Performansımız sektör ortalamasının çok üzerinde, yeni yıla hazırız.

“Sırbistan’da en başarılı bankalar arasındayız”

2015 yılında girdikleri Sırbistan’da verimli bir yılı daha geride bıraktıklarını belirten Taşkesenlioğlu şunları söyledi: “Sırbistan’da faaliyete başlarken temel hedefimiz bu ülkedeki en büyük banka olmak değil, bize güvenen müşterilerimizin de desteğiyle bölgedeki en başarılı bankalar arasındaki yer almaktı. 2016 yılında Sırbistan genelindeki şube/alt şube sayımızı 28’e taşıdık. Kısa zamanda 400 kişinin üzerine çıkan personel kadromuzla birlikte, ülke genelinde şube ağını genişletme hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı daha da ileri taşıyacağız.
 
“Mobil bankacılık alanında iddialıyız”
 
Geçtiğimiz yıl mobil bankacılık uygulamalarını yenilediklerini belirten Taşkesenlioğlu şunları söyledi, “Mobil bankacılık alanında iddialı olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Uluslararası düzeyde iş dünyasının en iyilerini belirleyen Stevie Awards tarafından en inovatif mobil bankacılık uygulaması kategorisinde Bronz Ödüle layık görüldük. Teknolojik altyapımızda başlattığımız dönüşüm, uluslararası platformlarda adımızın daha fazla duyulmasını sağlayacak.”
 
“Enerji Yönetim Sistemi kuran ilk Türk bankasıyız”
 
Taşkesenlioğlu sosyal kalkınmaya ve küresel iklim değişikliğinin etkilerinin sınırlandırılmasına büyük önem verdiklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı; “Sera gazı emisyonlarını düşürme esasıyla, etkili bir enerji yönetimi için yöntemleri ve prosedürleri belirleyen ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ni kuran ilk Türk bankası olduk. Bu sistemle faaliyetlerimizden kaynaklı çevresel etkileri en aza indirecek, enerji tüketimlerini kontrol altına alacak ve kaynakların en verimli şekilde yönetilmesine katkı sağlayacağız. Sürdürülebilirlik alanında ciddi bir atılım gerçekleştirdiğimiz bu süreçte çevre, OSB, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredilerimizle çevresel nitelikli yatırımları desteklemeye devam edeceğiz.”
 

“Performansımız sektör ortalamasının çok üzerinde, yeni yıla hazırız”

2016 yılsonunda özkaynakları yüzde 9,7 düzeyinde yükselen Halkbank’ın net kârı 2 milyar 558 milyon TL olarak açıklandı. Bankanın 2015 yılı sonuna göre toplam aktifleri yüzde 23,3 artışla 231 milyar 441 milyon TL'ye ulaşırken, toplam kredileri aynı dönemde yüzde 23,8 artışla 206 milyar 115 milyon TL oldu. Toplam mevduatı 150 milyar 263 milyon TL’ye ulaşan Halkbank, KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredilerinde 2015 yılsonuna göre yüzde 26,8 artış sağladı. Ticari kredilerini 126 milyar 495 milyon TL’ye yükselten Halkbank, 2016 yılında da ekonomik istikrarın başrol oyuncularından biri oldu.
 
Halkbank sürdürülebilir büyüme anlayışıyla kârlı ve verimli bir yılı daha geride bıraktı. 2016 yılı hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde ettiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yaşanan her türlü engeli aşarak Türkiye ekonomisine değer katmaya devam ettikleri için mutlu olduklarını söyledi. 
 
Reel sektörün desteklenmesi, istihdamın arttırılması ve ekonomik reformların devam etmesi için 2016 yılında da halkın gücü olduklarını ifade eden Taşkesenlioğlu şunları belirtti, "Yurt içinde 15 Temmuz gibi sarsıcı bir girişime ve yurtdışındaki volatiliteye rağmen gösterdiğimiz başarılı performansla, 2016 yılını hem aktif ve kredilerde hem de mevduatta çift haneli büyümeyle geride bırakıyoruz. Kredi kullandırma ve piyasayı hareketlendirme yönünde sorumluluk almamız gereken bir yıldı. Her üç KOBİ’den birinin Halkbank desteğinden yararlandığı bu yıl da sorumluluklarımızı başarıyla yerine getirmiş olmaktan memnunuz."
 
