Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin: Hangisi Uygun?

Kripto paraların son aylarda spekülatif fiyatlar ve bir dizi istenmeyen olaylar nedeniyle manşetlerden inmediği bir gerçek. Fakat bu olumsuz sürecin, kripto paralara yatırım yapanlar ve yapmayı düşünenler açısından ilgi çekici olduğu ve özellikle üç tür dijital para biriminin bu dönemde dikkatleri üzerlerine topladıkları söylenebilir. Öne çıkan bu kripto paralar; Bitcoin (CRYPTO:BTC), Ethereum (CRYPTO:ETH) ve Dogecoin’dir (CRYPTO:DOGE).

Tüm kripto para birimleri birbirlerinin eşiti değildir ve hangi cins dijital paranın doğru yatırım olacağına karar vermek zor olabilir. Her yatırım gibi kripto paraların da avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle yatırım yapmayı seçeceğiniz kripto para, yatırımcı profilinize bağlı olacaktır.

Yatırım yaparken yatırımcı profili önemlidir

Öncelikle, kripto para yatırımının sizin için doğru bir yatırım alternatifi olup olmadığını düşünmek gereklidir. Tüm kripto para birimleri, aşırı oynaklığa (volatilite) maruz kalan oldukça spekülatif yatırımlardır. Kripto paraların uzun vade başarısı garanti edilemeyeceğinden, bu alanda yatırım yapmaya karar vermeden önce riske karşı çok yüksek bir toleransınız olduğundan emin olmalısınız.

Eğer kesin olarak kripto para yatırımı yapmak istediğinizden eminseniz, aşağıda sizler için Bitcoin, Ethereum veya Dogecoin'in özelliklerini ve bunların doğru yatırım olup olmadığına nasıl karar vereceğinizi açıklamaya çalıştık.

Bitcoin

"Güvenli" kelimesini kullanmak bir kripto para birimi için kolay değildir. Yine de Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin'den oluşan üçlü içinde Bitcoin, bu kelimeyi diğerlerine göre biraz daha fazla hak etmektedir. Fakat bu, Bitcoin’in de tüm kripto paraların sahip olduğu riskleri taşımadığı anlamına gelmez. Ancak rakiplerine göre belki bazı avantajlara sahip olduğu söylenebilir.

Bitcoin, orijinal kripto para birimidir ve tüm kripto para birimleri içinde en fazla bilinirlik ve itibara sahip olandır. Örneğin, kripto paraları bir ödeme şekli olarak kabul eden kurum veya tacirlerin Bitcoin'i kabul etme olasılığı diğer dijital para birimlerinden daha fazladır. Yaygın olarak benimsenmesi, bu dijital para biriminin uzun vadeli başarısının anahtarı olacak gibi görünmektedir. Bu nedenle Bitcoin’in rakiplerine göre bir adım önde olduğu söylenebilir.

Buna ek olarak sınırlı sayıda üretilebilecek olması nedeniyle Bitcoin'e genellikle "dijital altın" da denmektedir. Üretimdeki bu kıtlık, Bitcoin'in değerini artıran ve bu artışın gelecekte de sürebileceğini gösteren bir özelliktir.

Ethereum

Ethereum, Bitcoin'in ardından en popüler kripto para birimidir. Teknik olarak, Ethereum bir tür blok zinciri teknolojisidir ve Ether, Ethereum blok zincirinde barındırılan bir “coin”dir.

Bitcoin veya Dogecoin ile yatırım yapmak gibi coin satın alarak Ether'e yatırım yapabilirsiniz. Ethereum blok zinciri teknolojisine doğrudan yatırım yapmak bugün için mümkün değildir. Fakat Ether satın aldığınızda arkasındaki blok zincir temelini de desteklemiş olursunuz. Farklı bir seçenek olarak ise Ethereum blok zincirini kullanan şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Ethereum büyümeye devam ederse, bu şirketler de gelişecektir.

