Halkbank'ın USD cinsinden tahvil ihracına yoğun talep geldi.

Halkbank'ın USD cinsinden tahvil ihracına yoğun talep geldi.

Halkbank, 5 yıl vadeli, sabit faizli, USD cinsinden tahvil ihracı gerçekleştirdi. Yüzde 4,765 faiz oranı ile 500 milyon USD tutarında ihraç edilen tahvilin yıllık kupon oranı da yüzde 4,750 seviyesinde gerçekleşti. 2014 yılının ilk 5 aylık döneminde gerçekleştirilen en düşük maliyetli borçlanma özelliği taşıyan tahvile, yatırımcıların gösterdiği yoğun ilgi toplam talebin dokuz kata yaklaşmasını sağladı.

ABD ve Avrupa merkezli yatırımcıların yanı sıra Ortadoğu ve Asya’da yerleşik uluslararası yatırımcılardan da yoğun talep gören tahvil ihracı, Halkbank’ın uluslararası piyasalar tarafından yakından takip edilen bir banka olduğunu gösterdi.

Halkbank’ın gerçekleştirdiği Eurobond ihracının ardından yeni borçlanma seviyeleri oluştuğunu ve borçlanma maliyetinin beklenenin altında gerçekleşmesinin sektörde devam edecek ihraçlara da olumlu yansıması olmasını beklediklerini  belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

“Halkbank’a uluslararası piyasalarda duyulan güvenin yansıması olarak işlemin, açıklanmasının ardından yoğun bir ilgi ile karşılaştık. İlgi nedeniyle fiyat seviyesi iki defa aşağı yönlü revize edilmesine rağmen yatırımcılarımızın ilgilerinin devam ettiğini ve talebin dokuz kata yaklaştığını görmek bizi memnun etti. Halkbank ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da beğenilen ve güvenilen bir marka olduğunu yeniden göstermiş oldu. Başarılı bir ihraç süreci geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Ülkemiz için yurtdışından yeni kaynaklar temin etmeye ve Halkbank olarak uluslararası sermaye piyasalarının aktif katılımcısı olmaya önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz.”