Halkbank'ın kârı 3 . çeyrek sonunda 1 milyar 764 milyon TL'ye ulaştı

Halkbank, yılın 3. çeyreğinde toplam kredilerini yüzde 12,7 artışla 126,1 milyar TL’ye, KOBİ kredilerinin de dahil olduğu ticari kredilerini ise yüzde 16,7 artışla 71,9 milyar TL’ye yükseltti. Toplam aktifleri  149,8 milyar TL’ye ulaşan Banka, 2014 yılının 3. çeyreği itibariyle 1 milyar 764 milyon TL net kâr elde etti. Faaliyetleriyle ülke ekonomisine destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Halkbank olarak 2014 yılını hedeflerimize uygun sonuçlarla tamamlayacağımıza inanıyoruz” dedi. 
 
Faaliyetlerini verimliliği merkeze alarak sürdüren Halkbank, 2014 yılının 3. çeyreğinde toplam aktiflerini 2013 yılsonuna göre yüzde 7 artırarak 149,8 milyar TL’ye yükseltti. Yılın aynı döneminde toplam kredileri yüzde 12,7 artışla 126,1 milyar TL olan bankanın nakdi kredileri 96,1 milyar TL’ye ulaşırken, toplam mevduatı ise 101,5 milyar TL oldu. Halkbank yılın 3. çeyreğini 1 milyar 764 milyon TL net kâr ile kapattı.
 
Küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye’nin büyümesini aralıksız sürdürdüğünü ve bu başarıda istikrarlı ekonomi politikalarının yanı sıra güçlü finans sektörünün de önemli bir rol oynadığını belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:
 
“Türkiye yılın ilk yarısında yakaladığı başarılı büyüme rakamlarıyla pek çok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktı. Avrupa Merkez Bankası'nın son dönemde likiditeyi arttırıcı yönde aldığı kararlar, ABD Merkez Bankası'nın varlık alımlarını sonlandırmasından kaynaklanan endişeleri bir ölçüde dengelemektedir. Bu durum finans sektörü ve bankaların kârlılık oranları üzerinde de etkili olacaktır. Sektörün güçlü mali yapısını, sermaye yeterliliğini ve karlılığını önümüzdeki dönemlerde de koruyacağını düşünüyoruz. Biz de Halkbank olarak 2014 yılını hedeflerimiz doğrultusunda tamamlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
 
Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşması için tasarrufun büyük önem taşıdığını ve Halkbank’ın da tasarrufların artırılmasına katkı sağlamak amacıyla çeşitli yatırım ürünleri sunduğunu belirten Taşkesenlioğlu, “Eylül ayında 175 gün vadeli olarak gerçekleştirdiğimiz bono ihraç tutarını yatırımcıların yoğun ilgisi nedeniyle 500 milyon TL’den 750 milyon TL’ye yükselttik. Bankamızın başarılı bilanço rakamlarının bir sonucu olan bu durum bizi çok memnun etti. Güven duyulan bir kurum olarak faaliyetlerimizle ülke ekonomisine her alanda destek olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. 
 
Halkbank’tan üretime kesintisiz destek
 
Küçük esnaf ve sanatkârların üretime teşvik edilmesi amacıyla kurulan Halkbank, 76 yıldır olduğu gibi 2014’ün üçüncü çeyreğinde de çalışmalarını misyonu doğrultusunda sürdürdü. Reel sektöre sunduğu finansal ve finansal olmayan ürünlerine yenilerini ekleyen Banka, 2014’ün 3. çeyreğinde KOBİ kredilerinin de dahil olduğu ticari kredilerini yüzde 16,7 oranında artırdı. Halkbank’ın ticari kredileri 71,9 milyar TL’ye ulaştı. 
 
KOBİ’lerin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ederek yeni ürün ve hizmetler geliştirdiklerini belirten Taşkesenlioğlu, Halkbank’ın KOBİ bankacılığındaki uzmanlığıyla sektörel ihtiyaçları belirlediklerini ve bunlara uygun çözümler sunduklarını ifade etti. Büyüme ve istihdamın desteklenmesi için üretimin artmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Taşkesenlioğlu, “Bu anlamda hem kredilendirme faaliyetlerimiz hem de danışmanlık hizmetlerimizle KOBİ’lerin yanındayız. 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye ile birlikte büyümekten büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.
 
Paraf büyümesini sürdürüyor
 
Halkbank’ın bireysel bankacılık alanında önemli bir atılım yaparak müşterilerine sunduğu Paraf, Eylül sonu itibariyle 3,4 milyon kart adedine ulaştı. Paraf bu süreçte üye iş yeri ağını genişletmeyi de sürdürdü. Yılın ilk dokuz aylık döneminde Paraf üye iş yeri sayısı 217 bin, POS sayısı ise 256 bin oldu. Paraf’ın Halkbank’ın dinamik yapısının bir yansıması olduğunu belirten Taşkesenlioğlu, “Paraf yeni ürün, kampanya ve özelliklerle güçleniyor. Lansmandan bu yana elde ettiğimiz başarılı sonuçların yüzde 6’lık pazar payı hedefimize en yakın zamanda ulaşacağımızın da göstergesi olduğunu düşünüyoruz” dedi. 
 
Bireysel müşterilerine Paraf’ın yanı sıra kredilerle de avantajlı fırsatlar sunan Halkbank’ın bireysel kredileri Eylül sonu itibariyle 2013 yılsonuna göre yüzde 4,1 artış göstererek 24,2 milyar TL’ye ulaştı.
 
Halkbank kurumsal vatandaşlık bilinciyle faaliyet gösteriyor
 
Halkbank, ülke ekonomisine katkısını kültür-sanat ve eğitim alanlarındaki faaliyetleriyle de destekliyor. Eğitime verdiği önem çerçevesinde Atatürk Üniversitesi Vakfı Ortaöğretim Okulu’nun yapımına katkıda bulunan Banka, Sultan 2. Abdülhamid’in 25. Cülus Hediyeleri Sergisi’nin sponsorluğunu da üstlenerek Türkiye’nin kültür varlıklarının tanıtımı için yürütülen çalışmalara destek verdi. 
 
Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olarak ülkenin gelişimine destek olabilecekleri her alanda göreve hazır olduklarını belirten Taşkesenlioğlu sözlerine şöyle devam etti:
 
“Gerek eğitim gerek kültür-sanat alanındaki projelere verdiğimiz destek Bankamızın kurumsal vatandaşlık bilinci gereği attığımız adımlardan bazıları. Büyümenin ve kalkınmanın farklı alanlarda yürütülen çalışmalarla gerçekleşeceğini düşünüyor, bu nedenle ekonomiye verdiğimiz desteği pek çok alanda sürdürüyoruz.”
 
Halkbank yeni katılımlarla büyüyor
 
Yılın ilk dokuz ayında hizmet ağını da genişleten Banka’nın şube sayısı 886’ya ulaştı. Halkbank ailesine katılacak 2 bin yeni üyenin seçilmesi için açılan sınav sonuçlarının da yakın zamanda açıklanacağını belirten Taşkesenlioğlu, “Böylece hem daha fazla müşterimize ulaşacak, hem de istihdama katkı sağlayacağız” dedi.