Para Hakkında Ne Biliyorsunuz? 8 Soruluk Test

Sadece faturaları ödemek için kullandığımız bir araç mıdır para? Her ay tüm gelirinizin nereye gittiği konusunda kafanız karışıyor mu? Yoksa verdiğiniz finansal kararlar konusunda kendinize güveniniz tam mı?

Finansal okuryazarlığın tanımı, temel finansal kavramları anlamak ve sahip olunan geliri olumlu ve etkili bir şekilde kullanmak için gereken bilgi ve beceriye sahip olmak şeklinde verilebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2019'da 1.500'den fazla kişiyle yapılan bir anket, finansal okuryazarlığı olmayanların, evde veya okulda mali konuları konuşarak büyüyen bireylerden daha düşük gelir elde ettiğini ve daha az tasarruf yapabildiğini göstermiştir1. Bu nedenle para kavramı hakkında doğru bir algıya sahip olmak, kişisel ve kurumsal birikimlerinizi yönetebilmeniz açısından önemlidir.

Çocuklarınıza Hediye Olarak Finansal Okuryazarlık Verin

Ebeveynseniz ya da yeğen veya torun sahibiyseniz, parayı nasıl akıllıca kullanacaklarını öğretmek için onlara zaman ayırın. Daha önceden yayımladığımız “Çocuğunuza tasarruf yapmayı nasıl öğretirsiniz?” başlıklı makalemizde, çocuklara gelir yönetiminin nasıl aşılanacağına değinmiştik. Gerçekten de finansal okuryazarlığın erken yaşta kazanılabilmesi için çocuklara tasarruf ve yatırımın önemi ile bu davranışların sunduğu güven duygusunu aşılamak, onlara verebileceğiniz en anlamlı hediye olacaktır.

Gelirinizin Patronu Olun ve Tasarruf Edin

Gelirinizin bir kısmını bir kenara ayırmak ve tasarruf yapmak akıllıca olacaktır. Diğer taraftan, bu tasarruflarınızı nasıl büyüteceğinizi de bilmelisiniz.

Bileşik faiz ile çalışan bir yatırım hesabı, gelirinizi yastık altında tutmaktan daha fazla getiri sağlayacak ve tasarruflarınızı büyüterek finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Yine daha önce yayımladığımız “Faiz Oranlarını Anlamak” makalemizde değindiğimiz gibi bileşik faiz kısaca; anaparanın kazandığı faizin, yeniden anapara üzerine eklenmesi sonucunda, bir sonraki dönem daha yüksek tutarda faiz elde etmek şeklinde tanımlanabilir. Dolayısıyla tasarruflarınızı bir vadeli mevduat hesabına yatırmanız, kazanacağınız faiz tutarının zaman içinde çoğalmasına imkân verecektir. Böylece pasif gelir elde edecek ve ilave bir çaba göstermenize gerek kalmadan yatırımlarınızın toplam büyüklüğü artacaktır.

Kredi Puanınızı Kontrol Edin

Kredi puanınız, borçlarınızı geri öderken ne kadar sorumlu davrandığınızı gösteren bir not gibidir. Bu puan, kredi kartı başvurusu yaptığınızda, araba veya ev satın alırken kredi almak istediğinizde veya çocuğunuzun okul ödemelerini banka üzerinden taksitlendirmek istediğinizde devreye girer. Hatta kredi puanımız günümüzde taksitle cep telefonu almak istediğimizde bile kontrol edilmektedir. Bu nedenle hem finansal hedeflerinize ulaşabilmeniz için, hem de finansal kurumlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmeniz için kredi puanınızın yüksek olması çok önemlidir.

