Halkbank'ın kredileri 89 milyar TL'ye ulaştı, ilk çeyrek net kârı 713 milyon TL oldu.

Halkbank’ın kredileri 89 milyar TL’ye ulaştı, ilk çeyrek net kârı 713 milyon TL oldu.

Avrupa’nın 2008’den beri en hızlı büyüyen bankası Halkbank, 2013 yılının ilk çeyreğinde nakdi kredilerini yıl sonuna göre yüzde 4,7 artırarak 69 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın yılın ilk üç ayındaki net kârı 713 milyon TL oldu. Halkbank, yeni kredi kartı Paraf ile kart cirosunu da yüzde 46 artırdı. Tüm faaliyet alanlarında iştiraklerle birlikte eş oranlı büyüme planladıklarını vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, yeni bir katılım bankası kurmanın, Halkbank’ın 2013 hedefleri arasında olduğunu söyledi. 
 
Halkbank, kârlılık ve verimlilik odaklı stratejisi ve ülke ekonomisine katkı sağlama hedefi doğrultusunda 2013 yılının ilk üç ayında kredilendirme faaliyetlerine ağırlık verdi. Mart sonu itibarıyla toplam kredilerini 2012 yılsonuna göre yüzde 4,4 artışla 89 milyar TL’ye çıkaran bankanın ilk üç aylık dönemde nakdi kredileri ise yüzde 4,7 artışla 69 milyar TL’ye ulaştı. Mevduatı Mart sonunda 80 milyar TL’ye yükselen Halkbank, ilk çeyreği 713 milyon TL net kârla kapattı.
 
Yılın ilk çeyreğinde elde edilen sonuçların hedeflerle paralel seyrettiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan şunları ifade etti:
 
“Bankacılık sisteminin gücünün de etkisiyle Türkiye, şu an dünyanın en istikrarlı büyüyen ekonomilerinden biri konumunda. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışları finans sektörümüzün gücünü gösteriyor. Bu gelişmeler uluslararası piyasalarda Türkiye’ye ilginin artmasına ve daha çok yatırımcının ülkemize yönelmesine sebep oluyor. İlk çeyrek sonuçlarımız da, bu olumlu tabloya faaliyetlerimizle katkı sağladığımız bir dönem geçirdiğimizi gösteriyor. The Banker ve Brand Finance’in yaptığı araştırmaya göre Avrupa’nın 2008’den beri en hızlı büyüyen bankasıyız. Bu sonuç hedeflerimizi ne kadar doğru belirlediğimizi ve bu hedeflere uygun kararlar aldığımızı gösteriyor. 75. yılımızı kutladığımız 2013 yılının geri kalanında da alacağımız kararlar ve hayata geçireceğimiz uygulamalarla başarılarımızı pekiştireceğiz. ”
 
Küresel gelişmelerden etkilenmeden faaliyet göstermenin, öncelikle güçlü özkaynak ve sürdürebilir karlılık-verimlilik rasyoları ile mümkün olduğunu belirten Aslan, 2013’ün ilk çeyreğinde yüzde 22,9 seviyesinde gerçekleşen özkaynak kârlılığı ile verimliliklerini koruduklarını ve sektörün en verimli bankalarından biri olduklarını belirtti.
 
Yılın ilk çeyreğinde başarılı bir performans gösteren Halkbank, Ocak ayında gerçekleştirdiği USD cinsinden tahvil ihracı ile yeni bir ilke imza attı. Türkiye’de kurulu Bankalar tarafından borçlanma tarihi itibari ile 7 yıl vadede gerçekleştirilen en düşük maliyetle borçlanma özelliği taşıyan tahvile ilgi yüksek oldu. Halkbank tahvil ihracı ile Türkiye Bankacılık Sektöründe yeni benchmark seviyeleri oluştu.
 
 
Halkbank katılım bankacılığı ile büyüyecek
 
Yeni bir katılım bankası kurmanın, Halkbank’ın 2013 hedefleri arasında olduğunu belirten Aslan şöyle konuştu:
 
“Bir yandan mevcut çalışmalarımıza devam ederken bir yandan da 75 yıllık deneyimimizle bankacılığın yeni bir kolunda, katılım bankacılığı alanında faaliyet göstermek için ilk adımımızı attık. Gerçekleştireceğimiz bu yatırımla birlikte hem ülke ekonomisine katkımızın hem de kârlılığımızın artmasını hedefliyoruz. Katılım bankacılığı sektörünün Bankamızla beraber büyüyeceğine inanıyoruz.”
 
Aslan, tüm faaliyet alanlarında eş oranlı büyümenin anlamlı olduğunu belirterek “Bu sebeple iştiraklerimiz ve onların performansı da iş planlarımızda her zaman önemli yer tutuyor. ‘Finansal süpermarket’ yaklaşımımız da bunu gerektiriyor. Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarının yüksek hizmet kalitesinde karşılandığı bir kurum olmayı hedefliyoruz” dedi.
 

