"Dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almayı hedefliyoruz"

“Dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almayı hedefliyoruz”
 
5 yıllık vizyonu çerçevesinde sermaye artırımı kararı alan Halkbank, bilançosunu 100 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor. Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 1 milyar lira sermayeyle girecekleri katılım bankacılığında önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerini ifade etti. 
 
Taskesenlioğlu "Halkbank Türkiye'nin gururu  köklü bir kuruluş ve öngördüğümüz sermaye artışı ile köklerimizi daha derinlere inmek üzere sağlamlaştırarak islami bankacılık gibi yeni dallara sahip olmuş olacağız. Yapılan tüm çalışmaların, planların ve belirlenen hedeflerin meyvesini de paydaşlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz ile paylaşacağız." dedi.
 
Halkbank, 2015-2020 yılları için büyüme hedeflerini yeniden belirledi. 5 yıllık vizyonu çerçevesinde sermaye artırımı kararı alan ve bilanço hedefini 100 milyar dolar olarak revize eden Banka, bu hedef doğrultusunda sermayesini de artırma kararı aldı. 
 
Halkbank ödenmiş sermayesini 1 milyar TL artırarak kuracağı katılım bankasının sermaye taahhüdünü yerine getirecek. Bankanın ödenmiş sermayesi 2.250 milyar TL ye yükselirken yeni kurulacak banka için sağlanacak taze para girişi ile 1 milyar TL sermaye oluşturulacak. Yeni kurulacak katılım bankası yüzde yüz oranında Halkbank bağlı ortaklığı şeklinde faaliyet gösterecek.
 
Katılım Bankası için öngörülen sermayenin özellikle bedelli sermaye artışı ile temin edilmesini tercih ettiklerini belirten Ali Fuat Taşkesenlioğlu bu sayede Halkbank'ın gelecek 5 yıllık dönemdeki büyüme hedeflerine ulaşmak için gereken  güçlü sermaye yapısına sahip olmasını ve katılım bankasının sermayesinin Halkbank'ın mevcut kaynakları dışında farklı bir kaynakla kurulmasını amaçladıklarını belirtti. Başta Hazine olmak üzere bankanın ortakları tarafından gerçekleştirilecek sermaye artışı ile Halkbank önümüzdeki dönemde büyümeye odaklanacak. Bu hedefe ulaşma konusunda katılım bankasının da katalizör olacağını belirten Taşkesenlioğlu, Katılım Bankasının zaman içinde 150 şubeye ulaşmasını ve tüm illerimizde hizmet vermesini planladıklarını belirtti. Öngörülen çalışma takvimi doğrultusunda 2015 yılında faaliyetine başlaması beklenen yeni bankanın ismi konusunda detay vermeyen Taskesenlioğlu "Halkımız faizsiz bankacılığın tüm gereklerini yerine getiren uzun zamandır görmek istediği yeni bankasına yakında kavuşmuş olacak" dedi. Taşkesenlioğlu açıklamalarına şöyle devam etti:
 
“Halkbank Türkiye’ye değer katan ve Türkiye ile birlikte büyüyen bir banka. Bugüne kadar ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunduk ve Halkbank markasını yurtiçinde ve yurtdışında önemli bir yere getirdik. Ancak şimdi adımlarımızı hızlandırma zamanımızın geldiğine inanıyor; Bankamız için 2015’te önemli atılımlar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda gelecek 5 yıl için planlarımızı yeniden belirledik. Sermaye artırımı da bu planlamaya uygun olarak atacağımız adımların ilki olması açısından önem taşıyor. Gerçekleştireceğimiz çalışmalarla bilanço yapımızı daha da güçlendirecek, uluslararası piyasalarda sahip olduğumuz itibarı daha da yükseklere taşıyacağız. Güçlü sermayemizle gelecek 5 yılda da önemli başarılara imza atmayı ve Türkiye’nin en verimli bankası olma yolunda emin adımlarla ilerlemeyi sürdüreceğiz.”
 
Katılım bankası için 1 milyar lira sermaye
 
KAP’a yaptığı açıklamada sermayesini 1 milyar lira artırarak 1 milyar 250 milyon liradan 2 milyar 250 milyon liraya çıkarma kararı aldığını belirten Halkbank, sermaye artırımı ile elde edilecek kaynağı Halkbank bağlı ortaklığı olarak kurulması planlanan katılım bankasının sermayesinde kullanacak. Katılım bankacılığının kuruluşu için çalışmalarını hızlandıran Banka, katılım bankacılığı alanındaki faaliyetlerine 2015’te başlamayı hedefliyor. 
 
Katılım bankacılığına uygun kaynak
 
Katılım bankası için ayırdığı sermayeyi katılım bankacılığı gereklerine uygun şekilde sağlamayı planlayan Halkbank, sektöre 1 milyar lira sermaye ile giriş yapacak. 
 
Yeni kuracakları banka ile tüm Türkiye’yi kucaklayacaklarını ifade eden Taşkesenlioğlu şunları ifade etti:
 
“Bankacılık alanındaki 76 yıllık birikimimizle bankacılığın yeni bir kolunda faaliyet göstermekten mutluluk duyuyoruz. Katılım bankacılığı alanında yaptığımız atılımla sektörün büyümesine katkıda bulunurken istihdama da katkı sağlayacağız. 150 şubeye ulaşmasını beklediğimiz katılım bankamızda 1000 kişinin üzerinde istihdam yaratacağız. Halkbank olarak katılım bankacılığı sektöründe önemli bir oyuncu olacağız.”

