Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Genel Müdür'den Mesaj


Değerli paydaşlarımız,

Türkiye'nin endüstriyel ve finansal gelişiminde, zorlu virajları başarıyla geride bıraktığımız 2000'li yıllar boyunca, Halkbank olarak ekonomik istikrarın en önemli unsurlarından biri olduk. Piyasa dengelerini hızlı değerlendirebilen deneyimli kadrolarımız ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını yerinde gözlemleyen saha çalışmalarımızla birçok öncü çalışmaya imza attık. Çalışma kültürümüze yön veren bu yaklaşımı sürekli kılarak, bilanço kalitemizi daima yukarı taşıdık.

Halkbank bugün Türkiye'nin en güçlü bankaları arasında en üst sıralardadır. Aktif büyüklüğü 400 milyar TL’yi aşan Bankamızın, KOBİ kredileri alanında yüzde 17,3'e ulaşan pazar payı Türkiye ekonomisine verdiğimiz desteğin en önemli göstergesidir.

KOBİ ölçeğinde yaygın firma profili, gelişmekte olan ülkeler arasındaki rekabette ülkemizi avantajlı kılan bir özelliktir. Dünya genelinde yaşanan finansal dalgalanmalara karşı, firmalarımızın kontrollü büyümeye öncelik vermeleri onlara mali esneklik kazandırmakta ve ekonomimizi de dönemsel dalgalanmalara karşı korunaklı kılmaktadır. Ancak unutulmaması gereken nokta; KOBİ'lerin dönemsel dalgalanmalar karşısında, finans sektörü tarafından korunup desteklenmesinin ve piyasaya etkin likidite imkânlarının sağlanmasının hızlı gelişmekte olan ekonomiler için büyük önem taşıdığıdır. Üreten Türkiye'nin Bankası Halkbank, tam da bu noktada devreye girmekte ve iş dünyasını rahatlatan çözüm ve ürünleriyle ekonomik istikrarımızda önemli bir rol oynamaktadır.

Bizler, bu sorumluluğumuzu etkin bir şekilde yerine getirebilmek için müşterilerimizle sık sık bir araya geliyor, onlara yeni ürünlerimizi tanıtırken hizmet kalitemizi daha da yukarı taşımamızı sağlayacak önerilerini dikkatle not ediyoruz. Yılın ilk çeyreğinde Eskişehir, Gaziantep, Denizli ve Adana'daki Üreten Türkiye Buluşmaları’nda 3 bin dolayında esnaf, KOBİ ve sanayiciyle buluştuk. Üreten Türkiye Buluşmaları'na ek olarak fabrikalarda, atölyelerde, OSB'lerde ve çeşitli meslek odalarında iş dünyasıyla bir araya gelerek müşterilerimizin yanında olmayı sürdürdük.

Bu dönem boyunca, bankacılık faaliyetleri açısından büyük önem taşıyan esnaf ve sanatkârlar için de önemli çalışmalar yürüttük. Yılsonuna kadar esnaf ve sanatkâra 22 milyar TL kredi kullandırma hedefimiz doğrultusunda yaptığımız çalışmalarla ilk 3 aylık dönemde 120 bin esnaf ve sanatkâra 11,6 milyar TL kredi kullandırdık. Esnaf kredileri bakiyemizi 39,4 milyar TL’ye, kredi bakiyesi bulunan esnaf ve sanatkâr sayımızı da 542 bine yükselttik.

İç piyasadaki canlılığın korunması noktasında büyük önem taşıyan faaliyetlerimizle eş zamanlı olarak, kaynak çeşitliliğimizi artıracak çalışmalar yaptık. Tasarruf sahiplerine sunduğumuz birikim alternatiflerine iki yeni seçenek daha ekledik ve “Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı” ile “Enflasyon Korumalı Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı”  ürünlerimizi duyurduk. Halk Yatırım aracılığıyla kurumsal ve nitelikli bireysel yatırımcılara yönelik olarak, Türkiye Sermaye Piyasalarında getiri şekliyle bir ilk olan Enflasyona Endeksli - Getiri (Faiz) Korumalı Tahvil ihracımızı da planlanan büyüklüğün 2,5 katı üzerinde 520 milyon TL olarak gerçekleştirdik.

Bankamız tüm bu çalışmalar neticesinde yılın ilk çeyreğinde toplam kredilerini 2018 yılsonuna göre yüzde 8 oranında artırarak 369,6 milyar TL’ye yükselmiştir. KOBİ kredilerini de içeren nakdi ticari kredileri, aynı dönemde yüzde 10,7 artışla 236,4 milyar TL’ye yükselen Bankamızın aynı dönemde toplam mevduatı yüzde 8,4 artışla 269,7 milyar TL’ye ulaşmıştır.  Bankamızın aktif büyüklüğü ise yüzde 7,6 yükselerek 407 milyar TL olmuştur.

Değerli paydaşlarımız,

Yılın ilk çeyreğinde özel sektörün nakit akışını düzenlemeye yönelik önemli tedbirlerin hızla olumlu sonuç vermeye başladığını hep birlikte gördük. Ekonomik reformların etkilerini daha yakından hissetmeye başlayacağımız yılın ikinci yarısında da özel sektörün yanında olacağız. Kaynak çeşitliliğimizi artıracak önemli çalışmalar yürüttüğümüz bu dönemde müşterilerimize destek olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Tüm bu çalışmalarımızda ülkemizin geleceği için yanımızda olan paydaşlarımıza şükranlarımızı sunarız.
 
Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş