A young couple going through their financial records in the comfort of their home.

Genç Evliler İçin Ekonomi

Eğer yeni evli veya evlenmeyi düşünen bir çiftseniz, muhtemelen hayattaki temel önceliklerinizden biri mali durumunuzdur. Ekonomik istikrar evlilikte mutluluğa büyük katkı sağlarken, çiftlere de finansal özgürlük fırsatı verir. Bu nedenle çiftlerin ekonomik durumları hakkında konuşmaları ve beraber plan yaparak kararlar almaları gerekir.

Özellikle çiftlerin her ikisinin de çalıştığı evliliklerde mali yükün paylaşılması, parayla ilgili görev ve sorumlukların karşılıklı anlayış ve dengeyle dağıtılması birlikte geçecek uzun bir hayatın temellerini atar. Bu yazımızda finansal konularda plan yapmak isteyen genç evliler veya çiftler için ipuçları sunmaya çalışacağız.

Evlenmeden önce ekonomiden konuşun

Evlenmeden önce mali durum hakkında konuşmak belki çok romantik değil ama kesinlikle çok önemli. Ekonomik konular üzerine konuşmak müstakbel eşinizin bu konudaki önceliklerini öğreneceğiniz anlamına gelir. Evlenmeden önce harcama ve tasarruf konusunda çiftlerin birbirlerinin fikirlerini öğrenmesi devam eden süreçte birbirlerini yönlendirmelerine ve beraber bir gelecek inşa edilebilmesine imkan tanır.

Finansal okuryazarlık şart

Eşlerin her ikisinin de temel düzeyde finansal okuryazarlığa sahip olması beraber plan yaparken önemlidir. Mevduat, tahvil-bono, yabancı para veya kredi kullanımı gibi finans ve yatırımın temel elementlerinin işleyişini eşler birbirlerine öğretmelidir. Bu sayede eşler, evin yatırımlarını yaparken farklı yatırım alternatiflerini kar zarar penceresinden karşılaştırabileceklerdir.

Orta ve uzun vadede yatırım planı yapın

Her evin orta ve uzun vadede planları ve ulaşılmak istenen hedefleri olmalıdır. Bu hedef orta vadede örneğin bir araba veya bir ev olabileceği gibi uzun vadede bir şirket kurup büyütmek veya farklı bir şehirde kurulması planlanan bambaşka bir hayat olabilir. Nasıl olursa olsun bu planlar ve hedefler mutlaka eşlerin birbirleriyle paylaştığı ortak bir geleceğin inşasına yönelik olmalıdır. Ancak bu durumda her iki eş de belirlenen hedefler için severek çalışacak ve güçlü bir finansal yapı oluşturmak için birbirlerine destek olacaklardır. 

Önünüzdeki günler için birikim yapın  

Pek çok insan ileri yaşları düşünmekten hoşlanmaz, ancak beraberliklerde emeklilik için bir an önce para biriktirmeye başlamak önemlidir. Hem kendiniz hem de eşiniz için mutlaka bireysel emeklilik sigortası yaptırın. Vergi avantajına da sahip olan bireysel emeklilik sigortalarıyla işvereniniz ne kadar katkıda bulunursa bulunsun emeklilik tasarruflarınızın ikiye katlanacağını söyleyebiliriz. Tasarruf etmeye ne kadar erken yaşta başlarsanız, emekli olduğunuzda siz ve eşiniz finansal açıdan bir o kadar özgür olursunuz.

Evin finansal durumunu paylaşın

Pek çok çift, daha rahat hissettiği için eşinin tüm faturalarla ilgilenmesine ve yatırımları yönetmesine izin verir. Ancak bu durum, mali açıdan sorumlu olmayan eşin evin finansal durumu hakkında bilgisiz kalmasına neden olur.  Eşler birbirlerini tüm harcamalar ve yatırımlar hakkında bilgilendirmelidir. Eşlerden birinin yaşayacağı bir sağlık sorununda veya olası bir ayrılıkta diğer eş de evin finansal kapasitesini bilerek tüm harcama ve yatırımlara hakim olmalıdır.

Engellilik ve kaza sigortası satın alın

Olası felaketler hakkında düşünmek eğlenceli değildir ancak her zaman bir eşin hastalanması ve çalışamaması ihtimali vardır. Bu istenmeyen senaryonun yaşanmasının ardından evin bir de finansal durumunun bozulması hane halkını büyük bir çıkmaza sürükleyebilir.  Örneğin iki eşin de çalıştığı bir evlilikten bahsediyorsak ev, gelir kaynaklarından birini kaybedecek, en kötü durumda ise evin tüm geliri kesilecektir. Kazaların ve şanssızlıkların önüne geçemesek de en azından kaza sigortası yaptırarak finansal durumun bozulmasını kolayca önlemek mümkündür. Kaza sigortaları eşlerden birinin kaza geçirmesi veya hastalanması durumunda yapılan tazminat ödemesiyle çiftlere destek olacak ve bu destek, eşler tekrar çalışabilene kadar masrafların karşılanmasına yardım edecektir.