Halkbank'ın aktif büyüklüğü 211 Milyar TL'yi aştı

Halkbank’ın aktif büyüklüğü 211 Milyar TL'yi aştı

 
İstikrarlı yapısını hedef alan tüm iç ve dış gelişmelere rağmen, mali disiplini koruyarak son çeyreğe yeni umutlarla başlayan Türkiye ekonomisinde; müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmeyi sürdüren Halkbank büyümenin baş aktörlerinden biri oldu. Halkbank, yılın üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerini 211,3 milyar TL’ye yükseltti. Toplam mevduatı 137,6 milyar TL'ye ulaşan Banka’nın, 2016’nın üçüncü çeyreği sonunda toplam kredileri 190 milyar TL’ye, net kârı ise 2 milyar 195 milyon TL’ye yükseldi. 

Türkiye'nin yılın son çeyreğine tasarrufları artıracak teşvikler ve ekonomiye hız kazandıracak yapısal reformlarla umutlu bir başlangıç yaptığını belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Bazı derecelendirme kuruluşlarının olumsuz değerlendirmelerine rağmen, hayata geçmesi planlanan yeni reformlarla ekonomimiz istikrarlı görünümünü koruyor. Bankacılık hizmetlerimizi, firmalarımızın uluslararası rekabette marka değerine önemli katkılar sağlayacağına inandığımız düzenlemelerle aynı hedefler ve ortak anlayış çerçevesinde geliştiriyoruz. Halkbank olarak, güçlü finansal yapımız ve sürdürülebilir karlılığımız ile Türkiye'de ekonomik reformların tamamlayıcısı olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Güçlü sermaye tabanı ve etkin risk yönetimi anlayışıyla sadece Türkiye’nin değil bölgemizin önde gelen finans kuruluşları arasında yer alan Halkbank üçüncü çeyrek sonunda da hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etti. 2016 yılı üçüncü çeyreğinde net kârı 2 milyar 195 milyon TL’ye ulaşan Halkbank’ın bu dönemde özkaynaklarındaki artış ise yüzde 10 düzeyinde gerçekleşti.                     2015 yılı sonuna göre toplam aktifleri yüzde 12,6 artışla 211,3 milyar TL'ye ulaşırken, toplam kredileri aynı dönemde yüzde 14,1 artışla 190 milyar TL’ye yükseldi. Bankanın toplam mevduatı ise 137,6 milyar TL oldu. Halkbank, KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredilerini                    2015 yılsonuna göre yüzde 15,4 artışla 115 milyar TL’ye yükselterek reel sektörün destekçisi olmaya devam etti.
 
Yeni reklam kampanyasıyla halkla kucaklaştı
 
Halkbank, oyuncu Şahan Gökbakar’ın rol aldığı “Halk ister Halkbank yapar” sloganlı reklam kampanyasıyla yeni döneme iddialı bir giriş yaptı. Şahan Gökbakar'ın girişimci Zeynep Hanım'dan gözlemeci Fatma Teyze'ye kadar birçok renkli karaktere hayat verdiği reklam filminde, Bankanın esnaftan KOBİ’ye, kurumsal şirketlerden Türkiye’nin mega projelerine ve toplumun her kesimine sağladığı kredi desteği vurgulandı. Barış Manço'nun en çok sevilen şarkılarından Hal Hal’ın kullanıldığı reklam filminde Halkbank'ın ürün ve hizmet çeşitliliği ile her yaş ve profilden tüketiciye uygun çözümler ürettiğine dikkat çekmeyi amaçladıklarını vurgulayan Taşkesenlioğlu şunları ifade etti:
 
“Halkbank olarak müşterilerimize her zaman avantajlı bankacılık ürünleri sunarak, Bankamızın ve müşterilerimizin ekonomik gücünü artırma amacıyla çalışıyoruz.  Yeni reklam filmimizde de bu misyonumuzu ön plana çıkardık. Banka olarak adını taşımaktan büyük mutluluk duyduğumuz ‘halkımızla’ kucaklaştığımız bir çalışma oldu. Güçlenen yapımız ve sunacağımız desteklerle ülkemizin ekonomik büyümesine daha büyük bir ivme kazandıracağız. Bu uygulamalarımızın tüm bankacılık sektörüne örnek olacağına inanıyoruz.” 
 
Halk istedi, konut kredileri düştü
 
Halkbank ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 0,80’den başlayan avantajlı faiz oranlarıyla yeni bir konut kredisi paketi sunduğunu duyurdu. Müşterilerine 1-24 ay için yüzde 0,80, 25-48 ay için yüzde 0,89, 49-60 ay için yüzde 0,90 ve 61-120 ay için yüzde 0,95 gibi avantajlı faiz oranları sunan Halkbank’ın konut kredi paketi, vadeye göre değişen faiz oranlarıyla Halkbank müşterilerine önemli avantajlar sağlıyor. Bu ürünle ev sahibi olmak isteyenler için önemli fırsatlar sunduklarını söyleyen Taşkesenlioğlu; 
 
“Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda en büyük önceliğimizin halkımızın bize ihtiyaç duyduğu her alanda destek vermek olacağını ifade etmiştik. Sözümüzün arkasında durduk ve müşterilerimizin bütçesine ve ihtiyacına göre konut sahibi olabilmeleri için çok uygun faiz oranlarıyla yeni bir konut kredisi paketi hazırladık. Ev sahibi olmak isteyen tüm halkımızı yeni konut kredi paketinin avantajlarından faydalanmak üzere Halkbank şubelerine bekliyoruz.”
 
