Sıfır Kilometre Otomobil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıfır Kilometre Otomobil Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otomobil, Türkiye’de ulaşım için kullanılmasının yanı sıra bir yatırım enstrümanı olarak da ilgi çekmektedir. İşi otomobil ticareti olmayan bir bireyin ömrü boyunca sadece birkaç defa  sıfır kilometre (km) otomobil alabileceğini düşünürsek, bu önemli satın alma süreci boyunca birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda 0 km araç alımlarında, üzerinde düşünülmesi gereken noktaları sizler için derledik.

1- İhtiyaç analizi

Otomobil satın almadan önce belki de ilk yapılması gereken konu ihtiyaç analizidir. Burada öncelikle önem arz eden nokta; araç almayı düşünen bir kişinin mutlaka 0 km bir araca mı ihtiyacı olduğu, yoksa ikinci el bir aracın da bu ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağının netleştirilmesidir. Ayrıca, kişinin ortalama olarak kat edeceği yolu da öngörerek yakıt tercihini belirlemesi yine önem taşıyan bir konudur. Bunlara ilave olarak kişi, kullanım alışkanlığının yanı sıra, düzenli olarak otomobilini kullanacağı yol boyunca karşılaşacağı trafiği de hesaba katarak düz vitesli mi, yoksa otomatik vitesli bir araca mı ihtiyacı olduğuna da karar vermelidir.

2- Toplam maliyet

Otomobil alacak olan kişilerin sık yaptığı yanlışlardan birisi de, maliyet hesabını sadece otomobilin fiyatına odaklanarak yapmalarıdır. Hâlbuki bir otomobil satın alınacağı zaman, satın alma maliyetinin yanı sıra; motorlu taşıtlar vergisi, yakıt, trafik sigortası, otopark, lastik, bakım ve eğer istenirse kasko gibi sabit ve değişken birçok maliyetin de hesaba katılması gerekir. Otomobile sahip olduktan sonra gerçekleşecek aylık ortalama maliyetin bu hususlar dikkate alınarak hesaplanması önem arz etmektedir.

3-Sigorta

Maliyet hesabında olduğu gibi otomobil alımlarında yapılan önemli yanlışlardan bir tanesi de kasko sigortası üzerinedir. Hatanın kaynağı, otomobil satın alırken bütçenin sonuna kadar zorlanması ve isteğe bağlı olan kasko sigortasına ayıracak bütçenin kalmamasıdır. Bu nedenle araçlar sıklıkla sadece yapılması kanunen mecburi olan trafik sigortasıyla kullanılmakta, bu davranış da alınması gereksiz risklerin üstlenilmesi anlamına gelmektedir.

Bilindiği gibi trafik sigortaları, her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen limitler dâhilinde uygulanmaktadır. Bu sigortalar, kaza sonucu karşı tarafta meydana gelebilecek olan maddi hasarların yanında; yaralanma, sakat kalma ve vefat ile sonuçlanan kazaları da güvence altına alıyor olsa da, olası bir kazada belirlenen limitlerin üzerindeki tutar, sigortalıdan tahsil edilebilmektedir. Diğer taraftan; kasko sigortası, aracın hasar alması veya kullanılamaz hâle gelmesi durumunda, karşılaşılan zararı poliçede bulunan teminatlar kapsamında karşılamaktadır. Bu nedenlerle, kasko sigortasını yaptırmak ve kasko sigortasındaki teminatları da mümkün olduğunca yüksek belirlemek, otomobil alan kişinin olası risklere karşı mağduriyetini minimize edecektir.

Ayrıca; artık birçok otomobil markası, anlaşmalı sigorta şirketleri üzerinden ‘’Marka Kasko’’ hizmeti de vermektedir. Bu ürünler, firmadan firmaya değişmekle birlikte, genellikle olası bir hasar durumunda, otomobilin hasar işlemlerinin yetkili servislerde yapılmasını sağlamaktadır.

Sonuç olarak, otomobil alırken trafik sigortasıyla yetinmemek, mümkünse kasko sigortasını da yaptırmak, kasko sigortasının teminat içeriklerini mutlaka dikkatle incelemek tüketiciler için son derece önemlidir.

4-Üretici garantisi

Her otomobil markasının kendi belirlediği üretici garantileri mevcuttur. Bunlar genellikle iki veya üç yılla sınırlı kalmakta, bazı markalarda ise beş yıla kadar uzamaktadır.

Söz konusu garantilerin içerikleri markadan markaya değişmekle birlikte; uzun süreli bir üretici garantisi, kasko ve trafik sigortaları tarafından karşılanmayan, aracın mekanik aksamıyla ilgili olası problemlere karşı tüketicileri koruyabilmektedir.

Ayrıca; üretici garantisinin süresinin kısa olduğu düşünüldüğü takdirde, ilave garanti ürünü satın alınarak, otomobilin garanti süresi uzatılabilmektedir. İlave garanti ürününü satın alırken de, hangi problemleri kapsadığından emin olmak için mutlaka içeriklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

5-Yıllık bakım

Üretici garantisinden söz etmişken, yıllık bakımlardan da bahsetmeden olmaz. Her otomobilin belirli aralıklarla bakımlarının yaptırılması gerekir. Bu bakımlar, aracı hiç kullanmamış olsanız bile genellikle 1 yıllık süre içinde yeniden yapılmalıdır. Bu bakımları yaptırmanın, otomobilin mekanik aksamıyla ilgili öneminin yanı sıra, bir önceki maddede bahsettiğimiz üretici garantisiyle de ilgisi bulunmaktadır. Çoğu otomobil üreticisi yıllık bakımı zamanında yapılmamış otomobilleri garanti kapsamından çıkartabilmektedir.