Halkbank'tan ilk çeyrekte 584 milyon TL net kâr

Mart sonu itibarıyla toplam aktifleri 161,2 milyar TL’ye, toplam kredileri 143 milyar TL’ye ulaşan Halkbank, yılın ilk çeyreğini 584 milyon TL net kâr ile kapattı. Halkbank’ın hem paydaşlarına ve hissedarlarına hem de ülke ekonomisine olumlu katkılarda bulunmaya devam edeceğini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 2015 yılında 50 yeni şube açmayı hedeflediklerini ifade etti.

2015 yılı için belirlediği hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Halkbank, yılın ilk çeyreğinde hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etti. Toplam kredilerini 2014 yılsonuna göre yüzde 6,3 artırarak 143 milyar TL’ye yükselten Bankanın nakdi kredileri 108,4 milyar TL, toplam mevduatı ise 106,8 milyar TL oldu. Aktif toplamında üç aylık dönemde yüzde 3,8 artış elde eden Halkbank’ın ilk çeyrek kârı 584 milyon TL olarak gerçekleşti. Bankanın özkaynaklarındaki artış ise yüzde 3,1 oldu.

2015 yılına güçlü bir başlangıç yaptıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

“Küresel ekonomilerde devam eden durgunluğun 2015 yılının ilk çeyreğinde de etkisini sürdürdüğünü görüyoruz. ABD ekonomisi toparlanmaya başlasa da, diğer ekonomiler için hala durgunluk riskinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum Türkiye ekonomisi için de geçerli, küresel durgunluğun yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi üzerinde de etkili olduğunu düşünüyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde Avrupa'daki parasal genişlemenin fon akımlarını destekleyeceğini ve zayıf Euro'nun da desteğiyle toparlanma eğiliminde olan Avrupa ekonomisinin Türkiye'nin büyümesini olumlu etkileyebileceğini öngörüyoruz. Bankacılık sektörünün de katkıda bulunacağı bu tablo, aynı zamanda sektörün büyümesi için de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tüm bu gelişmeler ışığında bankacılık sektörünün kârlılık oranlarını koruyacağına inanıyoruz. Biz de Halkbank olarak hem paydaşlarımıza hem de ülke ekonomisine olumlu katkılarda bulunacağız.”

Yılsonu için aktif büyüklükte yüzde 13 - 15, mevduatta yüzde 13 - 15, nakdi kredilerde ise yüzde 16 - 18 arasında büyüme hedeflediklerini belirten Taşkesenlioğlu, “Mart sonu itibarıyla elde ettiğimiz sonuçların bizi adım adım bu hedeflerimize taşıdığını görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Halkbank Balkanlar’da büyüyor

Faaliyetlerini bölgenin güçlü bankası olma hedefiyle sürdüren Halkbank, Balkanlar’da büyüme stratejisi doğrultusunda Sırbistan´da bankacılık faaliyetinde bulunan Cacanska Banka´nın yüzde 76,76’sının satın alınması ile ilgili hisse alım sözleşmesini imzaladı. Bu satın almayla “Halkbank” markasını ve hizmet anlayışını Sırbistan’a taşıyacaklarını belirten, Taşkesenlioğlu, “Bu sayede Türkiye – Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Cacanska Banka’nın Bankamızın kârlılığına ve büyüme hedeflerine de katkıda bulunacağına inanıyoruz. Balkanlar’daki büyümemizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

“Üreten Türkiye”ye kesintisiz destek

Türkiye’de reel sektörün en büyük destekçilerinden biri olan Halkbank, KOBİ’lere sağladığı finansman desteğiyle “Üreten Türkiye”nin bankası olma misyonunu sürdürüyor. Yılın ilk çeyreğinde, Bankanın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredileri yüzde 6,9 artışla 81,8 milyar TL oldu. KOBİ’lerin farklı ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunduklarını belirten Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

“Halkbank olarak reel sektörün gelişimini ve büyümesini çok önemsiyoruz, girişimcilik kültürünün gelişmesi de önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda sunduğumuz Girişimci Kredisi ürünümüzle, farklı deneyimlere ve farklı alanlarda iş fikirlerine sahip girişimciler için farklı limitlerde kredi seçenekleri sunuyoruz. Ayrıca eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizle de reel sektörün yanındayız.”

Halkbank ayrıca kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara 0 faizli azami 5 yıl vade ile 150 bin TL’ye kadar işletme kredisi kullandırıyor. Esnafa desteğini diğer bankacılık ürünleriyle de sürdüren Bankanın toplam esnaf müşteri sayısı Mart sonu itibarıyla 328 bin oldu. 

Halkbank, esnaf bankası denince ilk akla gelen banka

Kuruluşundan bu yana esnaf ve sanatkârların yanında olan Halkbank,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Sektör Analizleri Projesinin sponsorluğunu üstlendi. Bu proje ile esnaf ve sanatkârların güncel koşullara uyum sağlaması için gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalar geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında esnafın faaliyet gösterdiği alanlarda geniş kapsamlı inceleme ve analizler yapılarak gelecek vizyonunun ve yol haritasının belirleneceğini belirten Taşkesenlioğlu, “Biz de belirlenen yol haritası ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda esnaf ve sanatkârlara yönelik ürün ve hizmetlerimize yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

Halkbank bireysel bankacılıkta da güçlü

Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımıyla bireysel müşterileri için de yenilikçi ürün ve hizmetler geliştiren Halkbank, bu alanda da başarılarına yenilerini ekliyor. Mart sonu itibarıyla Paraf kart adedi 3,5 milyona ulaşan Bankanın üye iş yeri sayısı 224 bin, POS sayısı ise 263 bin oldu. İlk çeyrek sonunda Halkbank’ın bireysel kredileri ise 26,5 milyar TL oldu. Ürünlerini geliştirirken müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını belirten Taşkesenlioğlu, “Hem Paraf hem de diğer bankacılık ürünlerimizle müşterilerimize kendilerini ayrıcalıklı hissettirmeyi, Halkbank’ın farkını hissetmelerini sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
 

2015’te 50 yeni şube hedefi

2015 yılında 50 yeni şube açmayı hedeflediklerini belirten Taşkesenlioğlu, “Böylece şube sayımız 1000’e yaklaşacak. Ayrıca 1.500 kişiyi de işe almayı hedefliyoruz. Hizmet ağımızı genişletmeye devam edeceğiz” dedi.