Lüks Tüketim İçin Yedi İpucu

Yakın geçmişe kadar çoğunlukla Batı toplumlarında özendirilen lüks ve tasarım ürünlere sahip olma tutkusu, bugün internetin yönlendirici etkisiyle neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır. Tutkunlarının bazen bir sosyal sınıf göstergesi bazen de bir tüketim alışkanlığı olarak tanımladığı lüks marka ve tasarım ürün tüketimi için biz de bu yazımızda birkaç ipucu vermek istedik.

Tasarım çantalar, ünlü markaların saat, mücevher veya aksesuarları ulaşılması zor, fakat eğer imkânlar dâhilindeyse en azından birkaç önemli parçasına sahip olmayı istediğimiz ürünler değil midir? Bir bakış açısına göre yüksek bir gelire sahip olmanın da göstergelerinden biri olarak düşünülen bu tip ürünler aslında hiçbir zaman bir ihtiyaç değildir. Tabii ki kişisel bütçemiz el verdiği ölçüde bu ürünleri tüketerek zaman zaman kendimizi şımartmak iyi hissetmemizi sağlayabilir. Fakat lüks bir ürünü satın alırken, aşırıya kaçmadan kontrollü ve dikkatli seçimler yapmak bireysel tasarruflarımıza zarar gelmemesini sağlayacaktır. Önemli olan bu ürünlerin alınıp alınmaması değil, alışverişlerinde bazı kriterlere uymaktır. Hem suçluluk hissetmeden hem de bütçemizi fazla zorlamadan bu tip ürünleri satın alabilmek için uygulanması gerekenleri şöyle bir gözden geçirelim:

Tasarruf edin, para biriktirin

Lüks ürünler almak için alışveriş yapmadan önce, geleceğiniz için sürekli olarak tasarruf ettiğinizden emin olun. Bu kontrol mekanizması sayesinde emekliliğinizle kısa-uzun vadeli hedefleriniz için birikim yapabilir ve ayrıca periyodik ödemelerinizi de aksatmadan zamanında yapabilirsiniz. Finansal hedefleriniz, lüks veya tasarım bir ürün satın almaktan çok daha önemlidir. Bütçeniz izin verdiği sürece bu tip ürünleri satın alma yoluna giderseniz, geleceğinizin ipotek altına girmesi de söz konusu olmayacaktır.

Az sayıda ama kaliteli ürün alın

Bilinen bir deyiş bizi adeta pahalı ürünlerin tüketimine yöneltir. Bu deyiş: “Milyoner, ‘ucuz şey alacak kadar zengin değilim’ demiş” cümlesidir. Bu nedenle, evet, iyi bir ürün pahalı olabilir fakat kaliteli ve uzun ömürlü olacağı için çok sayıda ucuz ve gereksizce alınan kullan-at ürüne göre her zaman daha yüksek fayda sağlayacaktır. Uygun fiyatlı fakat kalitesiz ve dayanıksız ürünler kısa sürede kullanım dışı kalır. Bu nedenle alışverişlerde kaliteli ve uzun ömürlü tek bir ürün almayı tercih etmek gerekir. Sonuçta ucuz birkaç ürün alarak yapacağınız harcama, tek ama kaliteli bir ürüne eş değer olacaktır.

İndirimler için sabredin ve interneti deneyin

Sahip olmak istediğiniz bir tasarım veya lüks ürün için takipte olmak ve indirim sezonunu yakalayabilmek için sabrederek beklemek önemlidir. Büyük markaların yılda birkaç kez yaptığı indirimli satışlarında, uzun yıllar kullanabileceğiniz klasik birçok ürünü yakalayabilirsiniz. Ayrıca takip ettiğiniz markaların, varsa “outlet”, yani tüm yılı indirimle geçiren özel mağazalarından da faydalanabilirsiniz. Ve tabii internet... Lüks ve tasarım ürünlere uygun fiyatlarla ulaşmak için interneti kullanabilir, hatta bu tip ürünlerin kiralamasını yapan kişi ve kurumlara bile ulaşabilirsiniz.