Aşağıda, bu yazımızda ve sayfamızdaki diğer makalelerimizde değindiğimiz en temel finans kavramlarıyla ilgili kısa bir test bulacaksınız. Bu 8 soruluk kısa testi, para hakkında sahip olduğunuz bilgiyi sınamanız ve finansal okuryazarlığınızı geliştirmeniz amacıyla hazırladık. Sorularda karşılaşacağınız tüm bilinmeyen kavram ve detaylar için “Önce Halk Okur” blog sayfamızdaki makalelerimizden yararlanabilirsiniz.

Sorular:

1. Finansal okuryazarlığı erken yaşta öğrenmek, yetişkinlikte genellikle daha yüksek bir gelire ve daha fazla tasarruf etmeye imkân verir.

a. Doğru        

b. Yanlış

2. Çocuklarınıza gelir yönetimini aşağıdakilerden hangisini veya hangilerini uygulayarak öğretebilirsiniz?

a. Kavanoz veya kumbaralarda para biriktirmek ve harcama yaparken bu birikimi kullanmak.

b. Harçlık vermek

c. Oyuncak reyonundaki eşyaların fiyatlarını karşılaştırmak

d. Yukarıdakilerin hepsi

3. Aşağıdakilerden hangisi bütçeleme yöntemine bir örnektir?

a. 50/30/20 yöntemi

b. Kar topu etkisi

c. Çift-tek yöntemi

d. Altıgen yöntemi

4. Bir bütçeye sahip olmak, aşağıdakilerden hangisini etkilemez?

a. Anlamsız harcamaları azaltmak

b. Faturaları zamanında ödemek

c. Kredi puanınızı yükseltmek

d. Finansal hedeflerinize ulaşmak

5. Yıllık %10 bileşik faiz altındaki 100 TL’nin iki yıl sonraki değeri nedir?

a. 120 TL

b. 121 TL

c. 122 TL

d. 123 TL

6. Kredi puanı aralıklarından aşağıdakilerden hangisi “İYİ” kategorisine aittir?

a. 700- 1099

b. 1100- 1499

c. 1500- 1699

d. 1700- 1900

7. Kredi puanınız söz konusu olduğunda en önemli faktör şudur:

a. Ne kadar kredi almak istediğiniz

b. Sahip olduğunuz kredi kartı sayısı

c. Borç ödemelerinizin zamanında yapılmış olması

d. Çeşitli bankalardan kredi almış olmanız

8. Bileşik faiz:

a. Faiz üzerine faizdir

b. Anapara tutarını faiz oranıyla çarptığınızda elde edilir

c. Kredi vadesi boyunca faiz oranınız değiştiğinde elde edilir

d. Basit faiz için eş anlamlı bir terimdir

Cevap anahtarı:

1. Doğru

2. D

3. A

4. C

5. B:

100 TL x 1,1 = 110 TL          1. yıl sonu,

110 x 1,1=121 TL                 2. yıl sonu.

6. C

7. C

8. A 

 

7-8 doğru cevap: Gerçek bir finansal okuryazarsınız! Umarız bu finansal bilgi birikimini gerçek hayatta tasarruflarınızda ve yatırımlarınızda uyguluyorsunuzdur. 

4-6 doğru cevap: Finans bilginizi artırıyorsunuz. Tasarrufa ve yatırıma yönelirken sizi en çok neyin engellediğini bulmaya çalışın. Sabit ve değişken giderlerinizi kontrol altında tutmak ve birikimlerinizi artırmak için biraz daha fazla finansal okuryazarlığa ihtiyaç duymaktasınız. 

0-3 doğru cevap: Finansal okuryazarlık desteğine ihtiyacınız var. “Önce Halk Okur” blog sayfasından kişisel ve kurumsal finans konularını kapsayan onlarca makaleye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Halkbank’ın sosyal medya hesaplarından paylaşılan makaleler ve gelir yönetimi ile ilgili ipuçlarından da finans bilginizi artırmak için faydalanabilirsiniz.

 

 

Referanslar:

https://www.thepennyhoarder.com/budgeting/financial-literacy/?aff_sub2=homepage