Bankacılıkta Yapılan Yeniliklerle Hayatımız Daha Kolay

Bireysel teknoloji kullanımındaki artış, kuşkusuz hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdı. Market alışverişi, ev aletleri, çocuklarımızın eğitim araçları, teknoloji ürünleri, bilgi bankaları, sosyal medya platformları gibi birçok mal ve hizmeti sunan dijital ortam, artık dünyayı evimize getiriyor. Önceden başka şehirler ve ülkelerdeki yakınlarımız ya da iş ortaklarımızla ancak telefonla iletişim kurabilirken günümüzde görüntülü olarak görüşebiliyor, elimizdeki belgeleri anında paylaşabiliyoruz. Buna ek olarak, gerek iş, gerekse eğlence için takip ettiğimiz kaynakların güncel ve eski paylaşımlarına, tek bir alternatife bağlı kalmadan anında ulaşabiliyoruz. Devlet dairelerindeki işlerimizi bile olduğumuz yerden halledebildiğimiz şu zamanda, hayatımızın gittikçe daha da kolaylaştığını söyleyebiliriz.

Dijitalleşmenin sunduğu kolaylıklardan konuşurken bankacılıkta yapılan yeniliklere de ayrı bir parantez açmak gerekli. Zorunlu olarak nitelendirebileceğimiz birçok işleme olanak sağladığı için hayatımızın merkezinde yer alan bankacılık, dijital çağa ayak uydurmasıyla ve yenilikçi anlayışıyla ön plana çıkıyor. Bireysel ve kurumsal kullanıcılar tüm işlemlerini dijital ortamda gerçekleştirebiliyor. Hatta fatura, aidat ve taksitli harcama gibi periyodik işlemlerini otomatik ödeme özelliği sayesinde bir tuşa dahi basmadan tamamlayabiliyorlar. Gelin güncel bankacılığın bize ne tür kolaylıklar sağladığına yakından göz atalım.

Banka şubesi yanı başımızda

Hayat koşuşturmacasında bazılarımızın tanık olabildiği durumlara bir örnekle başlayalım. Bankanız 16.00’da kapanıyor, siz işten 17.00’de çıkıyorsunuz. Belki faturalarınızın son günü, belki de şehir dışındaki çocuğunuzun acil paraya ihtiyacı var. ATM oldukça uzak, o an için yanınızda bir bilgisayar da yok. Akıllı telefonların hayatımızın odağına yerleşmesine bankacılık sektörü de kayıtsız kalmadı. Basit ve anlaşılır bir ara yüze sahip mobil uygulamalar, hesap tanımlama, anında fatura ödeme gibi kolaylıklar sağlayarak bu gibi durumlarda imdadınıza yetişebilir. Hesabınıza ilişkin tüm bilgileri bir yerde toplayan bu uygulamalar, aylık, hatta günlük gelir ve giderlerinizi hatasız hesaplayıp bilginize sunuyor. Hesap kesim ve son ödeme günlerini bazen bizden önce hatırlıyor, birkaç basit ayar sonrası ödemelerimizi bizim yerimize gerçekleştiriyor. Buna ek olarak, her işleme ait belgeleri saklayan bu uygulamalardan, belgelerin dijital halleri e-posta ile temin edilebiliyor. Kısacası bu uygulamalar, her an yanımızda olan ve sıra beklemeden ulaşabildiğimiz banka şubeleri gibi diyebiliriz.

Şubede yapılabilenlerin neredeyse aynısı

Elbette ki bankaların prosedürleri doğrultusunda bazı işlemler sadece şubeden yapılsa da, mobil uygulamalar birçok farklı işleme olanak tanıyor. Bu işlemlere yeni kart talebi, kredi başvurusu, havale ve EFT, tüm dünya bankaları arasında fon transferine olanak sağlayan SWIFT işlemleri, döviz, hisse senedi alış ve satış, vadeli hesap, mevduat hesabı, altın hesabı açma gibi işlemler örnek olarak gösterilebilir. Hangi işlemlerin ne şekilde yapılabildiğini uygulamalardan öğrenebilir, destek hatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Güvenlik ön planda

Alıştığımız eski pratikler bizi çoğu zaman daha güvende hissettirse de bankacılıkta durumun farklı olduğu söylenebilir. Hesap, işlem bilgilerimiz ve ilgili belgelerin birçok basılı hali yerine tek bir yerde muhafaza edilmesi, cari durumumuzu daha rahat takip etmemiz açısından daha çok fayda sağlıyor. Ayrıca, kişisel mali bilgilerimizin fiziki belgeler yerine korunaklı bir platformda bulunması da güvenliği doğrudan artıran etmenler arasında. Kâğıt tüketiminin azalmasına katkı sağlamasıysa sürdürülebilir yaşam açısından önemli.

Kolay adres sistemiyle para transferi daha da kolay

Bankacılıkta hayatımızı kolaylaştıran uygulamalara bir yenisi daha eklendi. 26 haneli IBAN numarası yerini Kolay Adres Sistemi’ne bıraktı. Artık cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, T.C. Kimlik, Vergi Kimlik, Yabancı Kimlik ve Pasaport Numaranız ile hesabınızı eşleştirerek her gün her saat para transferi yapabiliyorsunuz.

Örnek verecek olursak, artık bir kişiye 26 haneli IBAN numaranızı göndermek yerine, cep telefonu numaranızı gönderebiliyorsunuz. Numaranıza gönderilen para, numaranızla eşleştirdiğiniz hesabınıza aktarılıyor.Üstelik gün ve saat kısıtlaması olmadan!

Kolay Adres Tanımlaması yapmak için Halkbank Mobil’i indirip, sırasıyla Para Transferi, Kolay Adres işlemlerini takip ederek bilgilerinizi dilediğiniz gibi hesabınıza tanımlayabilirsiniz.