Finansal Hedeflerinize Ulaşmanız İçin Tavsiyeler

Yeni yılda yeni finansal hedefler konulu makalemizde finansal hedeflere koşabilmeniz için ipuçları vererek, finansal araçlar ve yatırımlar kullanarak finansal büyümeyi nasıl gerçekleştireceğinizden bahsedeceğiz.

1. Portföyünüzü düzenli olarak yeniden gözden geçirin

Hepimiz biliriz: Borsa öngörülemez. Bu nedenle spekülatif yatırımları bir kenara bırakıp uzun vadeli satın alma yaptığınızı varsaysak bile, portföyünüzü piyasadaki değişikliklere uyum sağlamak için düzenli olarak gözden geçirmek zorundasınızdır. Yatırım portföyünüzün çeşitlendirilmesini sağlamak, piyasadaki faiz ve kur dalgalanmalarına karşı korunmanıza yardımcı olacaktır.

Yıl boyunca borsada yaşanacak olası yükseliş ve düşüşlerde nasıl aksiyon alacağınıza emin değilseniz bir aracı kurum veya danışmanla anlaşın. Çünkü aktif bir yatırım yaklaşımı benimsemek, zaman ve bilgi derinliği gerektirir. Birçoğumuzda ise bilgi olsa bile yeterli zaman yoktur. Ayrıca piyasadaki gelişmelerden haberdar olmak önem taşımaktadır. Yatırımlarınızı yönetmek, pazar trendlerini yakından takip etmek anlamına gelir. Bu nedenle telefonunuz kilitliyken bile piyasa hareketlerini görebileceğiniz bir uygulama kullanmayı ve yatırım haber bültenleri ile hisse senedi uyarılarına abone olmayı düşünebilirsiniz.

2. Yeniden finansman

Ülkemizde faiz oranları dönem dönem değişse bile doğru bir yatırım her şart altında olası tüm kredi oranlarından fazla getiri sağlayacaktır. Bu nedenle geçerli bir iş fikriniz olduğunu düşünüyorsanız ve faizlerin üzerinde bir getiri elde etmek mümkün olacaksa finansman fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca faizin görece düşük olduğu dönemlerde borçların yeniden finansmanı da düşünülebilir. Çünkü yeniden finansman seçeneği ile mevcut bir borcun daha hızlı ödenmesi mümkün olacaktır. Bu da, bir sonraki finansal hamlenizi daha erken gerçekleştirebileceğinize ve finansal hedeflerinize bir adım daha yaklaşabileceğinize işaret etmektedir. Orijinal kredilerinizi daha düşük bir orandan yeniden finanse ederseniz, kredinin vadesi boyunca daha az faiz tutarı ödersiniz. Konut kredinizden öğrenci kredilerine birçok borç türünü yeniden finanse edebilirsiniz.

3. Acil durumlara hazırlanın

Ne kadar iyi plan yaparsak yapalım, acil ve öngörülemeyen durumlar her zaman hayatta olmak zorundadır. Bunun en somut örneğini, 2019 yılının sonunda başlayan ve bütün alınan tedbirlere ve aşılama kampanyalarına rağmen bugün hâlâ gücünü yitirmediğini gördüğümüz COVID-19 pandemisiyle yakından yaşamaktayız. Ve yine gördük ki, pek çok hanenin birikimi birkaç aylık gelir zafiyetini bile karşılayamaz düzeydeymiş. Bu tablo eğer, sizin için bir endişe nedeni oluyorsa, acil durum planlamanıza öncelik vermek 2021 yılı için akıllıca bir hedef olabilir.

Uygun miktarda acil durum tasarrufuna ve güvenceye sahip olmak, sizi ve ailenizi en kötü senaryoya karşı koruyacaktır. Bu güvenceler beklenmedik harcamalar nedeniyle borca ​​girmenizi engelleyecek, kendiniz ve aileniz için inşa etmeye çalıştığınız geleceği koruyacaktır. Kişisel koşullarınız, acil durum tasarruf fonunuzun ne büyüklükte olması gerektiğini belirleyecektir. İdeal olarak, yaklaşık üç ay boyunca harcamalarınızı karşılamaya yetecek miktarda birikim gereklidir. Bu parayı, yüksek faizli bir tasarruf hesabında oluşturabilir ve acil durumlarda ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

4. Sigorta

Sağlık, ev, otomobil ve hayat sigortaları… Bu alanlardan herhangi birinde güvencelerinizi yetersiz hissediyorsanız, 2021 bu eksikliği giderme yılı olabilir. Bütün bu sayılan alanlarda sigorta yaptırmak maliyetli olabileceğinden farklı sigorta şirketlerinin ürünlerini satabilen acentelerle çalışın. Böylece bu tip acentelerin birden çok poliçe alımında uyguladıkları indirim fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

5. Bir vasiyet düzenleyin

Bu belki hiçbirimizin düşünmek istemediği bir konudur. Fakat sevdiklerinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kimselerin sizin yokluğunuzda maddi yönden eski hayatlarına devam edebilmeleri önemlidir. Bu nedenle, az veya çok, varlıklarınızı sevdiklerinize uygun gördüğünüz şekilde ve hukuki bir yöntemle paylaştırmak her yaştan yetişkin için önemlidir. Vasiyetname oluşturmak, hayatımız sona erdikten sonra bile varlıklarımızın tartışmasız bir şekilde ailemize geçmesine ve varsa borçlarımızın, sevdiklerimize yük getirmeden ödenmesine imkân tanıyacaktır.

Yaşadığımız 2020 ve yaşamakta olduğumuz 2021 yılı hepimize hiç olmayacağını düşündüğümüz şeylerin pekâlâ gerçekleşebileceğini ve aslında gelecekte yapmayı planladığımız şeyleri hemen gerçekleştirmek zorunda olduğumuzu öğretti. Bu nedenle belirlediğimiz finansal hedeflere ulaşmak için akıllı bir acelecilikle davranmalı ve hiç zaman kaybetmeden yukarıda saydığımız maddeleri ve belki de daha fazlasını hayata geçirmeliyiz.