iyi trade kararları vermenizi sağlayacaktır. Nicel yapıları göz önüne alındığında, bu göstergeleri kullanarak işlemlerinizi otomatik hale getirebilirsiniz.

İki bölümden oluşan bu yazımızda önce TA'nın nasıl çalıştığını ve daha iyi bir trader olmak için göstergeleri nasıl kullanabileceğimizi anlatmaya çalıştık. İkinci bölümde ise en iyi dört teknik göstergeyi inceleyeceğiz.

 

 

Kaynakça

1.     https://www.qnbfi.com/forex/teknik-analiz-nedir

2.     https://stockradar.com.au/the-price-and-volume-relationship-is-fundamental-to-price-analysis/

3.     https://stockradar.com.au/the-price-and-volume-relationship-is-fundamental-to-price-analysis/

4.     https://www.dailyfx.com/education/trading-discipline/what-is-fomo-in-trading.html