Halkbank'ın aktif büyüklüğü üçüncü çeyrekte 190 milyar TL'ye yükseldi

Halkbank’ın aktif büyüklüğü üçüncü çeyrekte 190 milyar TL’ye yükseldi

Üreten Türkiye’ye kesintisiz destek sağlama misyonuyla 77 yıldır faaliyetlerini sürdüren Halkbank, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerini 2014 yıl sonuna oranla  yüzde 22 artırarak 190 milyar TL’ yükseltti.  Toplam kârı 1 milyar 667 milyon TL’ye, toplam mevduatı 123 milyar TL’ye ulaşan Banka, yılın üçüncü çeyreğinde toplam kredilerini de 166 milyar TL’ye yükseltti. Türkiye’de ekonomik istikrarın güçlü hale gelmesini teminat altına alacak kalıcı işlere imza attıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Uluslararası finans çevreleri tarafından dünyanın en güvenilir bankaları sıralamasında üst sıralarda yer alan Bankamız, aktif kalitesi ve kârlı yapısıyla Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor” dedi. Bankacılık sektöründeki köklü deneyim ve ürün çeşitliliğiyle Türkiye’ye verdikleri ekonomik desteği sosyal alanlarda da devam ettirdiklerini ifade eden Taşkesenlioğlu; “Bizi uluslararası alanda güvenilir bir kurum haline getiren güçlü finansal yapımızı, ülkemize ve insanımıza yarar sağlayacağını düşündüğümüz projelerle desteklemeye gayret ediyoruz. Bu kapsamda imza attığımız sosyal projelerle, insanların yaşamlarına dokunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Karlılık ve verimlilik odaklı finansal stratejisi doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Halkbank, yılın üçüncü çeyreğinde 2015 hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etti. Üçüncü çeyrekte net kârı 1 milyar 667 milyon TL olarak gerçekleşen Halkbank’ın, 2014 yılsonuna göre toplam aktifleri yüzde 22 artışla 190 milyar TL’ye ulaşırken, toplam kredileri aynı dönemde yüzde  23,2 artışla 166 milyar TL’ye yükseldi. Bankanın toplam mevduatı ise 123 milyar TL oldu. Halkbank KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredileri 2014 yılsonuna göre yüzde 30,1 artışla 100 milyar TL’ye yükselterek Üreten Türkiye'ye destek olmaya devam etti.

2015 yılında küresel ticaretteki daralmanın ve döviz kurunun ihracatı doğrudan etkilediğini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

“Yılın ilk 7 aylık döneminde dünya mal ticaretinde yüzde 11 dolayında bir gerileme görülürken, emtia fiyatlarının düşüklüğü uluslararası ticarette verimliliği azaltan bir tablo ortaya çıkardı. Amerikan dolarının diğer ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanması, birçok ülkenin ihracatında daralmalara yol açtı. Hedef pazarlarda yaşanan talep eksikliğine ek olarak, dolar-euro paritesindeki değişim de Türkiye olarak bizim tarım ve sanayi ihracatımız üzerinde etkili oldu. Bir önceki yıldan kaynaklanan döviz paritesinin negatif baz etkisinin ortadan kalkmasıyla, bundan sonraki sürecin daha olumlu geçeceğini tahmin ediyoruz.”

Halkbank güçlü ve güvenilir bir dünya bankası haline geldi

The Banker dergisi tarafından yapılan araştırmada dünyanın en güvenilir bankaları sıralamasında, Halkbank üst sıralarda yer aldı. Aktif Kalitesi, Likidite, Risk Ortamı ve Kârlılık kriterleriyle hazırlanan ve dünya bankalarının sağlamlık ve güvenilirlik sıralamasını ifade eden 250 bankalık listede, Halkbank 102. sırada yer buldu. Halkbank'ın gücünün yurtdışında bir kez daha tescil edilmesinden mutluluk duyduklarını belirten Taşkesenlioğlu, “Dünya ekonomisine bir süredir hâkim olan belirsizlik ve dalgalanma ortamında; Bankamız ile ilgili uluslararası finans çevrelerinden gelen olumlu görüşler bizleri motive ediyor ve çalışma şevkimizi daha da artırıyor” dedi.

Ticari işlemlerde KOBİ’lere özel ek güvenlik unsuru

Esnafın gücünün korunmasına, KOBİ’lerin ve girişimcilerin büyümelerini sürdürmesine destek olmak amacıyla çalışmalarını yeni ürün ve hizmetlerle sürdüren Halkbank, kurucu üyesi olduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen Karekodlu Çek'i müşterilerinin hizmetine sundu. Uygulama ile KOBİ’lerin çek ile yaptıkları vadeli mal alımlarında ek bir güvenlik unsuru sunduklarını belirten, Taşkesenlioğlu şunları ifade etti: “KOBİ’lerin ticari işlemlerde haklarını güvence altına alma amacıyla geliştirdiğimiz Karekodlu Çek uygulaması tahsilatların daha güvenli ve kontrollü bir yapıda gerçekleştirilmesini sağlıyor. Çek keşidecisiyle ilgili sorgulama imkânı nedeniyle bu çeklerin piyasadaki itibarının ve dolaşım imkânının görece daha yüksek olmasını hedefliyoruz.”

Visa Kredi Kartı Alışveriş Hacminde En Çok Büyüyen Banka Halkbank

Visa Europe’un Türkiye’deki üye bankalara yönelik, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Visa Başarı Ödülleri’nde Halkbank, "Visa Kredi Kartı Alışveriş Hacminde En Çok Büyüyen Banka" ödülüne layık görüldü. Müşterilerine çok geniş bir ayrıcalıklar dünyası sundukları Paraf ile bu ödüle layık görülmekten mutlu olduklarını belirten Taşkesenlioğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bankamızın dinamik yüzü olan Paraf ile yaptığımız yenilikçi çalışmaların olumlu sonuçlarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Visa Kredi Kartı Alışveriş Hacminde En Çok Büyüyen Banka ödülünü Halkbank'a getiren Paraf'ta Eylül sonu itibarıyla kredi kartı sayısı 3,6 milyon olurken, POS sayısı 273 bine ve üye işyeri sayısı 263 bine yükseldi. Paraf ailesini büyütmeye devam edeceğiz."

Halkbank’ın sosyal sorumluluk çalışmaları artarak devam ediyor

Yarattığı finansal değerle reel sektörün güçlü destekçisi olan Halkbank, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şehit çocuklarına eğitim desteği sağlamak üzere tablet bilgisayar hediye edilmesi projesinde yer aldı. Taşkesenlioğlu konuyla ilgili olarak, “Halkbank’ın 77 yıllık bankacılık tecrübesini ve hizmet anlayışını faaliyetlerimize yansıtırken, büyük tutkuyla bağlı olduğumuz ülkemize ve insanımızın yaşam kalitesine doğrudan katkı sağlayacak projelerin içinde olmaya büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda, hem sivil toplum örgütleriyle hem de kamu kuruluşlarıyla organize bir şekilde çalışıyoruz. Kaynaklarımızı verimli şekilde kullanabileceğimiz, Halkbank’ın ilke ve değerlerini yansıtabileceğimiz sosyal sorumluluk çalışmalarının içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.