Halkbank, TİM ve KGF iş birliği protokolü imzaladı

Halkbank’tan ihracatçı KOBİ’lere yüzde 2,75’ten başlayan faizlerle kredi desteği
 
Halkbank, ‘Üreten Türkiye’ye sunduğu destek kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile KOBİ İhracat Seferberliği İşbirliği Protokolü’ne imza attı. “Üreten Türkiye Üreten KOBİ” hedefiyle imzalanan protokol kapsamında ihracatçılara sağlanan finansman olanaklarının artırılması planlanıyor. Halkbank’ın kendi kaynaklarından ve uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı kaynaklardan kullandıracağı kredilerle KOBİ’lerin ihracat taahhütlü TL ve yabancı para cinsinden nakdi ve gayri nakdi kredi ihtiyaçları karşılanıyor. Kurdaki dalgalanmalara karşı koruma özelliği de olan kredi ürünlerini kullanan KOBİ’ler bankacılık ürün ve hizmetlerinden de indirimli olarak yararlanıyor. Protokol kapsamında KOBİ’lere KGF tarafından teminat desteği de veriliyor.
 
Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için Halkbank’la 2012 yılında imzaladıkları protokolü bu yeni protokolle güçlendirdiklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şunları ifade etti:
 
“2023 hedeflerimize ulaşabilmek için en fazla önem verdiğimiz konuların başında finansmana erişimi kolaylaştırmak ve finansman maliyetlerini azaltmak geliyor. Yeni imzaladığımız Kredi Garanti Fonu İşbirliği protokolü ile 2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde desteklediğimiz 19 stratejik hedef arasında yer alan ‘finansal enstrümanların ve ticaret destek araçlarının artırılması ve verimli kullanımının sağlanması’ maddesi kapsamında büyük bir aşama kat edeceğimize inanıyoruz. Bu kapsamda Meclisimiz çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin üyelerine ayrıcalıklı finansman ürünleri sunarak 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacağız.”
 
İhracatın artmasını bu kapsamda ihracatçı KOBİ’lerin desteklenmesini çok önemsediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise şunları söyledi:
 
“Bankamız Türkiye’nin gelişmesinde üretimin olduğu kadar, ihracatın da büyük önemi olduğunu düşünüyor. İhracatın büyümeye verdiği katkıyı artırmak ve 2023 hedeflerine ulaşabilmek için ihracata dayalı büyüme modelini daha fazla öne çıkarmak ve desteklemek zorunda olduğumuza inanıyoruz. Tam da bu noktada 2023 vizyonunun gerçekleştirilmesi için TİM tarafından KOBİ’lere verilen desteği hem danışmanlık ve eğitim hizmetleri hem de uygun finansman imkânları ile destekliyoruz. TİM üyesi ihracatçılara uygun maliyetli TL/YP işletme kredisini sunuyoruz.  USD/EUR döviz kredisini yüzde 2,75 faiz oranından başlayan oranlar ile kullandıracağız. Faiz indirimli kredilerin yanında faize duyarlı KOBİ’ ler içinde sıfır faizli kredi imkanı sunuyoruz.  ‘Hedef Üreten Türkiye Üreten KOBİ’ İhracat Atılımı Protokolü’nün ihracat rakamlarımızın artmasına katkı sağlayacağını umuyoruz.”
 

İmzaladıkları protokol kapsamında daha fazla KOBİ’nin kredilerden yararlanmasına destek olmayı hedeflediklerini belirten KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, “KOBİ’lerimizin ülkemiz toplam ihracatı içerisindeki var olan paylarını  daha da arttırmaları için Kuruluşumuzun misyonuna uygun olarak, Hükümetimizin 2023 yılı 500 Milyar Dolarlık ihracat hedefinde Kuruluşumuzun da rol ve sorumluluk üstlenebilmesi için finansman ihtiyacı olan ihracatçı KOBİ’ler gerekli teminatı sağlayamadıkları durumlarda taleplerini KGF kapsamına alarak onlara kefil oluyoruz. Bu sayede ihracata yönelik finansman ihtiyacı olan KOBİ’lerimiz kendilerini güvencede hissediyor. Halkbank ve TİM ile imzaladığımız bu protokolle daha fazla KOBİ’nin ihracat yapmasına destek olmayı umuyoruz ” dedi.

KOBİ’ler kur riskini forward protokolüyle yönetiyor

Protokol kapsamında kur riskinin yönetilmesi amaçlı ürünler ihracatçı KOBİ’lere en uygun koşullarda sunuluyor. Bu sayede KOBİ’ler döviz üzerinden alacak veya borçlarını değişken ve riskli piyasa ortamında güvenceye alıyor ve kur riskinden korunuyor.

Bu ürünler sayesinde ihracatçı müşterilerin döviz satım, ithalatçı müşterilerin ise döviz alım işlemini gelecek bir vade için gerçekleştirerek maliyetlerini sabitlediğini belirten Taşkesenlioğlu, “Bu sayede KOBİ’lerimiz döviz üzerinden alacak veya borçlarını değişken ve riskli piyasa ortamında güvenceye alabiliyor” dedi.

Halkbank ile imzalanan protokol kapsamında TİM üyeleri indirimli faiz/komisyon oranlarıyla Türk Lirası ve yabancı para cinsinden kredi kullanabiliyor. Kredi ürünlerinin kur avantajı, sıfır faiz, faiz avantajı gibi seçenekleri bulunuyor. Ayrıca Avrupa Yatırım Bankası aracılığıyla AR-GE ve inovasyona yatırım yapan TİM üyesi KOBİ’lere Yenilikçi Firma Kredisi kullandırılıyor, Halk Faktoring tarafından TİM üyesi ihracatçılara avantajlı ve indirimli ürün ve hizmetler sunuluyor. İhracat faktoringi için uygulanacak komisyon oranları alıcıların bulunduğu ülkeye, alıcıların kredilibitesine, alıcı-satıcı arasındaki ticaret hacminin büyüklüğüne göre belirlenirken, TİM üyelerine indirim yapılıyor.

KOBİ’lere sunduğu finansal ürünleri, finansman dışı hizmetlerle de destekleyen Halkbank, protokol kapsamında ihracat kredilerinden yararlanan KOBİ’lere halkbankkobi.com.tr üzerinden ücretsiz danışmanlık, indirimli yabancı dil eğitimi ve bankacılık hizmetlerinden indirimli yararlanma fırsatı da sunuyor.

Ayrıntılı bilgi için www.halkbankkobi.com.tr adresine başvurabilirsiniz.