Finansal Hedefleri Belirleme Rehberi

Finansal Hedefleri Belirlemede Bireysel Adımlar

2021’in ilk çeyreğini geride bıraktık. Bütün dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle 2021’in önümüzde uzanan dokuz ayının hem dünya hem de ülkemiz açısından zorluklarla geçeceğini öngörmek zor değil. Fakat geçmişten bildiğimiz gibi bu tip kriz ortamlarını takip eden dönemler ekonomik ve sosyal refahı da beraberinde getiriyor. Bu yüzden, zor bir yıl geçireceğimizi bilsek de makul finansal hedefler koymak ve bu hedefler için çalışmak bizi gelecekteki refah dönemlerine hazırlayacaktır.

Bu yıl hangi finansal hedefleri belirlemek istiyorsunuz? Finansal tablonuzun gelişmesinde etkisi olan, önceliklendirmeniz gereken bazı önemli hedefler aşağıdaki gibiyse bu zor yılı başarıyla atlatmanız mümkün olacaktır.Sizleri finansal açıdan daha özgür kılacak küçük ipuçlarını derledik.

1. Giderleri azaltın

McKinsey and Company tarafından yapılan bir anket, gelişmiş ülkelerde 10 kişiden dördünün, COVID-19'un etkisiyle 2021'in sonlarına veya 2022'ye kadar mali durumlarının düzelmesini beklemediğini ortaya koydu. Buna neden olarak da masraf ve giderlerin artması gösterildi.

Ekonominin durumu ne olursa olsun giderlerinizi azaltmak daha büyük finansal hedeflerin üstesinden gelmek için bir gerekliliktir. Daha fazla paraya sahip olmak için ya daha fazla gelir elde etmeli ya da daha az para harcamalısınız. Giderleri azaltmak her zaman kolay değildir fakat harcamalarınızı düzenli olarak gözden geçirmeli ve az harcama yapmayı bir alışkanlık hâline getirmelisiniz. Çevrenizin etkisiyle yapılan harcamalar olsun, acil olarak ortaya çıkan tedavi masrafları ve aile için gereken acil durum ödemeleri olsun, masraflar çoğu zaman sizin kontrolünüzün dışında ortaya çıkar ve aile ekonominizi alt üst eder. Dolayısıyla, bu olağanüstü koşulların her an ortaya çıkabileceği düşüncesiyle, bir harcama yaparken gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulamak gerekir. Masrafları azaltma hedefinize bağlı kaldığınızdan emin olmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

Aboneliklerinizi sınırlandırın veya abone olurken seçici olun. Örneğin dijital platformlar, internet oyunları ve uygulamaları gibi hizmet türleri için bir veya iki abonelikle yetinin. Her ay belirli bir günde harcamalarınızı gözden geçirin. O ay içindeki abonelik hareketlerinizi veya geçmişten gelen aboneliklerinizin durumunu sorgulayın ve gereksiz bulduklarınızı iptal edin.

Faturalarınızı müzakere edin. Araba sigortanız veya cep telefonu hizmetiniz gibi faturaları gözden geçirin. Çalıştığınız sigorta şirketi veya operatör ile sözleşmenizde indirim sağlaması için iletişime geçin. İndirim mümkün değilse hizmet ve fiyat avantajı sunan rakip firmalarla çalışmaya başlayın.

2. Yan veya ek iş yapmaya başlayın

Covid-19 pandemisinin klasik iş yapış biçimlerini etkilemesi ve ekonomik gerçekler birçok ücretli çalışanı “freelance” diye tabir edilen ve serbest şekilde yapılan ek işlere itti. Yan iş yapmanın adeta yeni norm olmaya başladığı günümüzde planınız, ister ekonomik büyüme potansiyeli taşıyan bir iş, isterse de kendi küçük işletmenizi kurmak olsun, yan işler finansal hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için size ilave nakit sağlayacaktır. Standart gelirinize eklenecek bu ilave nakit artışı, tasarruflara, yüksek maliyetli alımlara, yeni yatırımlara veya varsa mevcut borcunuzun geri ödenmesine kullanılabilir.

Bir yan işe başlamak, ilk başlarda gerektirdiği efor ve zaman açısından göz korkutucu olabilir. Fakat süreç boyunca motivasyonunuzu kaybetmemek için örneğin maddi bir hedef belirlemek ve bu hedefe ulaşınca ne yapacağınıza karar vermiş olmak size yardımcı olacaktır. Bu düşünceler çalışmaktan yorgun düşmüş olsanız veya cesaretiniz kırılmış dahi olsa size iş fikrinizde ısrar etmeniz için gereken kuvveti verecektir.

3. Emeklilik için tasarruf edin

Türkiye’de bugün, çalışma hayatında ancak onlarca yıl geçirdikten sonra emekli olmak mümkünken bireysel emeklilik poliçeleri bu ayrıcalığı düşük primler, devlet katkısı ve çok uzun olmayan süreler sonunda sigortalıya sunmaktadır. Siz de düzenli bir işiniz olsun veya olmasın, bir bireysel emeklilik sigortası yaptırın. Bu sigortalar sonunda elde edilecek getiri çoğunlukla bileşik faize dayandığından, mümkün olduğu kadar erken bir yaşta emeklilik sistemine girmek avantajlıdır. Ayrıca, emeklilik tasarruflarınıza katkıda bulunmak vergi avantajı da sağlayacaktır.