Yüksek fiyatlı ürünler için tasarruf edin

Bazı tüketiciler için bazı markalar vazgeçilmezdir ve bu kişiler ilgili markanın farklı ürünlerini almaktan kendilerini alıkoyamazlar. Eğer sizin de alışverişlerinizde tercih ettiğiniz ve birden çok ürününü aldığınız mutlak bir markanız varsa, bu alışverişinizi yaparken kredi kartı kullanımı yerine nakdi tercih edin. Çünkü bir alışverişi para biriktirerek yapmak hem alışveriş öncesinde tasarruf gerektirmesi, hem de alışverişin kredi kartı kullanımına göre daha uzun sürede gerçekleşmesi nedeniyle kişide bir “hedefe ulaşma” hissi doğuracaktır. Ayrıca alışveriş için kullanılacak tutarın biriktirilmesi zamana yayılacağı için bu süre, alıcıyı bu ürünü gerçekten isteyip istemediği hakkında düşünmeye sevk edecektir. Dolayısıyla böyle bir süreç, ürünü almak isteyen kişinin daha detaylı bir araştırma yapıp doğru ürün ve doğru fiyat konusunda emin olmasını sağlayacaktır.

Trendlerden uzak durun

Hızla yükselen trendler her zaman tüketimde etkilidir. Kişiyi satın almaya sevk eder. Fakat alınacak ürünün gelecek dönemlerde de kullanılabilecek bir ürün olması tüketimde dikkat edilmesi gereken belki de en önemli etkendir. Büyük bir maddi bedel karşılığında alınacak bir ürünün daha sonraki yıllarda modasının geçebilecek olması hiç de tercih edilecek bir durum değildir. Bu nedenle bir ürün satın alırken kendi kendinize "Bu ürünü gelecekte, bir ya da iki yıl sonra da giymek ister miyim?" diye sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap olumluysa ilgili ürünü satın almak için harekete geçmelisiniz. Özellikle kıyafet seçimlerinde zamansız parçalar seçilmeli, sadece o güne ait desen ve modellerden kaçınılmalıdır.

Bu bir yarışma değil

Modacıların hep dediği gibi “Moda, kendine yakışanı seçmektir”. Bu nedenle beğendiğiniz ve size yakıştığını düşündüğünüz parçaları, tabii ki bütçeniz dâhilinde hareket ederek satın alın. Örneğin, sosyal medya, dergiler veya billboardların sizi etkilemesine, bu mecraların normalde satın almayacağınız şeylere sizi yönlendirmelerine izin vermeyin. Kendi ihtiyaçlarınıza ve beğenilerinize odaklanın. Başkalarının düşündüğünü değil, kendi beğendiğinizi alın.

Tasarımcı kıyafetlerini ve aksesuarlarını kiralayın

Marka ürünlerin ikinci el satışını ve kiralamasını yapan mağazalar da uygun bir seçenek olabilir. Kullanılmış olsa da tasarım ve lüks bir ürünü kiralamak her zaman keyif verici ve bütçe dostu bir seçenek olacaktır. Hatta bu tip ürünleri kiralamak, söz konusu ürüne sahip olmak için sizi motive edecek ve tasarrufa yönelmeniz için bir etken olacaktır. Diğer taraftan ürünlerin modasının geçip geçmeyeceği konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Kişinin finansal durumu ne olursa olsun tasarım ve ünlü markaların ürünlerini satın alırken belki de en önemli nokta bu tüketimin hayatımıza sağlayacağı katma değerin iyi ölçülmüş olmasıdır. Söz konusu ürünü kullandığımızda eğer bu ürün bize kısa veya uzun vadede yapılan tüketimin üzerinde bir üretim ve fayda sağlayacaksa bu alışverişi yapmakta bir sorun olmadığı düşünülebilir.