Kredileri 95,5 milyar TL'ye ulaşan Halkbank'ın ilk yarı net kârı 1.428 milyon TL oldu

Kredileri 95,5 milyar TL’ye ulaşan Halkbank’ın ilk yarı net kârı 1.428 milyon TL oldu

 Türkiye’nin son 5 yılda en hızlı büyüyen bankası Halkbank, 2013’ün ilk yarısında toplam kredilerini 95,5 milyar TL’ye yükseltti. Halkbank’ın mevduatı geçen yılsonuna göre yüzde 2,8 artışla 82,2 milyar TL’ye ulaşırken bankanın net kârı da 1.428 milyon TL oldu. Yüksek özkaynak kârlılığı ve istikrarlı büyüme oranları ile Türkiye’nin en verimli bankalarından biri olduklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, “Son 5 yılda, her yıl yaklaşık yüzde 20 büyüyen Bankamız, uluslararası piyasalarda da değerini daha yukarı taşımanın sevincini yaşıyor” dedi. Aslan, Londra Temsilciliğini açmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.
 
Halkbank, 2013 yılının ilk yarısında faaliyetlerine reel ekonomiye kesintisiz destek sağlama misyonu ve verimliliği merkeze alan stratejisi doğrultusunda devam etti. Halkbank’ın toplam kredileri Haziran sonu itibarıyla 2012 yılsonuna göre yüzde 11,6 artışla 95,5 milyar TL oldu. Bankanın nakdi kredileri ise ilk altı aylık dönemde 73,8 milyar TL’ye ulaştı. Halkbank, mevduatı Haziran sonunda 82,2 milyar TL’ye yükselterek, ilk altı ayı 1.428 milyon TL net kârla kapattı.
 
Gelişmiş ülke ekonomilerinde yaşanan durgunluk ve dalgalanmalara rağmen Türkiye ekonomisinin hedeflenen düzeyde büyüme gösterdiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan şunları ifade etti:
 
“Küresel ölçekteki ekonomik ve finansal durgunluğa rağmen ekonomimizin büyüme ve gelişme yönündeki başarısını sürdüreceğini düşünüyoruz. Bankamız özelinde ve bankacılık sektörü genelinde gelişmeleri yakından takip ediyor, faaliyet ve stratejilerimizi düzenli olarak gözden geçiriyoruz. Global likidite ile ilgili beklentiler sonucu artış eğilimi gösteren faizlerin Bankanın hedeflerinde sapmaya yol açmayacağını belirten Aslan “ Yılın ilk altı aylık döneminde finansal sonuçlarımız beklediğimiz ve öngördüğümüz doğrultuda gerçekleşti. Halkbank bilanço yapısı itibari ile değişen tüm koşullara hızla uyum sağlayabilme özelliğine sahip bir bankadır.” dedi.

Halkbank son 5 yılın en istikrarlı büyüyen bankası oldu
Aktif büyüklük, kredi büyümesi, mevduat artışı, özkaynak değişimi, şube ve personel sayısındaki artışlar dikkate alınarak yapılan değerlendirmelerde ilk sırada yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Aslan, “Bankamız sürdürülebilir ve istikrarlı performansımızla hedeflerimiz doğrultusunda yol alıyor. Son 5 yılda, her yıl yaklaşık yüzde 20 oranında artan faaliyetleri ile Bankamız, uluslararası piyasalarda da değerini daha yukarı taşımanın sevincini yaşıyor” dedi. 
 
Halkbank’ın başarılı performansı yerel ve uluslararası basın organları tarafından da yakından takip edildi, The Banker Dergisi’nin ‘Dünya’nın En İyi Bin Bankası’nı seçtiği Top-1000 listesinde de üst sıralara taşınmasını sağladı. Dünyanın en büyük 1000 bankasının değerlendirildiği çalışmada Batı Avrupa bankaları arasında aktif karlılığı ve sermaye karlılığında 3. sıraya yerleşen Halkbank Türkiye’deki bankalar arasında özkaynak karlılığı ve aktif karlılığı göz önüne alınarak yapılan sıralamada 1. sıraya yerleşti. Halkbank’ın güçlü özkaynak yapısı sayesinde finansal dalgalanmalardan etkilenmediğini belirten Aslan, 2013 yılının ilk 6 ayında yüzde %23 oranında özkaynak kârlılığı elde ettiklerini ifade etti.
 
İlk altı aylık dönemde uluslar arası alanda faaliyetlerini artıran Halkbank 19 ülkeden 41 bankanın katıldığı konsorsiyumla sendikasyon kredisini artırarak yeniledi ve 1 milyar ABD doları tutarında kaynak sağladı. Krediyi ağırlıklı olarak reel sektörün dış ticaret faaliyetlerinin finansmanı için kullandırmaya devam edeceklerini belirten Aslan, Sendikasyon kredisinin muhabir bankalar ile uzun yıllara dayanan sürdürülebilir işbirliği sayesinde bir kez daha başarı ile yenilendiğini belirterek, “Uluslararası kurumsal yatırımcılar ve muhabir bankalar ile ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla Londra Temsilciliğimizi açmak için ilk adımları attık. Londra Temsilciliğimizin ardından körfez bölgesinde ve uzak doğuda yeni fırsatları inceliyoruz. Yurtdışı temsilciliklerimizle Bankamızın uluslararası piyasalarda artan itibarını daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.
 
