Faiz Desteği Protokolü Basın Bülteni

Halkbank, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla kentsel dönüşüm için protokol imzaladı.

Halkbank’tan afet riski altındaki bölgelere Kentsel Dönüşüm Kredisi

  • Halkbank, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki 6306 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm projelerini yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla “Faiz Desteğine İlişkin Protokol” imzaladı. Yapılan işbirliği ile afet riski altındaki gayrimenkullerini Halkbank’tan finanse ederek yeniden inşa eden veya güçlendiren hak sahiplerine Bakanlıkça faiz desteği sağlanacak.
  • Halkbank, sahip olduğu gayrimenkulü yıkıp yeniden inşa ederek, dönüşümünü sağlayacak gayrimenkul sahiplerinin bu işlemlerden doğacak finansman ihtiyaçlarına yönelik Kentsel Dönüşüm Kredisi kullandıracak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla imzalanan protokol kapsamında konutlarını yeniden inşa edecek veya güçlendirecek hak sahiplerine yıllık 4 puan, işyerlerini yeniden inşa edecek hak sahiplerine ise yıllık 3 puan faiz desteği sunulacak. Böylelikle Halkbank’tan kredi alan hak sahipleri aylık 0,40’dan başlayan faiz oranlarıyla dönüşüm işlemlerini finanse etme imkânına sahip olacaklar. Bu sayede 10 yıl vadeli 100 bin TL tutarlı bir konut kredisi için sağlanan faiz desteği 21 bin TL’yi bulacak. Halkbank, Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanacak vatandaşlardan kredi dosya ücreti de almayacağını duyurdu.
  • Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı İmamoğlu törende yaptığı konuşmada sadece bir kredi protokolüne değil, aslında toplumun menfaatini gözeten bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını belirterek şunları ifade etti:
  • “Topraklarının yüzde 96’sı, nüfusunun yüzde 98’i aktif deprem kuşakları üzerinde bulunan ülkemizde deprem en çok can ve mal kaybına neden olan doğal afetler arasında yer alıyor. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi yasası ve bu yasa kapsamında konutların yenilenmesi depremle mücadelede büyük bir adım olacak. Bu proje, hem insanın en temel hakkı olan yaşama hakkının korunması hem de yapıların çağdaş mimarinin gerekleri doğrultusunda enerji tasarruflu, çevreye duyarlı, daha fazla yeşil alana sahip şekilde yeniden inşası anlamına geliyor. Halkbank olarak bu dönüşümün bir parçası olmaktan, bu yolla vatandaşlarımızın yaşam standartlarını iyileştirmeye katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”
  • İmza törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen Halkbank’la imzalanan Faiz Desteği Protokolü ile ilgili şöyle konuştu:
  • “İlkini Türkiye İş Bankası ile imzaladığımız protokollerin Denizbank ve Akbank’tan sonra bugün itibarıyla dördüncüsünü Halkbank ile imzalamış bulunuyoruz. Bu protokol ile binalarının risk tespitini yaptırarak, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında hak sahibi olanlara bankalardan kullandırılacak kredilerde faiz desteği sağlanmış olacaktır. Ayrıca, bu protokoller zinciri devam edecek olup ortak çalışmalarda bulunduğumuz ve neticelendirmek üzere olduğumuz diğer bankalarla da protokoller yapılarak kanun kapsamında hak sahibi olan vatandaşlarımıza riskli binalarını yenilemede ihtiyaç duyacakları krediyi sağlamada uygun imkânlar sunulacak, sağlanacak destekler devam ettirilecektir.”