“Bankamızın aktif toplamı yüzde 23,3 büyüdü” 
 
Reel sektöre verdikleri desteği, kritik dönemlerde de sürdürerek piyasaların yeniden dengeye gelmesine katkı sağladıklarını belirten Taşkesenlioğlu, yılsonu finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi, "2016 yılında da bankacılık sektörü genelinde kullandırılan kredilerin büyük bölümünü ticari krediler oluşturdu. Bu krediler içinde, Türkiye ekonomisinin belkemiği olan esnaf ve sanatkârlar ile KOBİ segmentinde yine lideriz. KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredilerde 2015 yılsonuna göre yüzde 26,8 artış sağladık. KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel ürünler geliştirirken piyasa riskleri karşısında esnafı da yalnız bırakmadık. Toplam kredilerimiz yılsonu itibarıyla 200 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bankamız, aktif toplamda yüzde 23,3 büyüme sağlayarak sektör ortalamasının çok üzerinde bir performans gösterdi. Mevduat artışımızın yüzde 23 seviyesinde gerçekleşmesi de tasarruf sahiplerinin en çok güvendiği bankalardan birinin Halkbank olduğunu gösterdi.”
 
“Piyasaların rahat nefes almasını sağladık”
 
Ülkemizin büyüme performansına katkı verecek yeni finansal destek mekanizmaları üzerinde çalıştıklarını belirten Taşkesenlioğlu şunları söyledi, "Paraf, yılsonu itibarıyla 3 milyon 900 bin kart adedine ulaştı. Bireysel kredilerde de bir önceki yılsonuna göre yüzde 17,9’luk artış sağladık. Toplumun her kesimini kapsayacak şekilde, uygun koşullarda düzenlediğimiz kampanyalarla piyasaların da rahat nefes alabilmesini sağladık. Firmalarımız üretime devam ederek ihracata ve istihdama katkı sağlarken, bireysel müşterilerimiz de nakit ihtiyaçlarını Halkbanklı olma ayrıcalığıyla karşıladılar. Ekonomik istikrar açısından en hassas süreci başarılı bir şekilde yönettik. Yeni yıla hazırız ve daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz."
 
“Gücümüz bu ülkenin gençleri”
 
Toplam çalışan sayısının bir önceki yıla göre yüzde 3 azaldığı bir sektörde, öncü bir adım atarak istihdam seferberliği başlattıklarını söyleyen Taşkesenlioğlu şunları ifade etti, "2016, şubelerimizin personel sayısının optimal seviyeye gelmesini sağladığımız verimlilik odaklı bir yıl oldu. Kasım ayında da bir çağrı yaptık ve bu ülkenin gençlerine kapımızın açık olduğunu ilan ettik. İşe giriş sınavlarının ardından mülakatlarda başarı sağlayan 500 uzman yardımcımız Bankamızda iş başı yaptılar. Çok kısa süre içinde bu sayıyı 1000'e tamamlayacak ve sektörde önemli bir istihdam artışı sağlayacağız. Halkbank’ın gücü bu ülkenin gençleridir. Attığımız bu adımla tüm sektörlere ve Türkiye'ye değer katmak isteyen herkese örnek olacağız.”
 
“Adını taşıdığımız halkla kucaklaştık”
 
Şahan Gökbakar’ın rol aldığı “Halk ister Halkbank yapar” sloganlı reklam kampanyasıyla 2016 yılında büyük ses getirdiklerini belirten Taşkesenlioğlu şunları söyledi, “Reklam kampanyamız, adını taşımaktan büyük mutluluk duyduğumuz halkımızla kucaklaştığımız, etkin bir çalışma olarak sürüyor. Kampanyamıza yön veren sloganı basit bir pazarlama ifadesi olarak görmüyoruz, halkımızın Bankamıza bakışını ve bunun getirdiği mesuliyetin bilincinde bir kampanya yürütmeye gayret ediyoruz. Bunu da başardığımıza inanıyorum”
 
“Yurtdışı kaynaklarımızı çeşitlendiriyoruz”
 
Halkbank’ın likiditesini artırmak ve yurt dışından kaynak temin etmek amacıyla Eurobond ve sendikasyon kredisi yoluyla geçtiğimiz yıl toplamda 1 milyar 200 milyon dolar tutarında kaynak sağladığına dikkat çeken Taşkesenlioğlu şunları ifade etti, “Özellikle Brexit sonrasında yön bulmakta zorlanan piyasalara rağmen işlemlerimize gelen talep bize olan güvenin göstergesi oldu. Singapur’daki tescil işlemleri tamamlanan Temsilcilik Ofisimizin faaliyete başlaması da bankacılık vizyonumuzun yurtdışına taşınmasına katkı sağladı. Singapur Temsilcilik Ofisimiz aracılığıyla özellikle Asya-Pasifik bölgesindeki uluslararası kurumsal yatırımcılar ve muhabir bankalar ile ilişkilerimizi daha da geliştireceğimize inanıyoruz”