 
Halkbank aktif kalitesi ile sektörün en iyi bankaları arasında
Geride bıraktığımız beş yılda istikrarlı büyümesini sürdüren Halkbank, aktif kalitesinde de tarihi başarılara imza attı. Takipteki alacaklarının kredilere oranını 2001 yılından itibaren düzenli olarak azaltan Halkbank, 2013 yılının ilk yarısında % 2,7 takipteki alacak rasyosu ile son 10 yılın en düşük oranına ulaştı. 10 yıllık dönemde Halkbank’ın takipteki alacaklarındaki artış sektör ortalamalarının çok altında gerçekleşti. 2013 yılının ilk altı aylık döneminde ise bankacılık sektörünün takipteki alacakları %12,8 oranında artmasına rağmen Halkbank’ın takipteki alacaklarında artış % 5,6 ile sınırlı kaldı.
 
Halkbank’ın kredi değerlendirme süreçlerindeki tecrübe ve birikiminin önemine işaret eden Aslan “Sektörün aksine bugüne kadar alacak satışı yapmayan veya borç silmeden faaliyetlerini sürdüren bir banka olarak aktif kalitemizin belirgin biçimde sektörden daha iyi olması kredi süreçlerimizin etkinliğinin en önemli göstergesidir. İstikrarlı büyümemize aktif kalitemizden taviz vermeden devam ediyoruz” dedi.

Paraf yılsonu hedefine 6 ayda ulaştı
Halkbank’ın dinamizminin simgesi haline gelen yeni kredi kartı markası Paraf’ın hızla pazar payını artırdığına dikkat çeken Aslan şöyle konuştu:
 
“Paraf, lansmandan bu yana hedeflerimizin üzerinde başarı elde etti. Yılsonuna kadar ulaşmayı hedeflediğimiz 3 milyon kart adedini ilk 6 ayda elde ettik. Yüzde 56 oranında artan kredi kartı ciromuzun yanı sıra, üye iş yeri ve POS sayılarımızda da önemli artışlar yaşandı. Haziran sonu itibariyle üye işyeri sayımız 122 bin, POS sayımız ise 138 bin oldu.
 
Orta vadede bireysel bankacılık ve kredi kartları pazarında sektörde ilk 4 içinde yer almayı hedeflediklerini belirten Aslan sözlerine şöyle devam etti:
 
“Kredi kartı pazarındaki payımızın orta vadede yüzde 6’ya yükseleceğini öngörüyoruz. Paraf, müşterilerimize sunduğu ayrıcalıklar dünyasıyla şimdiden en çok tercih edilen kartlar arasındaki yerini aldı. Biz de daha çok kart kullanıcısının Paraf’la tanışmasını sağlamak için kart ücreti almıyoruz. Kredi kartı faiz oranlarını da sektörde en düşük uygulayan banka konumundayız. Ayrıca Paraf kart ailesini yeni üyelerle geliştirmeye devam ediyoruz. En son seyahat harcamalarına yönelik Parafly kartımızı hizmete sunduk. Müşterilerimizin beklentilerini karşılamak konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ”
 
Bireysel bankacılık alanında kredilendirme faaliyetlerine de önem veren Halkbank’ın bireysel kredilerinin nakdi kredi portföyü içindeki payı yüzde 28,9’a yükseldi. Bireysel kredilerdeki yüksek büyüme hızını yılın ilk altı ayında da sürdüren Banka, Haziran ayı sonunda bu alanda yüzde 19,6 büyüme kaydetti.
 
Halkbank’tan KOBİ’lere kesintisiz destek
Halkbank‘ın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerinin Haziran sonunda 52,5 milyar TL’ye ulaştığını belirten Aslan “Toplam ticari kredi hacmimiz, Haziran sonunda yüzde 9,1 artarak 52,5 milyar TL’ye ulaştı. Esnaf ve sanatkarlara tahsis edilen toplam krediler %20,5 oranında artarak 8.3 milyar TL’ ye yükselirken, kredisi bulunan esnaf sayısı 270 bine ulaştı, ilk altı aylık dönemde kullandırılan kredi tutarı ise 3,4 milyar TL olarak izlenirken bu dönemde 27 bin esnaf Halkbank’ın yeni müşterisi oldu. Bu sayede esnaf kredileri de dahil KOBİ’lere kullandırdığımız kredilerin toplam nakdi kredi portföyümüz içindeki oranı yüzde 37 olarak gerçekleşti” diye konuştu.
 
KOBİ bankacılığının öncüsü Halkbank, reel sektöre sunduğu finansal destekleri çeşitlendirmek amacıyla yılın ilk yarısında Dünya Bankası enerji verimliliği protokolünü imzaladı. Aslan, enerji verimliliği kredileriyle çevreye duyarlı enerji tüketimine destek sağlayarak dünyanın ve Türkiye’nin geleceğini güvenceye almayı ve KOBİ’lerin küresel ekonomideki rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini ifade etti.
 
Halkbank’tan 6 ayda 45 yeni şube
Halkbank, yılın ilk 6 ayında 45 yeni şube açarak toplam şube sayısını 861’e yükseltti. Halkbank, şube ağını genişletmesinin yanı sıra istihdam da yarattı. Yılsonuna kadar toplam 750 kişiyi Halkbank ailesine katmayı hedefleyen bankanın çalışan sayısı, Haziran sonu itibariyle 14.609’a ulaştı.