Ev Sahibi Olurken Dikkat Edilecek Noktalar

Ev kiralamanın ilk bakışta mali açıdan avantajları olduğu düşünülebilir fakat hiçbir kiralık ev insana gerektiği kadar “yuva” hissini veremeyebiliyor. Bir ev sahibi olduğunuzda evinizi istediğiniz gibi yenilemekte özgürsünüzdür. Duvarları istediğiniz gibi boyar, döşemeleri değiştirebilirsiniz. Dilerseniz kanuni sınırlar çerçevesinde evinizi genişletebilir, varsa bahçenizde değişiklik yapabilirsiniz.

Ev sahibi olma fikri heyecan verici olduğu kadar pek çok kişi için farklı boyutlarıyla da düşündürücü.  Ev alım sürecinin arzu edildiği gibi tamamlanması için dikkat edilmesi gereken unsurları sizler için derledik.

Yatırım 

Alacağınız ev, kısa ya da uzun vadede mutlaka değerlenecek ve evi aldığınız tarih ile kıyaslanamayacak hale gelecektir. Değerdeki bu artış siz ve aileniz için yapılmış olan bir yatırımın kazancıdır. Öte yandan aynı süreyi kirada geçirdiğinizde ödenen kiralarla kalıcı bir kazanç oluşturmak mümkün olmaz.

Kredi Puanı

Kredi puanınız daha önce aldığınız kredilerin taksit ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı ve ne kadar uzun süredir kredi müşterisi olduğunuzla ilgili bir göstergedir. Bir yatırımcı veya tüketicinin kredi alabilmesi, kredi puanının belli bir değerin üzerinde olmasına bağlıdır. Dolayısıyla ev sahibi olmak için kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi puanınızı öğrenmeniz gerekir. Eğer yeterli puanınız yoksa başvuruyu bir süre erteleyip, yapacağınız düzenli taksit ödemeleriyle puanınızı yükselterek kredi verilebilir bir düzeyin üzerine çıkabilirsiniz.

Peşinat

Ev alırken kullanılan mortgage kredileri, ev sahibi olmak isteyenlere sabit faiz ve uzun vadelerde borçlanma imkanı veriyor. Farklı finans kurumlarının mortgage uygulamalarında finanse edilmek istenen ev için talep edilen peşinatlar farklılık gösterebilmektedir. Fakat koşullar ne olursa olsun taksitlerin rahat ödenebilmesi ve ev alımının ardından farklı yatırım veya tüketim planlarına da kaynak ayırılabilmesi sebebiyle peşinatın en az %20-%30 aralığında tutulması akıllıca olacaktır. 

Gelir

Bankalar kredi verecekleri kişinin düzenli bir geliri olmasını önemserler. Maaşlı bir çalışan da olsanız, bir şirket sahibi veya girişimci de olsanız bankaya düzenli bir gelir kalemi sunmak, gelir geçmişinizi ispat edebilmek, istediğiniz tutarın adınıza tahsis edilebilmesi için faydanıza olacaktır.

Borç Gelir Oranı

Bu oran aylık borçlarınızın yine aylık gelirinize olan oranıdır. Uzmanlar bu oranın farklı yatırım ve tüketim alternatiflerine ve sabit harcamalara yeterli kaynak ayrılabilmesi açısından %39’u geçmemesini önermektedir.

Konut Sahibi Olmak İçin Halkbank’ta Kredi Seçenekleri

Arzu ettiğiniz evin sahibi olmanız için Halkbank’ta size özel avantajlı faiz oranları ile kredi imkanları sunuyoruz. Hesaplı Evim Konut Kredisi’nde taksit ödemelerinizi isterseniz aylık eşit taksitlerle, isterseniz kendi belirleyeceğiniz tutarlarla yapabilirsiniz. 

Uzun vadeli Canım Evim Konut Kredisi sayesinde taksit ödemelerinizi ister aylık, ister üçer aylık dönemlerde yapabilir, gelirinize paralel olarak serbest ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.  

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’nde yüksek enflasyon riskine karşı korunmak amacı ile Bankamız tarafından azami bir faiz oranı belirlenmiştir. Enflasyon düştükçe taksitleriniz düşer, enflasyon artışlarında ise kredi taksitleriniz artar, fakat kredi için belirlenen azami faiz oranını geçmediği için yüksek faiz riskinden korunmuş olursunuz. 

Bankamız müşterisi olmasanız dahi, Halkbank.com.tr’ üzerinden buraya tıklayarak kredi başvurunuzu online yapabilir; ya da en yakın Halkbank Şubemize başvurabilirsiniz.

Size en yakın Şubemizi öğrenmek için lütfen tıklayınız.