KOBİ'lere yatırım harcamalarında destek
 
Halkbank Türkiye'nin çarklarının dönmesi ve imalat sanayinde yerli teknolojinin gelişimi için KOBİ'lere sunduğu desteği yeni ürün ve hizmetlerle sürdürüyor. KOBİ’lerin yeni ve yerli makine alımları için geliştirilen  “Yerli Makine İmalatçısını Destek Kredisi” ile firmalar üretim teknolojilerini uygun koşullarda yenileyebiliyor. Yerli makine imalatçısını desteklemeyi amaçlayan kredi ile KOBİ'ler; üretim yöntemlerini iyileştirebilmeleri ve üretimde kalite standardizasyonu sağlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları finansal desteği Halkbank güvencesi ile sağlayabilecekler. KOBİ'lerin yurt içinden yerli ve yeni makine alımının finansmanı ve yatırım sürecinde karşılaşabilecekleri ham madde, ara malı alımı gibi finansman ihtiyaçlarının kolayca karşılayabilmelerine önem verdiklerinin altını çizen Taşkesenlioğlu şunları söyledi:  
 
“Sanayide hızlı bir dönüşüm sağlayacak yüksek ve orta-yüksek teknoloji içeren yatırımların desteklenmesini, ülkemizin uluslararası rekabette güçlü olabilmesinin ilk koşulu olarak görüyoruz. Bu amaçla geliştirdiğimiz destek paketleriyle temel olarak, müşterilerimizin üretim alt yapılarının ve üretim teknolojilerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bu sayede Türk makine imalat sektörü için de önemli bir iç pazar yaratılacağına ve yeni yatırım harcamalarının da ekonomik büyüme ve Bankamız hedeflerine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
 

TİM işbirliği devam ediyor

Halkbank, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle Hedef Pazar Günleri toplantılarına sponsor desteği vermeye devam etti. En fazla ihracat payına sahip 10 il ile en önemli 10 ülkenin eşleştirilerek, bu pazarlara satışları artırmak üzere düzenlenen etkinliklerin yeni etapları Konya ve Bursa’da gerçekleştirildi. TİM işbirliğiyle düzenlenen ve sektör stratejileri masaya yatırıldığı Ortak Akıl Toplantıları ise bu dönemde E-Ticaret sektörü ile sürdürüldü.  Türkiye’yi ihracatta daha güçlü bir ülke haline getirmek üzere yapılan çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini ve Halkbank’ın dış ticaret işlemlerindeki rolünü daha aktif hale getireceklerini vurgulayan Taşkesenlioğlu;
 
 “Yüksek büyüme potansiyeli olan hedef pazarlarda pazar payının artırılması, dış ticaret dengelerimiz açısından önemli bir konu. Türk şirketlerinin hedef pazarlara yönelik risk ve fırsatları iyi değerlendirebilmeleri için bankacılık sektörü adına üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.  
 
Halkbank Mobil yeni bir bankacılık deneyimi sunuyor
 
Halkbank'ın 2016 yılı başında yenilenen Mobil Bankacılık uygulaması, uluslararası düzeyde iş dünyasının en iyilerini belirleyen Stevie Awards tarafından en innovatif mobil bankacılık uygulaması kategorisinde Bronz Ödüle layık görüldü. Genel Müdür Taşkesenlioğlu, Halkbank'ın teknolojik altyapısında başlattığı dönüşümle, uluslararası platformlarda da adını duyurmaya başladığını ifade etti.
 
Sırbistan'a 28. şube açıldı
 
2015 yılında Cacanska Banka’nın yüzde 76,76’sını satın alarak bankanın adını Halkbank A.D. Beograd olarak değiştiren Halkbank, Sırbistan’da kalıcı işlere imza atmaya devam ediyor. Yaptığı sermaye artırımı sonrasında Halkbank A.D. Beograd’ın şu an yüzde 82,47’sine sahip olan Halkbank, Sırbistan’daki büyüme stratejisinin yeni bir halkası olarak Novi Pazar'da 28. şubesini açtı. Sırbistan’da faaliyete başlarken temel hedeflerinin bu ülkedeki en büyük banka olmak değil, kendilerine güvenen müşterilerinin de desteğiyle bölgedeki en başarılı bankalar arasındaki yer almak olduğunu belirten Taşkesenlioğlu şunları söyledi: 
 
“Novi Pazar Şubesi’nin açılışı ile birlikte Sırbistan genelindeki şube/alt şube sayımızı 28’e taşıdık. Kısa zamanda 400 kişinin üzerine çıkan personel kadromuzla birlikte, ülke genelinde şube ağını genişletme hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı daha da ileri taşıyacağız. Türkiye’den gelen yatırımların da katkısıyla, bölgenin ekonomik olarak büyümesine ve gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”
 
Halkbank sürdürülebilirlik çalışmalarını bir üst seviyeye taşıdı
 
Ekonomik, çevresel ve sosyal faktörleri, uzun vadeli değer yaratma hedefiyle birleştiren Halkbank sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını bir üst seviyeye taşıdı.  Kurumsal yönetim ilkelerini tüm faaliyetlerine ve karar verme mekanizmalarına uyarlayarak çalışmalarını sürdüren Banka; Borsa İstanbul'da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren kurumlardan biri oldu. Sürdürülebilir kalkınmanın kurumsal ve mali performansın, çevresel ve sosyal duyarlılık ile bütünleşmesiyle mümkün olduğunu belirten Taşkesenlioğlu,
 
“Halkın bankası olma bilinciyle finansal alanda imza attığımız çalışmaları çevresel ve sosyal projelerle destekleyecek; Halkbank olarak tüm faaliyetlerimize Sürdürülebilirlik, Çevre ve Enerji Politikaları çerçevesinde devam edeceğiz” dedi