Portrait of young happy businessman wearing grey suit and blue shirt standing in his office and smiling with arms crossed

2021 Yılı Şirket Kurmak için Neden En İyi Yıl?

Yaşadığımız 2020 yılı pek çok şeyin kontrolümüz dışında olduğu gerçeğini anlamamızı sağlarken dünyada neyin işe yarayıp neyin yaramadığını da daha net görmeye başlamamızı sağladı. Aynı 2020 yılı, enerjimizi hayatımızda kontrolümüz altındaki alanlara harcamak için de bize daha fazla zaman verdi. İnsanlık tarihine baktığımızda en zorlu zamanlarda iş hayatında hep yeni bir dalganın, yeni bir liderlik şeklinin ayak seslerinin duyulmakta olduğunu görürüz. Örneğin 1957 - 1958 durgunluğu sırasında, bugün bir dünya devi olan Hyatt Otelleri’nden ilkinin açılması, Microsoft’un 1973-1975 petrol ambargosu durgunluğu sırasında kurulması ve 2007- 2009 yılları arasında yaşanan Büyük Durgunluk’ta araç kiralama sistemi Uber  ve tatil kiralama pazarı Airbnb’nin ortaya çıkması gibi...

Şimdi bir şirket kurmak için en iyi zaman olup olmadığını merak ediyorsanız veya girişimciliğe ayak uydurmaya başladıysanız iç güdülerinize güvenmeniz için size üç neden sunuyoruz.

  1. Çevrimiçi (online) içerik tüketiminin her zamankinden daha fazla olması bir şirket kurmak için harika bir ortam olduğuna işaret ediyor. Bugün artık herkes için e-ticaret, sanal asistan çalışması, koçluk veya serbest yazarlık, tasarımcılık ya da web geliştiricilik gibi işlere başlamak daha kolay ve erişilebilir hale geldi. E-ticaret, Covid-19'un ardından yaklaşık %40 arttı. Kendi tüketiminizin ve satın alma davranışlarınızın son birkaç yılda nasıl değiştiğini düşünürseniz, tüketim ve iş dünyasındaki eğilimleri tespit etmenin hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Geleneksel yöntemlerle sahip olmayı düşündüğünüz fakat şu anda karşılanamayan ihtiyaçlarınızı düşünün. Aynı ihtiyaçlara sahip başkalarının da var olması nedeniyle bu ihtiyaçların karşılanması için yeni atılımlara gerek var.
  2. Son dönemde kendimizi gözlemek için daha çok fırsatımız oldu. Bu da güçlü yönlerimize odaklanmamıza yardım etti. Evlerimizde daha fazla zaman geçirmeye başladığımız pandemi sürecinde görece sevdiğimiz şeyleri yapmayı tercih ettik. Çoğumuz için bu, kendi yeteneklerimize özgü şekilde örneğin: yemek pişirmek, yazmak, konuşmak ve yaratmak anlamına geliyordu. İnsanoğlu sıklıkla kendisinden ve iyi olduğu şeylerden şüphe eder. Bu şüphe de günlük hayatın çemberini kırarak belki de en çok istediğimiz şeye doğru o son adımı atmamızda bize engel olur. Dolayısıyla başkalarının da aynı girişimlerde bulunabileceğini düşünseniz de yetenekleriniz ve yapabileceklerinizle yeni girişimlere yelken açmalı ve hep düşündüğünüz işi kurmalısınız.
  3. Ekonomide yaşanan bir durgunluk mevcut işgücünü farklı arayışlara iter. Salgın, milyonlarca insanı işsiz bıraktı. Bu kişiler kendi şirketlerini kurmaya karar vermezlerse, deneyimlerini ve uzmanlıklarını kendilerini en değerli hissettikleri yerlerde değerlendireceklerdir.Bu nedenle kendi şirketinizi kurarken zor zamanlarda maddi yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmekle kalmayacak, aynı insanları değişik ve yeni iş fikirleriyle de buluşturmuş olacaksınız. Bu kişilerin de yeni bir işe başlama mutluluğu ile tüm çabalarını şirketiniz için harcayacaklarından emin olabilirsiniz.

Bu yaşadığımız günlerde bir iş kurma konusunda tereddüt ediyorsanız, bunun neden işe yaramayacağını değil, neden işe yarayacağını araştırın. Çünkü dünya hiç olmadığı kadar günlük faaliyetlerden ve rutinden mahrum kaldı. İhtiyaçlar hiç olmadığı kadar büyürken çevrimiçi iş dünyası “yeni normal” olarak tanımlanıyor. Birçok başarılı liderin, işletme ve şirketlerini kargaşa zamanlarında yarattıklarını, kargaşa durulduğunda ise ortaya çıkanın büyük bir değer olacağını unutmayın.