İkinci El Araç Alış ve Satışta “Güvenli Ödeme Sistemi” Halkbank’ta!

İkinci el araç satışı işlemlerinde ilgili aracın satış bedelinin güvenli ve eş zamanlı bir şekilde transfer edilmesi için Türkiye Noterler Birliği (TNB) ile bütünleşmiş şekilde çalışan “Güvenli Ödeme Sistemi”, Halkbank internet sitesinde bulunan Güvenli Ödeme Sistemi sayfasında müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur. 2. el araç alım ve satım işlemlerinizi bu sistemle oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sistemden faydalanabilmek için satıcının Halkbank müşterisi olması gerekir. Alıcı için ise böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Şubeye gitmeden banka müşterisi olmak için Halkbank mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Türkiye Noterler Birliği (TNB) Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

- İkinci el aracını satmak isteyen satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru kaydını oluşturur.

- Satıcı ve alıcıya bu işleme ilişkin referans numarası SMS ile iletilir.

- Alıcı, kendi adına oluşturulan referans numarasıyla sisteme giriş yapar ve SMS ile iletilen Halkbank Güvenli Ödeme Hesabına ikinci el araç satış bedelini gönderir. Böylece hesabındaki miktar, araç bedeli olarak Halkbank güvencesine alınır.

- Satıcı ve alıcı noterde aracın tescil işlemlerini tamamlar.

- Alıcının Halkbank güvencesiyle saklanan satış bedeli, satıcının Halkbank’taki hesabına hızlı bir şekilde aktarılır.

Güvenli Ödeme İle Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

- Satıcı, Halkbank internet sitesinde bulunan Güvenli Ödeme Sistemi sayfasından Müşteri Numarası, TCKN/VKN ve Cep Telefonu bilgisiyle sisteme giriş yapar.

- Satıcı kendisine ait bilgileri (IBAN, TCKN/VKN, Araç Plaka No, Araç Satış Bedeli, E-posta ve Alıcının TCKN ve Cep Telefonu bilgisini) sisteme kayıt eder ve bilgilendirme formlarını onaylar.

- Alıcı’nın ikinci el araç satış bedelini göndereceği Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nın IBAN bilgisi ve referans numarası SMS ile hem satıcı hem de alıcıya bildirilir.

- Alıcı; “Referans Numarası, TCKN/VKN ve Cep Telefonu Numarası” ile sisteme giriş yapar ve bilgilendirme formlarını onaylar.

- Alıcı, sistemden satıcının girdiği bilgileri kontrol eder ve araç satış bedelini göndereceği, kendisine ait hesabın IBAN bilgisini girer.

- Alıcı, kendi hesabından Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’na araç satış bedelini Havale/EFT aracılığıyla gönderir.

- Araç satış bedeli, aracın tescil işlemleri sonlanana kadar alıcı adına Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nda blokeye alınır.

- Satıcı ve alıcı, noterde tescil işlemlerini bitirdikten sonra, Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nda bekleyen tutarın blokesi çözülür ve ödeme satıcının hesabına aktarılır.

İkinci El Araç Satışı Nasıl İptal Edilir?

Satıcı ve alıcı, noterden tescil işleminden önce iptal işlemini sistemden yapabilir. Tescil işlemi, başvurunun yapıldığı günü takip eden iş günü mesai saatinin sonuna kadar noterde gerçekleştirilmelidir. Tescil işlemi gerçekleşmez ise, işlem otomatik bir süreçle iptal edilir ve Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’nda bekleyen tutar alıcı hesabına iade edilir.

İkinci El Araç Satış İşleminin İptali Durumunda Alıcı’ya İade Süreci Nasıl Olur?

İptal durumunda, satış tutarı Havale ile gönderilmiş ise anında, EFT ile gönderilmiş ise TCMB sisteminin açık olduğu saatlerde alıcıya iade edilir. İptalin yapıldığı an itibarıyla EFT son saati geçmiş ise, takip eden ilk iş günü içinde iade işlemi gerçekleştirilir ve alıcı ve satıcı tarafları SMS ile bilgilendirilir. Eğer iptal işlemi mesai bitiminden sonra gerçekleşir ise, satış tutarı en geç takip eden ilk iş günü saat 10.00’a kadar alıcının sisteme girdiği ve alış bedelini gönderdiği hesaba iade şeklinde aktarılır. İade işlemlerinde tam günlerde saat 17.00’a kadar, yarım günlerde ise saat 12.00’ye kadar mesainin sona erdiği saat olarak belirlenmiştir.

Noter Güvenli Ödeme Sistemi’nin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

- Salgın nedeniyle riskli olan nakit taşıma konusunu ortadan kaldırır.

- İkinci el araç alım ve satım süreçlerinde görülen dolandırıcılık ihtimali olmadığı için güvenilirdir.

- Dijital altyapıyla Türkiye Noterler Birliği (TNB) entegrasyonu sayesinde işlemler hızlı ve kolay tamamlanır.

- 2. el araç alım ve satımında ödemeler Halkbank garantisiyle yapılır.

Güvenli Ödeme Sistemine erişmek ve işlemlerinizi yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. İkinci El Araç Alış ve Satışta Türkiye Noterler Birliği (TNB) ile entegre çalışan Güvenli Ödeme Sistemi ile ilgili bilgi sayfasını görüntülemek için tıklayınız.