Hedef dünyanın en iyi 150 bankasından biri olmak
 
Halkbank'ın marka ve piyasa değerini artırmak için kolları sıvadıklarını ifade eden Taskesenlioğlu "Halkbank Türkiye'nin yeni döneminde daha güçlü, daha hızlı ve daha karlı olmak üzere gerekli hazırlıklarını tamamladı. Sermaye artışı ile yeni dönemde rüzgarı arkamıza alarak yolumuza devam edeceğiz. Halkbank'ın rotasını Türkiye'nin en karlı bankası olarak 100 milyar ABD doların üzerinde bilanço büyüklüğüne ulaşacak şekilde belirledik ve geçmiş 10 yılda olduğu gibi gelecek 5 yılda da Halkbank'ın sektörün en dinamik bankası olmaya devam etmesini sağlayacağız. Paydaşlarımız, iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımızla elele Bankamızı hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyüteceğiz. Bu alandaki fırsatları yakından takip ederek Halkbank'ın ilk aşamada dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almasını hedefliyoruz." dedi.
 
“Türkiye bankacılık sektörü güçlü yapısı ve gelişmişlik düzeyi ile pek çok ülkenin üzerinde performans gösteriyor. Biz de Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olarak sektöre önemli katkılarda bulunuyoruz. İş planlarımız çerçevesinde hem sektöre katkımızın artacağına hem de ülkemiz bankacılık sektörünün uluslararası itibarının yükselmesini sağlayacağımıza inanıyoruz. Halkbank'ın düzenli temettü ödeyen ve ortaklarına değer yaratan bir marka olması önceliklerimiz arasında yer alıyor. 2020’ye kadar Halkbank’ın piyasa ve marka değerini artırmak adına önemli adımlar atacağımıza inanıyoruz.”

Sigorta alanında global markalarla işbirliği
 
Sigortacılık alanındaki faaliyetlerini de geliştirmeyi planladıklarını belirten Taşkesenlioğlu, sigorta sektörünün gelecekte de önemli fırsatlar sunmaya devam edeceğini beklediklerini ve bu alanda işbirliği yapmak üzere uluslararası bir iş ortağı arayışında olduklarını ifade etti. Taşkesenlioğlu "Mevcut sigorta şirketlerimizi özelleştirme idaresi kanalı ile uzun dönemli bir iş ortaklığına imkan verecek şekilde konumlandırarak sektörün geleceğinden daha fazla pay almayı amaçlıyoruz. Halkbank ile iş ortağı olmak isteyen önemli sayıda global sigorta şirketi var ve bu alanda onların tecrübesinden istifade etmek istiyoruz. Bu amaçla yeni iş ortağımız olmak isteyen global adaylarla yapılacak resmi görüşme ve ihale sürecini kısa süre içinde kamuoyuna açıklayacağız." dedi.
 
KOBİ kredilerinin hacminde artış yaşanacak
 
Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşmasında ve reel sektörün desteklenmesinde önemli bir misyon üstlenen Halkbank, lider olduğu KOBİ bankacılığı alanındaki faaliyetlerini de sürdürüyor. Türkiye’nin üretim ve ihracat alanında yaptığı yatırımların finansmanında bankacılık sektörünün rolü düşünüldüğünde özellikle ticari kredilerde önemli gelişmeler yaşanacağını belirten Taşkesenlioğlu, “2014’ün 3. çeyreğinde KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu ticari kredilerimizi yüzde 16,7 oranında artırarak 71,9 milyar TL’ye yükselttik. Türkiye’nin üretim ve ihracat alanında yaptığı yatırımların finansmanında bankacılık sektörünün rolü düşünüldüğünde özellikle ticari kredilerde önemli gelişmeler yaşanacağını söyleyebiliriz. Biz de bu alandaki 76 yıllık uzmanlığımızla reel sektörün ihtiyaçlarını doğru analiz edecek ve KOBİ denilince akla gelen ilk banka olmayı sürdüreceğiz”dedi. 
 
Halkbank bankacılığın her alanında büyüyor
 
Bankacılığın her alanında fark yaratacak ürün ve hizmetler geliştirme hedefiyle çalışan Halkbank, sadece KOBİ bankacılığında değil bireysel bankacılıkta ve Alternatif Dağıtım Kanalları’nda da önemli çalışmalar yapıyor. Halkbank, bireysel bankacılık alanında önemli bir atılım yaparak tüketicileriyle buluşturduğu Paraf’la 2 yılın sonunda 3,4 milyon kart adedine ulaştı. Paraf, müşterilerine sunduğu Katlı ParafPara, ParafGünüm, Cumartesi restoran indirimi gibi kredi kartı sektöründe fark yaratacak pek çok kampanya ve özellikle sektörde rakiplerinden farklı bir yer edindi. 
 

Halkbank, müşterilerine sunduğu mobil uygulamalar ve internet bankacılığı hizmetleri ile de her türlü cihazla her yerden” bankacılık hizmeti yapma söylemini gerçeğe dönüştürdü. 2004’den itibaren hızla büyüyen İnternet Bankacılığı kanalını ve mobil bankacılık kanallarını aynı potada eritme hedefiyle, dijital dönüşüm sürecine giren Banka, son bir yılda aktif internet bankacılığı müşteri adedini yüzde 16 oranında artırarak 1 milyona yükseltti. Genel Müdür Taşkesenlioğlu, gelişen teknoloji ve artan yatırımlarla bu alanın giderek daha fazla önem kazanacağını ve bankaların başarılarında önemli rol oynayacağını ifade etti.