Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Devlet katkısı nedir?

Katılımcı tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine ödenen katkı payının %25’i oranında devlet tarafından katılımcının emeklilik hesabına ödenen tutardır.

Devlet katkısı başlangıç tarihi nedir?

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ödenen katkı payları için devlet katkısı hesaplaması yapılmaktadır.

Devlet katkısı tutarı ne kadardır?

Katılımcı adına ödenen katkı payının %25’i, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının toplamı ile sınırlı olmak kaydıyla, devlet katkısı olarak hesaplanır.
 

Ödenen Aylık Katkı Payı Tutarı (TL) Aylık Devlet Katkısı (TL)Devlet Katkısı Dahil Aylık Birikim (TL)
20050250
600150750
1.6474122.059

Hesaplanacak devlet katkısı için üst sınır var mı?

Bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği devlet katkısı tutarı, ilgili yılın ilk ve ikinci altı aylık dönemleri için belirlenen brüt asgari ücret tutarları dikkate alınarak hesaplanan yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25’ini geçemez. (2018 yılı için asgari ücret altı aylık dönemler halinde değil, yıllık olarak belirlenmiştir. 2018 yılı için brüt asgari ücret 2.029 TL’dir.)

Örnek:

  • Brüt asgari ücret: 2.029 TL
  • Yıllık brüt asgari ücret: 2.029 x 12 = 24.348 TL
  • Yıllık devlet katkısı: 24.348 TL x %25 = 6.087 TL
Devlet katkısı limiti hesabı katılımcı bazında yapılır.

Devlet katkısından kimler faydalanabilir?

Bireysel ya da gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamında olan tüm katılımcılar belirlenen limit dahilinde devlet katkısından faydalanabilirler.

01.01.2009 yılından beri sistemde bulunuyorum. Bu süre devlet katkısı hak kazanma süresinde dikkate alınacak mı?

Evet, 1 Ocak 2016 tarihine kadar sistemden ayrılmayan katılımcıların sözleşmelerine bu tarih itibarıyla 2013 yılından önce geçirilen süreye bağlı olarak devlet katkısı hak kazanma esas süresine aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde süre eklemesi yapılır.
 

1 Ocak 2013’ten Önce Sistemde Geçirilen Süre Eklenen Süre
3 yıldan fazla 6 yıldan az (6 yıl dahil)1 yıl
6 yıldan fazla 10 yıldan az(10 yıl dahil)2 yıl
10 yıldan fazla3 yıl

 

Örnek:

01.01.2009 yılında Bireysel Emeklilik Sözleşmesi başlatmış olan müşterimizin 01.07.2016 tarihinde Bireysel Emeklilikten ayrılması halinde, devlet katkısı için sistemde kalma süresi  kaç yıl olarak hesaplanır?

2013 yılından itibaren 3 yıl, bu tarihten önceki süre için ilave edilecek olan 1 yıl ile birlikte toplam 4 yıl olarak  hesaplanır.

1 Ocak 2013'ten daha önce Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girenler de devlet katkısından yararlanabilecek mi?

Bireysel emeklilik katılımcıları, devlet katkısından 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yararlanabilecektir. Geçmiş dönemler için bir katkı sağlanmayacaktır.

Devlet katkısı hesabımda bulunan tutar haczedilebilir mi?

Hayır, devlet katkısı hesabındaki tutarlar haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dahil edilemez.