Paraf, kredi kartı cirosunu yüzde 46 artırdı
 
 
“Ayrıcalıklar bu Paraf’ta” sloganıyla tüketiciyle buluşan yeni kredi kartı markası Paraf’la sektörde pek çok “ilk”e imza atan Halkbank, orta vadede bireysel bankacılık ve kredi kartları pazarında sektörde ilk 4 içinde yer almayı hedefliyor. Aslan, Paraf’ın dört ay gibi kısa bir sürede yakaladığı başarıyla ilgili şunları söyledi:
 
 
“Paraf’ın lansmanından bu yana kredi kartı sayımız hedeflerimizin üzerinde bir artış gösterdi ve kredi kartı ciro artışımız yüzde 46’ya ulaştı. Bizi mutlu eden bir diğer gelişme de üye iş yeri ve POS sayılarımızdaki hızlı artış oldu. Mart sonu itibariyle üye işyeri sayımız 105 bine, POS sayımız 116 bine yükseldi. 2013 sonunda 3 milyon kart adedine ulaşmayı ve kredi kartı pazarındaki payımızı 5 yıl içinde yüzde 6’ya çıkarmayı hedefliyoruz. Paraf ailesine eklenecek yeni ürünlerle hedeflerimize beklenenden kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyoruz.”
 
 
Kredilerde kontrollü artış
 
 
Bir yandan ekonomik dengenin sürdürülmesi için reel sektörün desteklenmesi stratejilerinden ödün vermediklerini ve Bankanın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerinin 2013 Mart sonunda 49 milyar TL’ye ulaştığını belirten Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, “Bizler büyük resmi görmeye önem veriyoruz. Stratejimiz sadece kredi vermek değil, kredi büyüklüklerimizin hem sektör hem de ülkemizin ekonomik büyümesi paralelinde gelişmesi. Bu stratejilerimiz doğrultusunda kredilerimizde de hedeflerimize paralel gelişme gösterdik. 2013’te de KOBİ’lere desteğimizi kesintisiz sürdüreceğiz, “Üreten Türkiye’nin Bankası” olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
 
Halkbank ticari kredilerde elde ettiği başarılı sonuçların yanı sıra bireysel kredilerde de büyümesini sürdürdü. Yılın ilk üç ayında bireysel kredilere artan eğilimin paralelinde Halkbank’ın bireysel kredileri yüzde 10 artışla 19.6 milyar TL’ye ulaştı.
 
 
Halkbank’tan 3 ayda 25 yeni şube
 
 
Müşteriyle ilk temas için en önemli noktanın şubeler olduğu yaklaşımıyla faaliyet gösteren Banka, büyüme stratejileri çerçevesinde yılın ilk üç ayında açtığı 25 yeni şubeyle toplam şube sayısını 841’e yükseltti.
 
 
İstanbul’da faaliyet gösteren Genel Müdürlük birimlerini 2012 Temmuz ayında Ataşehir’deki yeni Genel Müdürlük binasında tek bir çatı altında birleştiren Halkbank’ın Ana Sözleşmesi’nde kayıtlı olan merkezi, 29 Mart tarihinde gerçekleşen Genel Kurul’da yapılan düzenleme ile İstanbul olarak değiştirildi.
 
 
Kupaların Şampiyonu Halkbank
 
 
Halkbank, bankacılık alanında kazandığı başarılarla Türkiye ekonomisine katkı sağlarken Halkbank Spor Kulübü’yle de ülke voleyboluna destek vermeyi sürdürüyor. Halkbank Voleybol Takımı’nın başarılarıyla gururlandıklarını belirten Aslan sözlerine şöyle devam etti:
 
 
“Voleybol takımımız CEV Erkekler Kupası’nı alarak ülkemiz tarihindeki en önemli uluslararası voleybol kupasını ülkemize kazandırdı. Ardından da Teledünya Erkekler Türkiye kupasının sahibi olduk. Şimdi ligde final serisini oynuyoruz ve şampiyonluk için iddiamızı sürdürüyoruz. Lig kupasını da alarak bu yıl başarımızı üç kupayla taçlandırmak istiyoruz.”
 
 
FIFA Kupası Halkbank kasasında
 
 
Halkbank, spora verdiği destek kapsamında FIFA’nın Dünya Kupası’ndan sonraki en büyük ikinci organizasyonu FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın ve turnuva kapsamında düzenlenen Kupa Turu’nun sponsoru oldu. Halkbank, bu sponsorlukla Türkiye’nin genç futbol yıldızlarının uluslararası arenada kendilerini göstermeleri için fırsat yaratmayı hedefliyor. Turnuva sonuçlanana kadar FIFA Kupası Halkbank kasasında korunacak.