Ethereum'un en büyük avantajı, bir kripto para birimi olmasının ötesinde farklı uygulamalara sahip olmasıdır. Örneğin, Ethereum; bir Non-Fungible Token (NFT), yani en kısa tanımıyla bir eşi daha bulunmayan dijital varlıkların arkasındaki blok zinciridir ve merkezi olmayan finansın temelidir. NFT’ler, koleksiyoner ürünlerinden sanal oyun içeriklerine ve dijital mülklere kadar, bir benzeri daha olmayan dijital varlıkları temsil etmektedir. Blockchain teknolojisi, birçok iş alanında devrim yaratma potansiyeline sahiptir ve Ethereum, blockchain alanındaki en büyük oyunculardan biridir.

Ether, Bitcoin kadar popüler olmasa da, destekçilerinin gözünde büyük bir potansiyele sahiptir. Aynı geçmişe sahip olmadığı için Bitcoin'den daha riskli kabul edilmeli ancak sahip olduğu bu risk nedeniyle daha yüksek getiri potansiyelinin olduğu da akılda tutulmalıdır.

Dogecoin

Dogecoin’in bu yıl inanılmaz bir çıkış yaşadığı biliniyor. Günlük yüzde 29 yükselişle ilk kez 0.49 Amerikan dolarını aşan Dogecoin’in fiyatı yılbaşından bu yana da yüzde 10 binden fazla arttı. Bununla birlikte Dogecoin, bu üçlü listedeki en riskli kripto para birimi olma özelliğini de korumakta. Bunun öncelikli nedeni Dogecoin’in, Bitcoin ve Ethereum'dan farklı olarak, kripto endüstrisinde önemli bir rekabet avantajına sahip olmaması. Çünkü Dogecoin, başlangıçta gıda ve yiyecek odaklı kripto para projelerini tiye almak için piyasaya sürülen meme coin üzerine kurulu bir şaka olarak yaratıldı ve bu da Dogecoin’in güvenilirliğini zedeledi. Dogecoin'in fiyatının yükselmesine temel neden olarak ise internet ortamında aldığı övgüler gösterilebilir. Çevrimiçi yatırımcıların, hızla kâra geçmek için Dogecoin’in fiyatını artırması ve özellikle Elon Musk gibi ünlü milyarderlerin sosyal medyada Dogecoin'i tanıtması bu yükselişin nedenlerinden. Ancak herhangi bir yatırımın fiyatının altında yatan temellerle eşleşmediğinde, hızlı bir düşüş yaşamasının yalnızca bir zaman meselesi olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla Dogecoin'e yatırım yapmayı seçerseniz, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmaya özen göstermelisiniz.

Doğru kripto para birimini seçmek

Hangi kripto para birimini satın almayı seçeceğiniz veya belki de ilk adım olarak kriptoya yatırım yapıp yapmayacağınız, öncelikle risk toleransınıza bağlıdır. Örneğin, riskten kaçınan yatırımcılar, "en güvenli" kripto para birimlerinden bile fiyat değişkenliği nedeniyle tamamen kaçınmaktadır. Fakat “zamanın ruhu” veya merak ya da yüksek kazanç şansı nedeniyle dijital para birimine atılmayı düşünüyorsanız, ne kadar risk almak istediğinizden emin olmalısınız. Bitcoin’in oyundaki açık ara en büyük oyuncu olduğunu, ancak Ethereum'un da potansiyel ve risk taşıdığını bilin. Dogecoin’in ise henüz vakte ihtiyacı olduğunu dikkate alın.  Araştırmanızı yaparak ve seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirerek durumunuza en uygun kararı verebilirsiniz.

Dr. Genco Fas

Referanslar:

https://www.haberturk.com/dogecoin-den-tarihi-rekor-dogecoin-kac-dolar-dogecoin-neden-yukseliyor-3061288-ekonomi

https://beincrypto.com.tr/ethereum-aginin-yeni-cilgin-projesi-meme-coin-nedir/