Araç Kiralamak mı, Satın Almak mı?

Günümüzde özellikle mesafelerin sorun olduğu büyük şehir hayatında iş görüşmelerine zamanında ulaşmak ya da özel hayatımızda aile üyeleriyle program yaparken rahat hareket edebilmek için araba kullanmak bir zorunluluk haline geldi. Araç sahibi olmanın yanı sıra araç kiralama alternatifinin de son dönemde Türkiye’de ve dünyada yükselen bir trend olduğunu söyleyebiliriz. Araç satın almanın, araç kiralamaya karşı avantaj ve dezavantajlarını sizler için sıraladık.

Araç Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Markalara ve modellere göre geniş bir finansman yelpazesi sunan Halkbank’ın çeşitli kredi ve taksitlendirme olanakları sayesinde araç sahibi olmak mümkün.

3 ay ödemesiz dönem ve artan, azalan taksit fırsatıyla 0 km araç sahibi olmak istiyorsanız Halkbank Yeşil Işık Taşıt Kredisi seçeneğinden, ek ürün şartlarını yerine getirmek koşuluyla faydalanabilirsiniz. 

Eğer ek ürün şartlarını yerine getirmek istemiyor ya da 2. el araç satın almayı tercih ediyorsanız Halkbank Taşıt Kredisi’ne başvuru yapabilirsiniz. Böylece artan taksitli ya da azalan taksitli ödeme planı seçenekleriyle kredi taksitlerinizi gelirinize göre belirleyebilir ve ilk taksitinizi 2 ay erteleyerek arzu ettiğiniz aracın sahibi olabilirsiniz.

Taksit sayısının her bütçeye göre farklılık göstermesi önemli bir avantaj olarak sunulurken kredi bütçenizi online olarak yönetebilir, hesaplarınıza ve ödemelerinize internet bankacılığı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pandemi sebebiyle otomobil üretimlerinin sekteye uğraması sonucu 2. el araba fiyatlarının artması araç sahibi olmayı bir yatırım aracına dönüştürdü diyebiliriz. Bu bağlamda yatırım yapmak isteyenler için araç satın almak avantaj olarak ele alınabilir.

Öte yandan otomobillerin vergi, sigorta, bakım masrafları ile olası bir kaza ve onarım sürecinde aracın çalıştırılamaması sebebiyle oluşan “kazanç kaybı” araç sahibi olmanın dezavantajları olarak öne çıkıyor.  

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Avantaj ve Dezavantajları

Araç satın almak halen bir çok kişi için vazgeçilmez bir öneme sahip. Yine de uzun dönem araç kiralama opsiyonu, iki ya da üç yılda bir otomobilini değiştirmeyi tercih eden tüketiciler için aylık gider kontrolü açısından alternatif bir çözüm niteliğinde.

Bu opsiyonda satın almaya göre aylık kredi ödemelerinden daha az tutarda bir kiralama bedeli ödeme imkanı bulunuyor. Ayrıca yüksek miktarlarda kredi çekmeden veya yüksek peşinat bedelleri ödemeden “0” araçları kullanmak yine uzun dönem araç kiralamanın olanaklarından biri. 

Araç kiralama yönteminde kasko, trafik sigortası, araç vergisi ve muayene ücretleri kiralayıcı firma tarafından karşılandığı için herhangi bir ek masraf ödemiyorsunuz. Keza tüm bakım kalemleri; kışlık-yazlık lastik değişimleri, kaza ya da hasar durumunda ikame araç hizmeti ile yol yardım hizmetleri yine kiralama şirketinin yükümlülüğünde. Hal böyleyken araç kiralama opsiyonu tüketiciler için çekici hale geliyor.

Araç kiralamanın dezavantajı ise özellikle uzun dönem tercih eden müşterilerin, yıllık ödemeleri sonrası bir araç sahibi olamaması denilebilir.

Son olarak araç satın alma ya da uzun dönem araç kiralama opsiyonu arasında karar verebilmek için en gerçekçi yol; ödenecek toplam ücretleri birbiriyle karşılaştırmak. Bir araç sahibi olmanın, tüm masraflarıyla beraber hesaplanması ve kiralama sonucunda ödenecek toplam tutarın fırsat maliyetinin de dikkate alınarak kıyaslanması, gerçek resmin ortaya çıkartılması için faydalı olacaktır.

Tüm bu değerlendirmelerin ardından kararınız satın almaktan yana ise Halkbank hem sıfır km araçlar için hem de 2. el taşıtları satın alabilmeniz size birçok kolaylık sağlıyor.

Hayalindeki arabayı satın almak için nakite ihtiyacı olan müşterilerimizin yanında olan Taşıt Kredisi’ni veya kolay araç sahibi olabilmeniz için sizlere sunulmuş olan düşük faizli Yeşil Işık Taşıt Kredisi’ni sayfalarımızdan takip edebilirsiniz. Veya size en yakın Halkbank Şubemize başvurabilirsiniz.